VÄSKA OCH SKÄRP, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Ludvigsbergs Werkstad, Stockholm, No 15, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK

FAT OCH VINKYLARE, nysilver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GOLVLAMPA, mässing, Nya ÖIA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

VÄST OCH BYXOR, till folkdräkt, herr, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

STOLAR, 6 st, empirestil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK

SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad -89
Aktuellt bud700 SEK
Värdering500 SEK

BRÄNNARE, "No 703", Primus, AB BA Hjorth & Co, Stockholm
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

HUGO JOSEPHSSON (1877-1967), olja på duk, signerad och daterad 1958
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

STOLAR, 4 st, rokokostil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK

SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 202 x 149 cm
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK

GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ENSTENSRING, 18k vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.22 ct, vikt ca 2,5 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK

OKÄND KONSTNÄR, 2 st skulpturer, brons, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

SAMLING ARMBANDSUR, 8 st, metall, bla Moretime, Certina, Origo , 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SPEGEL, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

PALL, mahogny, empirestil, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN HAHNE (född 1943), färglitografi, signerad, EA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

LUR OCH LJUSHÅLLARE, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

FAT, 2 st, Just Andersen Danmark samt A Hamilton Product USA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TURE BERGLUND, skulptur, glas, Stockholms glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, "Zebra", Kosta
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

TAKKRONA, mässing och glas, barockstil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud800 SEK
Värdering4 000 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SEBASTIAN HERKNER, fåtölj, La Cividina, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 200 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1965
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK