VÄGGRELIEF, skuret och bronserat trä, orientalisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
FAT, 2 st, porslin, Lidköping, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
KNIV, horn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,8 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Four Design, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), spegel, empire, förgylld och bronserad, Stockholm,1800-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, Domi Möbler, Vinslöv, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
SVEN TÖRNGREN (1940-1969), fat, keramik, Tilgman, siganerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, ek, 1800-tal
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering7 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Johanna", Gustavsberg
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
TSUKESAGE/KIMONO, siden, Japan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 800 SEK
UTOMHUSLYKTA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson 1979
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, jugend, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄSKA, siden, Japan, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Bo Fajans, 1930-/40-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
STOL, Intertek, 2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSDEKORATIONER / SKULPTURER, 1 par, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FUMIAKI FUKITA (Japan, född 1926), färgträsnitt, signerad och numrerad 11/50
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKLAMPA, Flos, "Light point zero", samtida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
BARSTOLAR, 4 st, kromad metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGUR, sk Leijaur, sent 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Circle", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 313 x 184 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering5 000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SITTPUFF, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
MAKOTO OUCHI (Japan, född 1926), etsning och prägling, signerad och daterad 1984
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 del, chamotte, Rörstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, golvlampa, "Dolly", B Sweden, 2000-tal
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 000 SEK
SOPPSLEV, silver, 1868, vikt exklusive trähandtag ca 26 gram
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, formgiven av Nendo, "Sawaru", Flos, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering4 000 SEK
CURT CLEMENS (1911-1947), kolteckning, signerad och otydligt daterad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, med belysning, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKULPTUR, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Öst", Världens Barn, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
INGRID ATTERBERG, vas och lockskål, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK