ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK

YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK

MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DAMARMBANDSUR, 2 st, One och Enxo Giomani, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK

ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK

YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK

KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK

Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK