2d 15h
SKED, silver, 1800-tal, vikt ca 115 g
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
2d 15h
MARCEL WANDERS, matbord, "Container table Bohdi", Moooi, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
2d 15h
DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 15h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 15h
ROYAL COPENHAGEN, 26 del kaffeservis, porslin, "Musselmalet"
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 15h
HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
ROLF LIDBERG (1930-2005), färglitografi, signerad och daterad -77
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
BORDSLAMPA, Hemi klot, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
BRUNO KARLSSON (1927-2020), färglitografi, signerad och daterad -93
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 15h
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
SALONGSBORD, omkring år 1900
SALONGSBORD, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
2d 16h
SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 16h
BERTIL VALLIEN, 1 par champagneglas, "Millenium", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 16h
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Fanett", Edsbyverken, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
2d 16h
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 16h
 LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
2d 16h
ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 16h
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 16h
YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
DAMARMBANDSUR, 2 st, One och Enxo Giomani, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 16h
STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 16h
ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
2d 16h
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
2d 16h
TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
2d 16h
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
2d 16h
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 16h
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 16h
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 16h
KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 17h
KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 17h
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 17h
ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 17h
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 17h
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
2d 17h
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
2d 17h
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 17h
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 15h
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK