12h 15 m
STUMPASTAKE, gjutjärn, Duoform, Scandia Present
Aktuellt bud450 SEK
Värdering300 SEK
12h 17 m
SERVERINGSFAT/TÅRTFAT, porslin, "Isabella Silver", Royal Worcester, England, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 19 m
SKÅL, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 95 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK
12h 21 m
SVEN GUNNARSSON, 2 st figurer, skuret och målat trä, signerade
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
12h 23 m
JULLJUSSTAKE, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 25 m
BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
12h 27 m
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
12h 29 m
KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 31 m
BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 33 m
MAJA FJAESTAD (1873-1961), träsnitt, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 35 m
TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 37 m
LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK
12h 39 m
SKRIVBORD, omkring år 1900
SKRIVBORD, omkring år 1900
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 41 m
PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
12h 43 m
CHRISTIAN TROELS & JACOB PLEJDRUP, matbord, DK3, Danmark, nutida
Aktuellt bud400 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
12h 45 m
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 47 m
SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
 ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 10h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 10h
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA SAMT BRICKA, silver, rokokostil, Gewe, 1970-tal, tot vikt ca 380 g
Aktuellt bud6 400 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 10h
IVAR HAMMARLUND (1899-1983), olja på duk, signerad och daterad -36
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 10h
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering6 000 SEK
1d 10h
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 10h
BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 10h
SIDOBORD, metall, 2000-tal
SIDOBORD, metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
SAMLING NOTBÖCKER OCH BLAD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 11h
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 68/101
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 200 SEK
1d 11h
SKOR, 2 par, Jenny by Ara och Arche, stl 6 och 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
 MODELLSKEPP, "Clipper Siglo XIX", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
HÖRNSKÅP, allmoge, med datering 1825
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 11h
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 11h
MATSERVIS, 56 del, porslin, "Blå Magnolia", Royal Copenhagen
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 11h
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK