1h 03 m
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
1h 05 m
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
1h 07 m
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering10 000 SEK
1h 09 m
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1h 11 m
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 13 m
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
1h 15 m
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1h 17 m
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
1h 19 m
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 21 m
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 23 m
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1h 25 m
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1h 27 m
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
1h 29 m
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
1h 31 m
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
1h 33 m
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 35 m
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 37 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 39 m
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
1h 41 m
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
1h 43 m
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
1h 45 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1h 47 m
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 49 m
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering800 SEK
1h 51 m
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 53 m
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1h 55 m
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
1h 57 m
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1h 59 m
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
2h 01 m
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 03 m
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 05 m
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
2h 07 m
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 09 m
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2h 11 m
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2h 13 m
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 15 m
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 17 m
VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 19 m
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 21 m
ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
2h 23 m
SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
2h 25 m
TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
2h 27 m
BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 29 m
SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 1h
HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering400 SEK
1d 1h
DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK
1d 1h
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 1h
KNAPPDRAGSPEL, Oscar Rückoldt, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK