BRASVERKTYG, 4 del, med stativ, smide, 1900-tal, större modell
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ALBERTO MEDA, konferensstolar, 4 st, "Physix", Vitra, nutida
Starting bid200 SEK
Est6,000 SEK

SMOKING, Barons fashion, herr, strlk ca 50
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VINKANNA, koppar och mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MUNSPEL, "The 64 chromonica", Hohner, Tyskland
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 180 x 110 cm
Starting bid200 SEK
Est5,000 SEK

CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ERIK HÖGLUND, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

BESTICK, 26 del, rostfritt stål, BodaNova, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BARPALL, Thonet, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), färglitografi, signerad och daterad -88
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BOCKBORD, allmoge, 1700-/1800-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

SKRIVBORDSSTOL, Dynamobler, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSSTAKAR, 2 par, tenn, bla Markströms tenn, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

FÄLLBORD, 1800-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

MATTA, galleri, Kelim, ca 390 x 80 cm
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

KÄPP, med silverkrycka, KGMGAB, Uppsala, 1928
Current bid250 SEK
Est500 SEK

GYMNASTIKBÄNK, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

PETER J LASSEN, sängbord, Montana, obrukat
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad och daterad 1977
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

FISKBESTICK, 12 del, silver, svenska stämplar KA 1929, tot vikt ca 560 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

ANDREAS MIKKELSEN, bokstöd/hållare, rostfritt stål, Georg Jensen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SAMLING SMYCKEN OCH BIJOUTERIER, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

GOLVLAMPOR, 1 par, patinerad metall, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK

BESTICK, 36 del, silver, svenska stämplar KA, 1920-tal, tot vikt exkl knivar ca 1 230 g
Current bid8,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK

SMOKINGKAVAJ, Marlane, herr, strlk 52
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MÄSSINGSFÖREMÅL, 6 st, bla Scandia Malm, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SVEN-ERIK HELLQVIST (1916–1997), etsning, signerad och daterad -80
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

FÅTÖLJ MED FOTPALL, Mio, 2025
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

HJALMAR BERGMAN, olja på duk, signerad och daterad 1937
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK

TERMOS, AB Termoverken Jönköping, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

RAMAR, 4 st, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

HINK OCH FORMAR, 4 st, koppar, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING SPIK, smide, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

PARAPLYSTÄLL, konstläder, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PIEDESTAL, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KARBIDLYKTOR, 2 st, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STOLAR, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

PALL, kromad metall, AWAB, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK