NILS BÄCKMAN, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
MATSKEDAR, 9 st snarlika, silver, olika svenska silversmeder, bla 1838 samt 1856, tot vikt ca 575 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 200 SEK
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 200 SEK
AUGUST LÖTHMAN, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, teak och glas, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
CALO COLOMBO, 5 st, stolar, "My Chair", Guzzini, Italien, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
MIDJESPÄNNE, sterlingsilver, till Sverigedräkt, Christer Tonnby Unnaryd 1987
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd och åttkantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 500 SEK
SEIKO, herrarmbandsur, quartz, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BOKHYLLA / SIDEBOARD, björk, 1930-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
PER ENGLUND (1905-1988), olja på duk, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
VIVIANNE PERSSON (född ?), etsning, signerad och numrerad 2/10
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, mässing och trä, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
BESTICKSCHATULL, med nysilverbestick med pärlemoskaft, sannolikt England, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm 1962, tot vikt ca 110 g
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, Bo Fajans bla "Pomona", 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, metalll och mdf, 2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
HEE WELLING, 4 st, stolar, "About a chair AAC10", HAY, 2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
BIRGER EKMAN, 1 par vägglampetter, Mjölby Intarsia 1941
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
MÅNBORD, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 600 SEK
OIVA TOIKKA, 4 st skålar/ytterfoder, glas "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900 andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISDELAR, 7 del, lergods, enligt uppgift Afrika 1950-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ANDERSSEN & VOLL, fåtölj med ottoman, "Brasilia", Menu
Startbud200 SEK
Värdering12 000 SEK
KANDELABER, smide, sk tuppstake, Leksand, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
JENS FAGER, taklampor, 1 par, "Grain", Muuto, samtida
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER OCH KARAFF, 4 del, glas, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BÄGARE, silver, K Andersson 1901, vikt ca 41 g
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets början
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, keramik, 1900-talets senare del
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SECTO DESIGN, "Aspiro 8000", taklampa, samtida, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Startbud200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
BRICKBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
Aktuellt bud550 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SNAPSKARFFER MED SNAPSGLAS, 8 st, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 4 st, "Stockholm", IKEA
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK