1d 10h
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 10h
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
1d 10h
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
1d 10h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 10h
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 10h
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 10h
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 9h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 9h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud800 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
2d 9h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering10 000 SEK
2d 9h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 9h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 9h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 9h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 9h
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
2d 9h
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 9h
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 9h
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 9h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 9h
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 9h
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
2d 9h
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 9h
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 9h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 9h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 9h
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
2d 10h
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 10h
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 10h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 10h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 10h
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK
2d 10h
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 10h
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 10h
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
2d 10h
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 10h
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 10h
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 10h
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 10h
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
2d 10h
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK