SVEN SKALD, pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK

ANDERS FORSBERG (1871-1914), tusch och täckvitt, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK

STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK

PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VASER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK

TIDNINGSSTÄLL, akrylplast, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BÖCKER, 12 st, bla Emile Zola och Erik Arensen, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

STOLAR, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

DAGBÄDD, sent 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 500 SEK

BARSTOLAR, 5 st, Wilkhan, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MATTA, Kelim, ca 257 x 204 cm
Startbud200 SEK
Värdering8 000 SEK

JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, patinerad koppar, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK

SOLGLASÖGON, Calobar, 1900-taltets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

SOFFBORD, ek och metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

MATBORD, Johansson Design, "Discus", samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

MAT- OCH KAFFESERVIS, 80 del, porslin, "Sushito", Japan, sannolikt 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ANNE NILSSON, ljusstake, glas, "Celeste", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan