11h 28 m
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 30 m
BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
11h 32 m
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 34 m
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
11h 36 m
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK
11h 38 m
KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 40 m
KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 42 m
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 44 m
ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 46 m
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 48 m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 50 m
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
11h 52 m
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 54 m
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1d 9h
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering700 SEK
1d 9h
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 9h
BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 9h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 9h
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
1d 9h
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 9h
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 10h
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 10h
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 10h
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 10h
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 10h
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 10h
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Aktuellt bud300 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 10h
FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering500 SEK
1d 10h
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 10h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 10h
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 10h
DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 10h
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 10h
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
1d 10h
TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
1d 10h
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK