9h 21 m
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering700 SEK
9h 23 m
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 25 m
BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 27 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 29 m
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 SEK
9h 31 m
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 33 m
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 35 m
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 37 m
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
9h 39 m
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 41 m
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
9h 43 m
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
9h 45 m
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
9h 47 m
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK
9h 49 m
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 51 m
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 53 m
DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 55 m
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
9h 57 m
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 59 m
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 01 m
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 03 m
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
10h 05 m
FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering500 SEK
10h 07 m
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 09 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
10h 11 m
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 13 m
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 15 m
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
10h 17 m
DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK
10h 19 m
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 21 m
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 23 m
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
10h 25 m
TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
10h 27 m
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 29 m
LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 31 m
ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
10h 33 m
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 35 m
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 2 st, färgetsningar, signerad och numrerade
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
10h 37 m
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
10h 39 m
LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
10h 41 m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
10h 43 m
ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 45 m
KONSTLITTERATUR, 9 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 47 m
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 49 m
TAKLAMPA, metall, Markslöjd, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 51 m
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
10h 53 m
SPEGEL, Swedish modern, 1930-/40-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 55 m
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK