14h 03 m
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
MATTA, Kelim, ca 245 x 197 cm
Aktuellt bud650 SEK
Värdering8 000 SEK
14h 05 m
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Omega, Automatic, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud10 500 SEK
Värdering4 000 SEK
14h 07 m
KARMSTOL, gustaviansk, 1700-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 200 SEK
14h 09 m
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med 6 berlocker, tot vikt ca 9,2 g
Aktuellt bud7 600 SEK
Värdering7 000 SEK
14h 11 m
ARMBANDSUR, Citizen Automatic, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 13 m
RING, 18k guld, med rosa sten, tot vikt ca 1,4 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
14h 15 m
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 200 SEK
14h 17 m
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
14h 19 m
SKOMAKARLAMPA, patinerad mässing och glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
14h 21 m
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
14h 23 m
LÄNKDELAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
14h 25 m
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
14h 27 m
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
FÅTÖLJ, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
14h 29 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
14h 31 m
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 33 m
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
14h 35 m
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
14h 37 m
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
14h 39 m
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
14h 41 m
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
14h 43 m
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Aktuellt bud650 SEK
Värdering400 SEK
14h 45 m
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering800 SEK
14h 47 m
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
14h 49 m
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 51 m
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
14h 53 m
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK
14h 55 m
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
14h 57 m
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 59 m
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 01 m
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
15h 03 m
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 05 m
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
15h 07 m
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
15h 09 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 11 m
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
15h 13 m
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 15 m
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
15h 17 m
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
15h 19 m
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
15h 21 m
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 23 m
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 25 m
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
15h 27 m
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 29 m
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 14h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 14h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud850 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
1d 14h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering10 000 SEK
1d 14h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK