2d 13h
NATTKARAFF, glas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
BORDSUR, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
2d 13h
KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 14h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 180 x 110 cm
Current bid1,600 SEK
Est5,000 SEK
2d 14h
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Current bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
2d 14h
PAWEL ALTHAMER (Polen, född 1967), skulptur i textil, stämpelmärkt
Current bid3,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
2d 14h
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
GLÖGGSERVIS, 9 del, glas, Boda Nova, sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 14h
BORDSLAMPA OCH VASER, 3 st, keramik, Laholm, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 11h
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Current bid200 SEK
Est8,000 SEK
3d 11h
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid8,800 SEK
Est4,000 SEK
3d 12h
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Current bid400 SEK
Est1,200 SEK
3d 12h
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Current bid7,400 SEK
Est7,000 SEK
3d 12h
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Current bid900 SEK
Est1,500 SEK
3d 12h
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid800 SEK
Est1,200 SEK
3d 12h
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 12h
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Current bid350 SEK
Est800 SEK
3d 12h
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
3d 12h
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
3d 12h
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Current bid400 SEK
Est800 SEK
3d 12h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Current bid250 SEK
Est800 SEK
3d 12h
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Current bid300 SEK
Est400 SEK
3d 12h
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Current bid1,100 SEK
Est800 SEK
3d 12h
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK
3d 12h
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Current bid500 SEK
Est800 SEK
3d 12h
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Current bid300 SEK
Est800 SEK
3d 12h
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 12h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
3d 12h
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 12h
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est600 SEK
3d 13h
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Current bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
3d 13h
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 13h
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
3d 13h
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
3d 13h
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 13h
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Current bid3,000 SEK
Est4,000 SEK