2d 13h
GITHA HESKE, väggklocka,  keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
2d 13h
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid450 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Current bid550 SEK
Est4,000 SEK
2d 13h
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
KASSASKÅP, Diplomat 90
KASSASKÅP, Diplomat 90
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 13h
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 13h
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
2d 13h
LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK
2d 13h
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK
2d 13h
TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Current bid700 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
VÄGGLAMPETTER, 1 par, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est500 SEK
2d 13h
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Current bid400 SEK
Est400 SEK
2d 13h
ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK
2d 13h
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 13h
LODUR, omkring år 1900
LODUR, omkring år 1900
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Current bid400 SEK
Est400 SEK
2d 13h
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
2d 13h
TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 13h
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK
2d 13h
MATTA, Kina, old, ca 246 x 157 cm
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
2d 14h
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 14h
ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
VAS, silver, MGAB 1969, vikt ca 81 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK
2d 14h
Current bid200 SEK
Est500 SEK
2d 14h
FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK
2d 14h
JURGEN VON KONOW (1915-1959), olja på duk, signerad och daterad 1954
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 14h
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
TAKLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 14h
MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Current bid1,500 SEK
Est8,000 SEK
2d 14h
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK
2d 14h
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 14h
EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
2d 14h
LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 14h
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 14h
RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Current bid2,600 SEK
Est4,000 SEK
2d 14h
PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Current bid350 SEK
Est800 SEK
2d 14h
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
2d 14h
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 14h
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
2d 14h
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,200 SEK
2d 14h
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK