STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK

SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK

KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

KONSTLITTERATUR, 8 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

MATTA, Rölakan, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud700 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK

LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

SERVISPORSLIN, 10 del, "Åsas Tomtebod", Fyrklövern
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUNNEL SAHLIN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SPEGEL, målat trä, art déco, 1930-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SERVISPORSLIN, 27+2 del, porslin, "Allmoge" och "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKEPPSUR, mässing, Pilot Marine, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL, silver, Gewe, 1974, vikt ca 275 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering2 000 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK

LAGONDA, herrarmbandsur, Goldomatic, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

SIDOBORD, furu, allmoge, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

SIMON GATE, 5 st champagneglas, "Salut", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPA, metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

LENA LINDERHOLM (född 1947), färglitografi, signerat och numrerat HC XI/XX
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK

CERTINA, armbandsur, stål, quartz
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TRÄDGÅRDSPALL, Byarum, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 27/250
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 200 SEK

ERIC LÖFMAN, skål, silver, Mema 1997, vikt ca 150 g
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering1 200 SEK

MAYBRITT WALLINA WALLIN (född 1940), emaljmålning, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK