1d 11h
CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 11h
TERMOS, AB Termoverken Jönköping, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 11h
JULSTJÄRNA, trä, 2000-tal
JULSTJÄRNA, trä, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 11h
FELIX HATZ (1904-1999), litografi, signerad, daterad -57 och numrerad 5/30
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 11h
KARBIDLYKTOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 11h
ANTTI KOTILAINEN, skrivstol, "Sola", Martela, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 11h
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 11h
MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 11h
GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
1d 12h
KINESISK KERAMIK, 5 del, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
T GAUGAIN, litografiskt tryck, G. Morland Pinx, London 1785
Current bid250 SEK
Est400 SEK
1d 12h
SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
ELIS BERGH, 73 del, glasservis,"Ekeberga bård", Kosta
Current bid850 SEK
Est2,000 SEK
1d 12h
COLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN, bärnsten, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
STOLAR, 1 par, snarlika, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
1d 12h
OKÄND KONSTNÄR, olja på träpannå, 1800-tal, osignerad
Current bid650 SEK
Est600 SEK
1d 12h
STOLAR, 4 st, nutida
STOLAR, 4 st, nutida
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
SVEN SKALD (1905-1975), pastell, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
YNGVE EKSTRÖM, 4 st, stolar, "Kontik", Troeds, Bra Bohag, 1960-tal
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
1d 12h
VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 12h
VITRA, konferensbord, "Segment table", nutida
Current bid200 SEK
Est8,000 SEK
1d 12h
ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
1d 12h
GOLVURNA, lergods, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
LEKSAKER, 3 st, metall, A Budgie Toy och Corci Toys, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
1d 12h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
1d 12h
SPEGEL, 1900-talets mitt
SPEGEL, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK
1d 12h
DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est500 SEK
1d 12h
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 12h
SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
1d 12h
VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est800 SEK
1d 12h
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK
1d 12h
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
1d 12h
YTTERFODER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 10h
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid1,000 SEK
Est3,000 SEK
2d 10h
BÖCKER, 6 band, "Illustrerad Världshistoria", Baltiska Förlaget A.-B, Malmö, 1927
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 10h
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 10h
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
2d 10h
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Current bid450 SEK
Est1,500 SEK
2d 10h
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 10h
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Current bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
2d 10h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 11h
KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
2d 11h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est800 SEK