2d 16h
NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
BORDSUR, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 180 x 110 cm
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering5 000 SEK
2d 16h
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 16h
PAWEL ALTHAMER (Polen, född 1967), skulptur i textil, stämpelmärkt
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 16h
BORDSLAMPA OCH VASER, 3 st, keramik, Laholm, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 14h
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering8 000 SEK
3d 14h
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud8 800 SEK
Värdering4 000 SEK
3d 14h
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 200 SEK
3d 14h
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Aktuellt bud7 400 SEK
Värdering7 000 SEK
3d 14h
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 14h
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
3d 14h
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
3d 14h
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 14h
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
3d 14h
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
3d 14h
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 14h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 14h
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 14h
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 14h
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 14h
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 14h
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 15h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
3d 15h
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
3d 15h
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
3d 15h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 15h
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK