1d 22h
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 22h
ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 22h
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 22h
YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
1d 22h
MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 22h
DAMARMBANDSUR, 2 st, One och Enxo Giomani, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 22h
STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 22h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 22h
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 22h
ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 22h
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 22h
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 22h
VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 22h
TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK
1d 22h
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
1d 22h
PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
1d 23h
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 23h
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 23h
KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 23h
KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 23h
ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 23h
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 23h
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
1d 23h
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
2d 21h
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
2d 21h
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
2d 21h
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 21h
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 21h
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK
2d 21h
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 21h
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 21h
DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 21h
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK