4d 11h
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
FRACK, Tiklas, herr, strlk 52
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
4d 11h
VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 12h
KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
4d 12h
ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 12h
BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 12h
FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 12h
VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
4d 12h
SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 12h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Aktuellt bud700 SEK
Värdering500 SEK
4d 12h
BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
4d 12h
STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 12h
LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
4d 12h
SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
4d 12h
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 12h
MATTA, Kelim, modern design, ca 202 x 149 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
5d 10h
 GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 10h
ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 10h
OKÄND KONSTNÄR, 2 st skulpturer, brons, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 10h
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 10h
SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 10h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 10h
SPEGEL, 1900-tal
SPEGEL, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 10h
PALL, mahogny, empirestil, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 10h
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 10h
GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 10h
PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 10h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 10h
SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 11h
LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 11h
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 11h
FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 11h
TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 11h
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 11h
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 11h
TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 11h
TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 11h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK
5d 11h
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 11h
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering4 000 SEK
5d 11h
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 11h
SEBASTIAN HERKNER, fåtölj, La Cividina, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 11h
GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 11h
RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK