2d 1h
SIGILL, patinerad brons, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 1h
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
SKOLPLANSCHER, 5 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 2h
LILLY (LIL) SILFVERLING (1909-1980), teckning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 2h
SAMLING MAJBLOMMOR, ca 40 st, olika årtal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 2h
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK
2d 2h
BORDSLAMPA, mässing och glas, märkt 210 GBW, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
2d 2h
KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering600 SEK
2d 2h
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 2h
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 2h
COLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN, bärnsten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
SIDOBORD, art déco, 1900-1920-/30-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 2h
MATTA, galleri, Kelim, ca 393 x 81 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK
2d 2h
MONICA SMETANA (född 1932), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
TAKLAMPA, glas, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 2h
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
2d 2h
KUDDAR, 1 par, "Kastanj", linne, Jobs Handtryck, 2000-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 2h
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 2h
VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 2h
SKRIVSKÅP, engelsk stil, 1900-talets slut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 2h
KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 2h
HÄNGSKÅP, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
2d 3h
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 3h
SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 3h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, väggskulpturer, trä, monogramsignerad BF och daterad -81
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 3h
VAS, brons, Ystad-brons, 1940-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 3h
KAFFESERVIS, 3 del, silver, rokokostil, 1900-tal, tot vikt ca 1 065 g
Aktuellt bud18 500 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
2d 3h
LOCKSKÅL, Kina, stengods, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 3h
AXEL TALLBERG (1860-1928), gravyr, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 3h
VINGLAS, 17 st, glas, "Kalisek", Bohemia, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
2d 3h
MULBERRY, väska, Crossbody bag, svart präglat congoläder, England
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 3h
VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 3h
BONAD, tidigt 1900-tal
BONAD, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 3h
SOLGLASÖGON, Calobar, 1900-taltets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 3h
FOLKDRÄKT, 5 del, dam, 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 3h
MATS BROBERG & JOHAN RIDDERSTRÅLE, spegel, "Tati Mirror Large", för Asplund
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
2d 3h
SÄNGBORD, art déco, 1920-/30-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
3d 1h
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK