6h 22 m
YNGVE EKSTRÖM, 4 st, stolar, "Kontik", Troeds, Bra Bohag, 1960-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
6h 24 m
VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
6h 26 m
VITRA, konferensbord, "Segment table", nutida
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering8 000 SEK
6h 28 m
ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
6h 30 m
GOLVURNA, lergods, 1900-talets början
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
6h 32 m
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
6h 34 m
LEKSAKER, 3 st, metall, A Budgie Toy och Corci Toys, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6h 36 m
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
6h 38 m
BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6h 40 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
6h 42 m
SPEGEL, 1900-talets mitt
SPEGEL, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6h 44 m
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
6h 46 m
DALAHÄSTAR OCH SPARGRIS, 8 st, bemålat trä, Dalarna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
6h 48 m
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
6h 50 m
SKRIVSTÄLL, tenn, Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda, 1934-36
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6h 52 m
VIN-, WHISKY- OCH SNAPSGLAS, 24 st, glas, Duka, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
6h 54 m
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
6h 56 m
TAKLAMPA, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
6h 58 m
YTTERFODER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 4h
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 4h
BÖCKER, 6 band, "Illustrerad Världshistoria", Baltiska Förlaget A.-B, Malmö, 1927
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 4h
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 4h
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 4h
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 4h
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 4h
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Aktuellt bud3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
1d 5h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 5h
KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 5h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 5h
GITHA HESKE, väggklocka,  keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 5h
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 5h
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 5h
MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering4 000 SEK
1d 5h
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 5h
KASSASKÅP, Diplomat 90
KASSASKÅP, Diplomat 90
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 5h
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 5h
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 5h
LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 5h
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 5h
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 5h
TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 5h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 5h
VÄGGLAMPETTER, 1 par, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 5h
BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 5h
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
1d 5h
ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
1d 5h
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 5h
ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK