2d 14h
JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 14h
GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK
2d 14h
BORDSDEKORATIONER, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 14h
ALTARLJUSSTAKAR, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 14h
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
2d 14h
TAKLAMPA, mässing och råglas, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 14h
MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering6 000 SEK
2d 14h
VÄGGPENDYL SAMT LAMPETTER, 1 par, förgyllt trä, rokokostil, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 14h
ALFRED HELBERGER (1871-1946), olja på pannå, monogramsignerad
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 15h
CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 15h
SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad och numrerad 342/360
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
YTTERFODER/ELDKORG, bemålat smide, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
TAKKRONA, tenn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets början
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
2d 15h
DAG BJÖRN HELLSING ( född 1923), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
SEIKO, armbandsur, gulddoublé
SEIKO, armbandsur, gulddoublé
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
PARAPLYSTÄLL, mässing, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 15h
FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
2d 15h
SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Aktuellt bud700 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 15h
STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
2d 15h
SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
MATTA, Kelim, modern design, ca 202 x 149 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
3d 13h
 GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 13h
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 14h
OKÄND KONSTNÄR, 2 st skulpturer, brons, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 14h
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 14h
SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 14h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 14h
SPEGEL, 1900-tal
SPEGEL, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 14h
PALL, mahogny, empirestil, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 14h
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
3d 14h
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK