GITHA HESKE, väggklocka, keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid450 SEK
Est1,000 SEK

MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Current bid550 SEK
Est4,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KASSASKÅP, Diplomat 90
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK

STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Current bid700 SEK
Est1,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGLAMPETTER, 1 par, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est500 SEK

KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Current bid400 SEK
Est400 SEK

ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LODUR, omkring år 1900
Current bid750 SEK
Est1,000 SEK

SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Current bid400 SEK
Est400 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK

MATTA, Kina, old, ca 246 x 157 cm
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, silver, MGAB 1969, vikt ca 81 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

Current bid200 SEK
Est500 SEK

FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

JURGEN VON KONOW (1915-1959), olja på duk, signerad och daterad 1954
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TAKLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Current bid1,500 SEK
Est8,000 SEK

TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Current bid500 SEK
Est800 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKAR, 6 st, glas, sk fattigmanssilver, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

RING, 18k guld, svenska stämplar 1894, med blå syntetisk sten, tot vikt ca 4,6 g
Current bid2,600 SEK
Est4,000 SEK

PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Current bid350 SEK
Est800 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est1,200 SEK

VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK