NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSUR, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 180 x 110 cm
Current bid1,600 SEK
Est5,000 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK

PAWEL ALTHAMER (Polen, född 1967), skulptur i textil, stämpelmärkt
Current bid3,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA OCH VASER, 3 st, keramik, Laholm, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Current bid200 SEK
Est8,000 SEK

HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid8,800 SEK
Est4,000 SEK

KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Current bid400 SEK
Est1,200 SEK

ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Current bid7,400 SEK
Est7,000 SEK

ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid800 SEK
Est1,200 SEK

BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Current bid350 SEK
Est800 SEK

LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING HANDVERKTYG, bla skjutmått och kaffekvarn, bla 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Current bid250 SEK
Est800 SEK

PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Current bid300 SEK
Est400 SEK

FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est800 SEK

KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Current bid500 SEK
Est800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est800 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est600 SEK

ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Current bid1,500 SEK
Est1,800 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK