OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MARIE LUNDGREN-CARLGREN & KINA STRANDBERG, adventsljusstake, lackerad metall, "Eldflugan", Falks Broker AB
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SELMA LAGERLÖF, 14 vol bokband, Stockholm, Albert Bonniers Förlag 1947
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SALONGSMÖBEL, 4 del, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering6 000 SEK

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad 2/260
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 200 x 165 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering700 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, osignerad
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering2 500 SEK

SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

STOLAR, 1 par, allmoge, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

VITRINSKÅP, idegran, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK

TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 500 SEK

STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK

SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK