ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Aktuellt bud550 SEK
Värdering500 SEK

VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK

KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK

SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 2 st, färgetsningar, signerad och numrerade
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KONSTLITTERATUR, 9 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK