VAXSTAPELSTÄLL, smide, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, allmoge, 1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

PETER FREUDENTHAL (född 1938), färglitografi, signerat och daterad -79
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 164 x 160 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

GÖRAN WÄRFF, ljuslykta, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BRICKBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 6 st, metall, bla Polo Jack, Citizen, Tajms, Moretime, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 183 x 114 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 800 SEK

SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK

MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK

SVEN SKALD, pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ANDERS FORSBERG (1871-1914), tusch och täckvitt, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VASER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK

TIDNINGSSTÄLL, akrylplast, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BÖCKER, 12 st, bla Emile Zola och Erik Arensen, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

STOLAR, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

DAGBÄDD, sent 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

BARSTOLAR, 5 st, Wilkhan, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MATTA, Kelim, ca 257 x 204 cm
Startbud200 SEK
Värdering8 000 SEK

JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan