SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Current bid350 SEK
Est300 SEK

HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Current bid4,200 SEK
Est3,000 SEK

BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK

ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Current bid800 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Current bid1,700 SEK
Est10,000 SEK

HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Current bid200 SEK
Est500 SEK

FIGURIN, parian, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Current bid5,200 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK

NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid600 SEK
Est1,500 SEK

BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK

Current bid700 SEK
Est2,000 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK

FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK

YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Current bid2,000 SEK
Est3,500 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Current bid2,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Current bid500 SEK
Est4,000 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Current bid2,200 SEK
Est1,500 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid550 SEK
Est2,000 SEK