SIGVARD BERNADOTTE, 24 del kaffeservis, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 000 SEK

SIGVARD BERNADOTTE, 4 st tekoppar med fat, "Golden sun", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

JETTE FRÖLICH, 13 del julservis, "Holiday collection", Bing & Gröndahl, Danmark
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 500 SEK

SPEGEL, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

EFVA ATTLING, sterlingsilver, armband "Carpe Diem"
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FAT, mässing, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FOHUND, grön sten, orientalisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GOLVLAMPA, Pedrali, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 16 del servisporslin, "Blå Blomst", Danmark
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK

TOM AHLSTRÖM & HANS EHRICH, bordslampa, metall och plast, A & E Design, Fagerhults, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSUR, art déco, 1920-/30-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BYRÅ, furu, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MÄRKLIN, ånglok, DA 800, 23 014, med tender, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

C.A.M.LINDMAN, 2 vol bokband, "Bilder ur nordens flora I-II", Wahlström & Widstrand Stockholm, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Victoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

CHRISTIAN TROELS & JACOB PLEJDRUP, matbord, DK3, Danmark, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ARDY STRÜWER (1939-2023), färglitografi, signerad och daterad 1995
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

IDA HILDEBRAND, fåtölj, "Pipe", Friends & Founders, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

GUNNEL SAHLIN, 4 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering400 SEK

ORIENTMATTA, Bochara, ca 313 x 252 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering3 000 SEK

HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

STIG LINDBERG, 24 del, servisporslin, "Leksand", Rörstrand
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

STUMPASTAKE, gjutjärn, Duoform, Scandia Present
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

SERVERINGSFAT/TÅRTFAT, porslin, "Isabella Silver", Royal Worcester, England, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 95 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK

SVEN GUNNARSSON, 2 st figurer, skuret och målat trä, signerade
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

JULLJUSSTAKE, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, trä, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MAJA FJAESTAD (1873-1961), träsnitt, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK

SKRIVBORD, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK