![OTTO JANSSON (1879-1949), olja på pannå, signerad
_37340a_lg.jpeg](https://olsens.media.skeleton.bbys.io/37340-itemimages/37340a_med.jpeg)
OTTO JANSSON (1879-1949), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Marocko, ca 280 x 173 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
RING, 18k vitguld, med mindre diamanter, tot vikt ca 5,8 g
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
VÄGGRELIEF, brons, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Aktuellt bud850 SEK
Värdering2 000 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,2 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
KENNETH LINDGREN, (född 1937), akvarell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
PER SUNDSTEDT, bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
EERO AARNIO, rumsavdelare / skulptur, plast, Martela, Finland, samtida
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGELLAMPETT, bronserad, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FIOL, Lark, Shanghai, 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,3 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, vitlackerad metall, Johanson Design, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
SYBORD, Karl Johansstil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 3 delar, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BLOMSTERBORD, med spaljé, rotting, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
SPEGLAR, 1 par, förgyllda och bronserade, 1800-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering6 000 SEK
KONSOLBORD, sengustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, creoler, vikt ca 2,9 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
HÖRNSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ARBETSSTOL, kromad metall, "Donati", Swedese, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 291 x 80 cm
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
DOROTHEE BECKER, väggorganiserare, plast, "Uten Silo", Vitra, nutida
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON (1899–1970), akvarell, signerad, daterad à tergo 1964
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, osignerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
GEORGE CARWARDINE, bordslampa, svartlackerat stål, "Original 1227 Mini", Anglepoise, England, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering700 SEK
SKÄRP, siden, sk Obi, siden, Japan, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
INGE ERIKSSON (född 1945), olja på duk, siganerad och daterad 1991
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, metall, 1950-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
FIGURIN, keramik, Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
NINNIE FORSGREN, fat/väggrelief, Bromma Keramik, signerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Catifa", Arper, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, signerad
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KAROTT, nysilver, England, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
STICKERT, orientalisk, sannolikt 1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 1 par, "Fanett", Edsbyn Möbelfabrik, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, "Sagina", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, med röd fasettslipad sten, tot vikt ca 28 g
Aktuellt bud12 500 SEK
Värdering13 000 - 15 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, möjligen Murano, "Swirl", Italien, 1900-talets slut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK