19h 22 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad ÖN 1989
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 24 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad Silvio Bonalli, daterad 1972
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
19h 26 m
MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad 2/260
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 28 m
MARION BELIN (1933-2022), färglitografi, signerad och numrerad 10/36
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
19h 30 m
LISA LARSON, 8 st ljusstakar, porslin, för Goebel, Tyskland
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
19h 34 m
LJUSSTAKE OCH SPELDOSA, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 36 m
PIGTITTARE, mahogny, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 38 m
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 149/200
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering800 SEK
19h 40 m
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
19h 42 m
TAKKRONA, rokokostil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 44 m
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
19h 46 m
PALLAR, 1 par, trä och galon, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 48 m
TIDSKRIFTER, ca 70 st, Antik & Auktion, 1994-2003
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 52 m
FÄLLSTOL, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 54 m
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 206/220
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 200 SEK
19h 56 m
SKED, silver, 1800-tal, vikt ca 115 g
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
19h 58 m
MARCEL WANDERS, matbord, "Container table Bohdi", Moooi, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
20h 00 m
DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 02 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad B Lejennkärr -92, ca 139 x 198 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 04 m
ROYAL COPENHAGEN, 26 del kaffeservis, porslin, "Musselmalet"
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
20h 06 m
HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 08 m
ROLF LIDBERG (1930-2005), färglitografi, signerad och daterad -77
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 10 m
BORDSLAMPA, Hemi klot, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 12 m
BRUNO KARLSSON (1927-2020), färglitografi, signerad och daterad -93
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 14 m
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 16 m
SALONGSBORD, omkring år 1900
SALONGSBORD, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
20h 18 m
SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
20h 20 m
BERTIL VALLIEN, 1 par champagneglas, "Millenium", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 22 m
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Fanett", Edsbyverken, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 24 m
JASPER MORRISON, taklampa, "Smithfield", Flos, samtida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
20h 26 m
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 28 m
 LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 30 m
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
20h 32 m
ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 34 m
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 1,3 g
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 36 m
YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
20h 38 m
MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 40 m
DAMARMBANDSUR, 2 st, One och Enxo Giomani, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 42 m
STOL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 44 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
20h 46 m
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 48 m
ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
20h 50 m
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
20h 52 m
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
20h 54 m
VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 58 m
TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK
21h 00 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
21h 02 m
PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK