BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

KNAPPDRAGSPEL, Oscar Rückoldt, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BJÖRN WIINBLAD, tallrik, glas, "Weihnachten", signerad och daterad 1979
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 4,8 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

FIGURER, 2 st, plast, troll, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KASTHALL, matta, flossa, sannolikt 2000-tal, 200 x 300 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

GALGAR, 12 st, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FICKUR SAMT SPINDELUR, silver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

EWA JARENSKOG, 5 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL, silver, 1900-tal, vikt ca 100 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK

KOPPARKITTEL, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

RING, 18k guld, snäckskalscamé, tot vikt ca 4 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK

ARMBAND, silver, enligt uppgift Tunisien, vikt ca 135 g
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK

LJUSLYKTA, furu, 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OBS-kommer att ångras, betala ej ut - BANKETT, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

STARKVINSGLAS, 8 st, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

STÄMPELKLOCKA, International company time recording Co, 1900-talets början
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad 1999
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TIDNING, Sporten idag 1958-59, "Fotbolls-VM 1958", Åhlén & Åkerlunds förlags 1958
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSFOTOGENLAMPA, glas, och mässing, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

MATTA, röllakan, 1900-talets andra hälft, ca 245 x 170 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

JAROSLAW CHUDY, litografier, 3 st, signerade och numrerade 332/360
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BOCKBORD, furu, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK

HÄNGE, 18k guld, vikt ca 0,8 g
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ASTA STRÖMBERG, 1 par ljusstakar, glas, "Diamant", Strömbergshyttan
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VÄGGLYSTRAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSKRONA, smide och mässing, sannolikt Rolf Sinnemark, samtida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK

EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, silver, GAB, 1933, tot vikt ca 86 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HÄNGE, 18k guld, med orange sten, tot vikt ca 2,1 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

TELEFON, "Cobra", LM Ericson, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TISSOT, armbandsur, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 SEK

BENGT ORUP, 4 st, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK