VAS, flintgods, Royal Crown, England, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PÄLSVÄST, minkbit, strl ca 40
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LEKSAK, plåt, Triang, England, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, Skedevi, Östergötland
Current bid800 SEK
Est700 SEK

VAS, brons, Ystad-brons, 1940-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SPEGEL, furu, 1900-talets slut
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

SAMLING MAJBLOMMOR, ca 40 st, olika årtal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BALJA, koppar 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FISKFAT, trä och metall, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BONAD, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ALBERT ENGSTRÖM, 10 vol, "Gubbar", Albert Bonniers Förlag, 1944
Current bid200 SEK
Est500 SEK

MJÖLKKANNA OCH SKÅLAR, 3 del, glas, sk fattigmanssilver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

CHRISTOPHER RAMSEY, glas, Johansfors, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VASER, 3 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PALL, sent 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est800 SEK

TAG HEUER, Professional, damarmbandsur, stål, 2000-tal
Current bid850 SEK
Est3,000 SEK

VÄGGKROK, mässing, sk studenthängare, sannolikt 1900-talets början
Current bid350 SEK
Est300 SEK

DAMEJEANNE, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

SPELBORD, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Current bid300 SEK
Est700 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LAGGKÄRL, 3 st, bla dryckesstånka, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Current bid600 SEK
Est2,000 SEK

FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad och numrerad 3/50
Current bid400 SEK
Est400 SEK

DAMARMBANDSUR, gulddoublé, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTA, galleri, old, figural, ca 293 x 103 cm
Current bid200 SEK
Est4,000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft
Current bid2,200 SEK
Est2,500 SEK

ENSTENSRING, 18k guld, briljantslipad diamant ca 1.50 ct
Current bid15,000 SEK
Est18,000 - 20,000 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, GV Rundström & Co, Norrköping, 1900-talets första hälft
Current bid2,400 SEK
Est2,500 SEK

BOJAN, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BÖCKER, 15 st, konstlitteratur mm, bla Svenskt Måleri, mestadels 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KORGSÄNG, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KORGSTOL, bambu och rotting, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est600 SEK

RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TALLRIKAR, 3 st, allmoge, 1800-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

URNA, keramik, 1800-/1900-tal
Current bid1,100 SEK
Est300 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 10 st, metall, bla Hitech, Eve Mon Crois, Exacta, Dimpax, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FLASKA, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Current bid1,200 SEK
Est2,000 SEK

ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est300 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Current bid2,000 SEK
Est5,000 SEK