BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 500 SEK
SVEND MIDDELBOE, taklampa, "Verona", Fog & Mørup, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 200 SEK
SNURRSTOL, "Kite", Swedese, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
LITOGRAFISKA BLAD, 3 st, Frankrike, 1800-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 2 st, bärnsten samt tigeröga, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, ca 30 st, mestadels 1800-tal, bla litografier efter Honoré Daumier
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 200 SEK
STICKERT, silver, Ryssland, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering400 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
TAKRONA, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SVEN ERIK LUND (1933-2008), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVSTOL, Martela, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 300 x 75 cm
Aktuellt bud350 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 15 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering1 800 SEK
JÖRGEN FOGELQUIST (1927-2005), färglitografi, signerad och numrerad 60/450
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, smide och glas, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
LJUSLYKTA, glas och metall, Gnosjö, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
HONORÉ DAUMIER, efter, 12 st, litografier, bla ur serien "Actualités", Le Charivari, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BOK, Nordisk Världsatlas utgiven av S Zetterstrand och Karl D. P. Rosén, Nordisk Världsatlas Förlag/Stockholm MCMXXVI
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
KORG/VÄSKA,, Japan, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGUR, sk pendelur, rokokostil, omkring år 1900
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), tillskriven, olja på pannå, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
åter - MATTA, Kelim, modern design, ca 360 x 255 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, mestadels halskedjor, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, sterlingsilver, med bärnsten, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVSKÅP, K.A Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 18k guld, Stockholm 1964, vikt ca 32,5 g
Aktuellt bud16 000 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 20k guld, svenska stämplar GS 1916, vikt ca 4,8 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
KLACKRING, 18k guld, med onyx, tot vikt ca 7,8 g
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK