19h 49 m
DAMSKRIVBORD, med vitrinöverdel, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering4 000 SEK
19h 53 m
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, FM Mattsson, Mora, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 55 m
SUPKOPPAR / BÄGARE, 8 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 246 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 400 SEK
19h 57 m
KARMSTOLAR, 5 st, 2000-tal
KARMSTOLAR, 5 st, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
19h 59 m
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
20h 01 m
HÄNGE SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 4,5 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
20h 03 m
SIDOBORD, funkis, 1930-tal
SIDOBORD, funkis, 1930-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 05 m
SAMLING LEKSAKER, 6 st, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 07 m
SKULPTUR PÅ POSTAMENT, gjutgods och marmor, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
20h 09 m
BERTIL BULL HEDLUND (1893-1950), etsning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 11 m
SKULPTURER, 5 st, trä, 1900-talets första hälft, varav 2 signerade Dal-Edvin
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 13 m
VÄGGBONAD, tvistsöm, sannolikt 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
20h 15 m
SYKORG, 1950/60-tal
SYKORG, 1950/60-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 17 m
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 200 SEK
20h 19 m
HARALD LYTH (född 1937) färglitografi, signerad och numrerad 72/150
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 21 m
 STIG BORGLIND (1892-1965), etsning, ''Akropolis'', signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 23 m
GLASSERVIS, 7 del, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 25 m
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, rokokostil, total vikt ca 858 g
Aktuellt bud6 200 SEK
Värdering4 000 SEK
20h 27 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, förgylld gips, signerad och daterad Arne Jansson 1953
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 29 m
OLLE ALBERIUS, skål, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 31 m
MATTA, Vesle, Linie Design, 170 x 240 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
20h 33 m
FIGURER, 2 st, gips och sten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 35 m
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
20h 37 m
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
20h 39 m
OMEGA, klocketui, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
20h 41 m
CERTINA, herrarmbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
20h 43 m
VASER OCH DOSOR, 5 del, cloisonné och lackarbete, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 45 m
FÅTÖLJ, swedish modern, 1930-/40-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 47 m
SKÅP, swedish modern, 1930/40-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
20h 49 m
BARBRO ANDERSSON, (född 1948), färglitografi, signerad och daterad 2000
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
20h 51 m
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
20h 53 m
BORDSDEKORATION, porslin och glas, orientaliskt, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 55 m
TAKLAMPA, metall och mässing, samtida
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 57 m
ARBETSSTOL, kromad metall, "Donati", Swedese, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 59 m
TORD BAECKSTRÖM (1908-1991), olja på duk, signerad och daterad -49
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
21h 01 m
KORGSTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
21h 03 m
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på pannå, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
21h 05 m
KIMONO, bla siden, Japan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
21h 07 m
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
21h 09 m
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
21h 11 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 13 m
CARL LARSSON, efter, etsning, osignerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
21h 15 m
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa. 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud550 SEK
Värdering800 SEK
21h 17 m
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
21h 19 m
SNURRSTOL, "Kite", Swedese, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
21h 21 m
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 5,8
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
21h 23 m
DALATUPPAR, 3 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
21h 25 m
KARMSTOLAR, 1 par, Four Design, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK