4d 22h
LOUIS BASTIN (1912-1979), färglitografi, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 22h
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 203/210
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 22h
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage", för Louis Poulsen, Danmark
Aktuellt bud200 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 22h
KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 22h
KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 22h
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 22h
ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 22h
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 22h
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 22h
KARL AXEL PEHRSON (1921-2005), färglitografi, signerat och daterad -87
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
4d 22h
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 22h
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
FÅTÖLJ, gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
5d 20h
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
BORD, allmoge, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
5d 20h
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 20h
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 20h
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
5d 20h
EJNAR KOHLMANN (1888-1968), olja på duk, signerad och daterad 1955
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 21h
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 21h
LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK
5d 21h
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), färglitografi, signerad och numrerad 121/150
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
PIERRE SINDRE, karmstol, "Button", Gärsnäs, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 21h
DAMARMBANDSUR, Inex, titan, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 21h
GUILLERMO SILVA SANTAMARIA (1921-2007), 4 st, färglitografier samt bok, signerade samt numrerade
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 21h
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 21h
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 21h
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad och daterad 1956
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 000 SEK
5d 21h
FAT, sterlingsilver, 1900-tal, vikt ca 50 g
Aktuellt bud550 SEK
Värdering500 SEK
5d 21h
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 21h
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 21h
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 21h
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad och daterad 1968
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 21h
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 21h
DAGBÄDD, "Nooa", Martela, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering3 000 SEK
5d 21h
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 21h
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 21h
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
5d 21h
TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 21h
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 21h
LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 21h
ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK