4d 19h
ELDHUNDAR, 1 par, smide och mässing, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 19h
LAGGKÄRL, större modell, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
4d 19h
 SUSAN GILLHÖG (född 1950), serigrafi, signerad och numrerad E.A. X/XVI
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 19h
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 19h
VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 19h
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 19h
JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud750 SEK
Värdering800 SEK
4d 19h
ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 19h
HANS-AGNE JAKOBSSON, 3 st, vägglampor, mässing, "v 149", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, etikettmärkta
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 19h
DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 19h
ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 19h
SPELBORD, Wilgo, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 19h
ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
4d 20h
TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
4d 20h
HEE WEELING, 1 par, stolar, "About a chair", HAY, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
4d 20h
GUSTAV SUNDIN (1888-1964), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
4d 20h
VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 20h
GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 20h
SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1800-tal
Aktuellt bud900 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 20h
SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 20h
EHLÉN JOHANSSON, kandelaber, IKEA PS 2012
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
FÅTÖLJ, rokokostil, 1800-talets slut
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 20h
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 20h
SVEA, armbandsur, rostfritt stål
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 20h
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
4d 20h
LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
FICKUR, 18k guld, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 37,5 g
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering4 000 SEK
5d 18h
DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, AMP Glas, Kosta, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering8 000 SEK
5d 18h
TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 18h
SAMLING PINS, ca 230 st, metall, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
VASER, 1 par, glas, möjligen Murano, Italien, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
5d 18h
LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 18h
MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Aktuellt bud550 SEK
Värdering800 SEK
5d 18h
BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 18h
GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 18h
GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 18h
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 18h
BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
5d 18h
STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 18h
SMOKING, Style, herr, strlk ca 50
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 19h
GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 19h
GOLVLAMPA, mässing, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 19h
BESTICKUPPSÄTTNING, 42 del, rostfritt stål, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK