7d 10h
HURTSSKRIVBORD, engelsk stil, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
7d 10h
TAKLAMPA, Karlskrona Lampfabrik, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK
7d 10h
VAS, porslin, Karlskronas porslinfabrik, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
7d 10h
BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", teak, Bra Bohag, Karl Andersson, 1950-/60-tal
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
7d 10h
BENGTOLLE OLDINGER (1911-1988), olja på duk, signerad
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
7d 10h
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
7d 10h
KNUT OSKAR GASTON WILHELM SMIDT (1898 - 1976), etsning, signerad, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
7d 10h
JOHNNY MATTSSON, skål, monogramsignerad
Current bid400 SEK
Est600 SEK
7d 10h
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Current bid5,600 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
7d 10h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
7d 10h
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Current bid600 SEK
Est4,000 SEK
7d 10h
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Current bid700 SEK
Est1,500 SEK
7d 10h
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK
7d 10h
EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
7d 10h
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
7d 10h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
7d 10h
BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK
7d 10h
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Current bid800 SEK
Est1,000 SEK
7d 10h
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 10h
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
7d 11h
ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 11h
GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 11h
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
7d 11h
GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
7d 11h
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
7d 11h
LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
7d 11h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK
7d 11h
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 11h
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
7d 11h
MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK
7d 11h
Current bid300 SEK
Est500 SEK
7d 11h
ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Current bid500 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
7d 11h
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Current bid1,700 SEK
Est2,500 SEK
8d 9h
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
8d 10h
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK
8d 10h
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
8d 10h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
8d 10h
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
8d 10h
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
8d 10h
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
8d 10h
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
8d 10h
BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
8d 10h
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK