21h 40 m
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering700 SEK
21h 42 m
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 44 m
BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 46 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 48 m
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
21h 50 m
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 52 m
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 54 m
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 56 m
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
21h 58 m
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 00 m
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
22h 02 m
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
22h 04 m
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
22h 06 m
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK
22h 08 m
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
22h 10 m
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 12 m
DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 14 m
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
22h 16 m
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 18 m
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
22h 20 m
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 22 m
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Aktuellt bud300 SEK
Värdering2 000 SEK
22h 24 m
FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering500 SEK
22h 26 m
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 28 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
22h 30 m
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 32 m
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK
22h 34 m
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
22h 36 m
DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK
22h 38 m
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 40 m
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 42 m
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
22h 44 m
TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
22h 46 m
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 48 m
LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 50 m
ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
22h 52 m
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
22h 54 m
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 2 st, färgetsningar, signerad och numrerade
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
22h 56 m
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK
22h 58 m
LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
23h 00 m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
23h 02 m
ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
23h 04 m
KONSTLITTERATUR, 9 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
23h 06 m
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
ORIENTMATTA, ca 267 x 151 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
23h 08 m
TAKLAMPA, metall, Markslöjd, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
23h 10 m
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Faiancas Ramos, Portugal, samtida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
23h 12 m
SPEGEL, Swedish modern, 1930-/40-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
23h 14 m
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK