4h 04 m
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4h 06 m
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
4h 08 m
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
4h 10 m
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 SEK
4h 12 m
 SAMLING BIJOUTERIER, 12 del, bla silver, 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
4h 14 m
COCKTAILGLAS, 6 st, silver, GAB, 1953, tot vikt ca 360 g
Aktuellt bud5 600 SEK
Värdering3 000 SEK
4h 16 m
SALONGSBORD, björk, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
4h 18 m
VETTE SAMT FIGURER, 2 st, trä, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4h 20 m
BERTIL EKFELDT (1920-2004), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4h 22 m
LYKTA, mässing, 1900-tal
LYKTA, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4h 24 m
PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
4h 26 m
BY LASSEN, golvhylla, samtida
BY LASSEN, golvhylla, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4h 28 m
ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4h 30 m
GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
4h 32 m
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering4 000 SEK
4h 34 m
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
4h 36 m
TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
4h 38 m
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
4h 40 m
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
4h 42 m
TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
4h 44 m
GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK
4h 46 m
SKÅP, allmoge, 1800-tal
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 500 SEK
4h 48 m
ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering800 SEK
4h 50 m
FIGUR, porslin, Jema Holland
FIGUR, porslin, Jema Holland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4h 52 m
BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
4h 54 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
4h 56 m
GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4h 58 m
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5h 00 m
KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
5h 02 m
BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 04 m
VÄGGPENDYL, ek och mässing, Junghans, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 06 m
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 200 SEK
5h 08 m
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
5h 10 m
YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5h 12 m
VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 14 m
LENA LINDERHOLM, skål, keramik, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 16 m
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
5h 18 m
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
5h 20 m
SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 22 m
SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
5h 24 m
WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
5h 26 m
PER SUNDBERG, klocka, glas, "Stingray", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5h 28 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5h 30 m
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
1d 4h
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 7,4 g
Aktuellt bud5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
1d 4h
DAMARMBANDSUR, 14k guld, 1900-talets mitt
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 4h
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
1d 4h
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK