PETER J LASSEN, skåpsmoduler, Montana, sannolikt 2000-tal
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

BY LASSEN, golvhylla, samtida
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ARMBANDUR, gulddoublé, Seiko, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GOTTFRID OLSSON (1890-1979), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK

ORIENTMATTA, ca 265 x 174 cm
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

Current bid1,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Current bid200 SEK
Est600 SEK

TRÅG, allmoge, större modell, sannolikt 1800-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SKÅP, allmoge, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

ARMBAND, BROSCH, RING SAMT 2 PAR ÖRHÄNGEN, med granater, 1900-tal
Current bid550 SEK
Est800 SEK

FIGUR, porslin, Jema Holland
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BLOMBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Current bid300 SEK
Est1,200 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KLACKRING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 5,8 g
Current bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

BRASVERKTYG, mässing och smide, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGPENDYL, ek och mässing, Junghans, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid800 SEK
Est1,200 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est500 SEK

VÄGGSKULPTURER, 2 st, trä, signerade K-G, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

LENA LINDERHOLM, skål, keramik, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Current bid500 SEK
Est1,800 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, CG Hallberg, 1945, tot vikt ca 150 g
Current bid900 SEK
Est1,200 SEK

SAMLING BIJOUTERIER, 14 st, olika material, bla Sporrong, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKULPTUR, alabaster, 1900-talets andra hälft, större modell
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PER SUNDBERG, klocka, glas, "Stingray", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,2 g
Current bid2,000 SEK
Est2,500 SEK

BROSCH / HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 7,4 g
Current bid4,800 SEK
Est6,000 SEK

DAMARMBANDSUR, 14k guld, 1900-talets mitt
Current bid1,200 SEK
Est2,000 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

RING, 18k vitguld, med diamant ca 0.16 ct, GFAB, 1984, vikt ca 2 g
Current bid1,500 SEK
Est3,000 SEK

KAFFESKEDAR, 13 st, silver, 1960-tal, tot vikt ca 130 g
Current bid700 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABER, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VITRINSKÅP, 1800-talets slut
Current bid200 SEK
Est2,000 SEK

FIGURIN, porslin, Goebel, Tyskland
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HATTHYLLA, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GUNGHÄST, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK