8h 50 m
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
SIDOBORD, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
8h 52 m
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, 1800-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
8h 54 m
YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
8h 56 m
VAS, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 00 m
CITIZEN, armbandsur, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 02 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, snidat trä, 1900-tal, monogramsignerad HR
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 04 m
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 06 m
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
9h 08 m
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 10 m
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
9h 12 m
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
9h 14 m
GOLVLAMPA, borstad mässing, Mio, samtida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
9h 16 m
BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 18 m
DAMARMBANDSUR, gulddoublé, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 20 m
SYMASKIN, Singer,1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 22 m
OSCAR REUTERSVÄRD, färglitografi, signerad samt numrerad 143/180
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
9h 24 m
MARCEL WANDERS, fåtölj, "V.I.P. Chair", Moooi, formgiven 2000
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 26 m
MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 28 m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 30 m
SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 34 m
PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
9h 36 m
VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 38 m
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 40 m
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
9h 42 m
ORIENTMATTA, signerad, ca 132 x 70 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
9h 44 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, etsning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 46 m
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 000 SEK
9h 48 m
MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 50 m
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
9h 52 m
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
9h 54 m
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
9h 56 m
BARSKÅP, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
9h 58 m
ELDHUNDAR, 1 par, smide och mässing, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 00 m
LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
10h 02 m
 SUSAN GILLHÖG (född 1950), serigrafi, signerad och numrerad E.A. X/XVI
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 04 m
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 06 m
VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 08 m
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 10 m
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK
10h 12 m
ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 14 m
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
10h 16 m
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
10h 18 m
ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
10h 20 m
SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
10h 22 m
ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
10h 24 m
TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
10h 26 m
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
10h 28 m
GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 200 SEK