7h 05 m
PALLAR, 1 par, trä och galon, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 07 m
LEKSAK, metall och textil, "Circus clown", Roly Poly wind up, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 09 m
BORDLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 11 m
SIDSE WERNER, tamburmajor, "Coat tree", för Fritz Hansen, 2000-tal
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
7h 13 m
ENRICO BAJ (Italien, 1924-2003), färgetsning, signerad och numrerad 4/25
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
7h 15 m
IVAR HAMMARLUND (1899-1983), olja på duk, signerad och daterad -36
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 17 m
BROSCH,RINGAR OCH HALSKEDJOR, 8 del, silver, bla 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 19 m
TISSOT, armbandsur, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering5 000 SEK
7h 21 m
HUGO NYMAN (född ?), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
7h 23 m
SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering800 SEK
7h 25 m
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
7h 27 m
ANNA EHRNER, skål glas, "Organix", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 29 m
HÄLSINGEBOCK, snidat trä, monogramsignerad BS
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 31 m
BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Aktuellt bud27 000 SEK
Värdering20 000 SEK
7h 33 m
DANIEL FRANZÉN & MATTIAS STÅHLBOM, soffbord, "Chamfer", för Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
7h 35 m
STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
STÖVLAR, 1 par, Unisa, stl 39
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK
7h 37 m
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7h 39 m
GOLVLAMPA, Pedrali, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
7h 41 m
ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
7h 43 m
SKOR, 1 par, Ecco, stl 6
SKOR, 1 par, Ecco, stl 6
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 45 m
TAKLAMPA, vitmetall och glas, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
7h 47 m
DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7h 49 m
ORIENTMATTA, Bochara, ca 313 x 252 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
7h 51 m
SAMLING SILVERSMYCKEN, 8 st, tot vikt ca 40 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
7h 53 m
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
7h 55 m
BARDISK, orientalisk stil, på hjul, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 500 SEK
7h 57 m
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
7h 59 m
 LENA LINDERHOLM (född 1947), färglitografi, signerat och numrerat HC XI/XX
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 500 SEK
8h 01 m
STELLAN EKEGREN (född 1951), färglitografi, signerad och numrerad 8/200
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
8h 03 m
FIGUR, lergods, tomte, sannolikt 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 05 m
KLÄNNINGAR, 2 st, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 07 m
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England, 1800-/1900-tal, osignerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 000 SEK
8h 09 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
8h 11 m
JONAS BOHLIN, taklampa, mässing, "Star 6", Örsjö belysning
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
8h 13 m
GOLVURNA, porslin, Japan, 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
8h 15 m
SIV ERICSDOTTER, olja på pannå, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 17 m
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 400 SEK
8h 19 m
MONA MORALES-SCHILDT vaser, 2 st OCH BERTIL VALLIEN, skål, Kosta, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 21 m
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 23 m
VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
8h 25 m
KARMSTOL, 1900-talets mitt
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 7h
JAMIE HAYON, "Palett", soffbord, &Tradition, nutida
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering6 000 SEK
1d 7h
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 7h
 VATTENKANNA, mässing, ES Sörensen, Köpenhamn, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 7h
KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
1d 7h
VASER/SKÅLAR, 3 st SAMT LJUSLYKTA, glas, bla Reijmyre, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 7h
KLÄNNING SAMT DRÄKTER, 3 st, 1960-/70-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 7h
IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan