VÄGGLAMPOR, 1 par, furu, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LILLY (LIL) SILFVERLING (1909-1980), teckning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

RING, 18k guld, med tre vita stenar, tot vikt ca 2,8 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 500 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK

PARAPLYSTÄLL, gjutjärn, Husqvarna, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

SKRIVBORD, ek, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 184 x 113 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

TRÅG, allmoge, daterat 1832
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

URNA, lergods, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VÄGGLAMPA, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

STOLAR, 4 st, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, orientaliskt, metall, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstolar, 4 st, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TISSOT, seastar, armbandsur, gulddoublé, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

RADIO, Arena, type FF-T1900H/2, Danmark, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

FIGURINER, 3 st, porslin, "blanc de chine", Bing & Gröndahl, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HELLA JONGERIUS, golvvas, porslin, "Asia", PS Jonsberg, IKEA
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MATSALSMÖBEL, 6 del, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FAT OCH GALLERSKÅL, porslin, Portugal, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NILS FOUGSTEDT, 1 par kandelabrar, tenn, 1930
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK

FAT, 5 st, majolika, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, majolika, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

YTTERFODER, majolika, Österrike, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FAT TILL YTTERFODER, 4 st, majolika, Gustavsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

NÖTFAT, porslin, Gustavsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK

SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK

YTTERFODER, 2 st, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ESPRESSOMASKIN, Dalla Corte, DC EVO 2
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

MÄRKLIN, lok med 7 vagnar samt hus och transformator, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

BLOMBORD, smide, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, "Paprika", Upsala Ekeby
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 000 SEK

DRAGSPEL, Hagström, Minett, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud450 SEK
Värdering300 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan