EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK

FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK

KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK

SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering3 000 SEK

BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK

ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering10 000 SEK

HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

FIGURIN, parian, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK

NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK

BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK

Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK