TIDSKRIFTER, ca 70 st, Antik & Auktion, 1994-2003
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FÄLLSTOL, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 206/220
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

SKED, silver, 1800-tal, vikt ca 115 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 200 SEK

MARCEL WANDERS, matbord, "Container table Bohdi", Moooi, nutida
Startbud200 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK

DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 26 del kaffeservis, porslin, "Musselmalet"
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 000 SEK

HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ROLF LIDBERG (1930-2005), färglitografi, signerad och daterad -77
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSLAMPA, Hemi klot, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BRUNO KARLSSON (1927-2020), färglitografi, signerad och daterad -93
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SALONGSBORD, omkring år 1900
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK

SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK

BERTIL VALLIEN, 1 par champagneglas, "Millenium", Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Fanett", Edsbyverken, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK

TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK

YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK

MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DAMARMBANDSUR, 2 st, One och Enxo Giomani, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK

ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK

YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK

KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK