Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, osignerad
Current bid300 SEK
Est600 SEK

SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Current bid350 SEK
Est500 SEK

SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Current bid1,900 SEK
Est2,500 SEK

SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK

STOLAR, 1 par, allmoge, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VITRINSKÅP, idegran, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est3,000 SEK

TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Current bid400 SEK
Est1,500 SEK

STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Current bid400 SEK
Est300 SEK

SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Current bid350 SEK
Est400 SEK

KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid1,400 SEK
Est1,500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad
Current bid450 SEK
Est2,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KONSTLITTERATUR, 8 st, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSLAMPA, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Current bid350 SEK
Est600 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

MATTA, Rölakan, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Current bid450 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK

LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est600 SEK

SERVISPORSLIN, 10 del, "Åsas Tomtebod", Fyrklövern
Current bid200 SEK
Est500 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNEL SAHLIN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SPEGEL, målat trä, art déco, 1930-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SERVISPORSLIN, 27+2 del, porslin, "Allmoge" och "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, sent 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SKEPPSUR, mässing, Pilot Marine, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL, silver, Gewe, 1974, vikt ca 275 g
Current bid2,200 SEK
Est2,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Current bid200 SEK
Est1,500 SEK

LAGONDA, herrarmbandsur, Goldomatic, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK

SIDOBORD, furu, allmoge, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK