4d 15h
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 15h
GUSTAF JANSON, fat, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 50 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK
4d 15h
KURT CARENDI (1905-1971), pastell, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 15h
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 15h
TAKLAMPA, mässing och glas, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
4d 15h
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
4d 15h
KARAFFER, 2 st, glas, bla Målerås, varav en signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 15h
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 15h
GARDIN, bomull, ca 204 x 148 cm
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
4d 15h
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 296 x 201 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
4d 15h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
ERIK HÖGLUND, ljusstake, glas och smide, Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 15h
GUNNAR TORHAMN (1894-1965), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
4d 15h
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
4d 15h
HANDKOLORERAT LITOGRAFI, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 15h
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
BROSCH / HÄNGE, 18k guld, camé, tot vikt ca 12,3 g
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 15h
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 16h
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 14h
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 14h
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
5d 14h
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering10 000 SEK
5d 14h
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 14h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 14h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 14h
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 14h
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
5d 14h
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 14h
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 14h
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 14h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 14h
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 15h
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
5d 15h
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 15h
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 15h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 15h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 15h
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
5d 15h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 15h
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 15h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 15h
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK