3d 13h
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Current bid350 SEK
Est300 SEK
3d 13h
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 13h
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 13h
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Current bid4,200 SEK
Est3,000 SEK
3d 13h
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 13h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
4d 11h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
4d 11h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Current bid800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
4d 12h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Current bid1,700 SEK
Est10,000 SEK
4d 12h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Current bid200 SEK
Est500 SEK
4d 12h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 12h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK
4d 12h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
4d 12h
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Current bid5,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
4d 12h
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 12h
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 12h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
4d 12h
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK
4d 12h
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
4d 12h
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
4d 12h
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 12h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
4d 12h
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK
4d 12h
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
4d 12h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 12h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK
4d 12h
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 12h
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK
4d 12h
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
4d 12h
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 12h
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 12h
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Current bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
4d 13h
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 13h
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
4d 13h
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
4d 13h
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 13h
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
4d 13h
VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 13h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
4d 13h
ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Current bid500 SEK
Est4,000 SEK
4d 13h
SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Current bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
4d 13h
TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid550 SEK
Est2,000 SEK