Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas, och mässing, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

MATTA, röllakan, 1900-talets andra hälft, ca 245 x 170 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

JAROSLAW CHUDY, litografier, 3 st, signerade och numrerade 332/360
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BOCKBORD, furu, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

HÄNGE, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ASTA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "Diamant", Strömbergshyttan
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSKRONA, smide och mässing, sannolikt Rolf Sinnemark, samtida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK

EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB, 1933, tot vikt ca 86 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HÄNGE, 18k guld, med orange sten, tot vikt ca 2,1 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

TELEFON, "Cobra", LM Ericson, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TISSOT, armbandsur, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 SEK

BENGT ORUP, 4 st, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK HÖGLUND, 9 del, glas, Boda, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, koppar och glas, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

HINKAR, 3 st, emalj, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL, silver, GAB, 1952, vikt ca 200 g
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK

HÄNGE MED KEDJA SAMT RING, koppar, Kolmården, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

RAM, gustaviansk, 1700-talets andra hälft
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK

Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering4 000 SEK

FICKUR, 4 st, silver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

HÄNGE MED HALSKEDJA, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 3,5 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

TASERUDSSTAKE, trä, Matts, Arvika, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK

Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅP, Axel Beckman Möbelfabrik Norrköping, 1930-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 800 SEK

INGEGERD GÄRTNER (1916-2006), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BRICKBORD, enligt uppgift Iran, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

GÖTE AUGUSTSSON, skål, glas, Ruda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ARMBANDSUR, 9 st samt klockhänge, vit- och gulmetall, bla Axxcent, LK, Titus, Moretime och Regal, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MAJ HEMBERG (1906-1992), provtryck, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK