ERIK HÖGLUND, 9 del, glas, Boda, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est600 SEK

BORDSLAMPA, koppar och glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

HINKAR, 3 st, emalj, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅL, silver, GAB, 1952, vikt ca 200 g
Current bid1,200 SEK
Est1,500 SEK

HÄNGE MED KEDJA SAMT RING, koppar, Kolmården, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

RAM, gustaviansk, 1700-talets andra hälft
Current bid2,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK

Current bid3,400 SEK
Est4,000 SEK

FICKUR, 4 st, silver, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

HÄNGE MED HALSKEDJA, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 3,5 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

TASERUDSSTAKE, trä, Matts, Arvika, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Norell, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est1,500 SEK

Current bid250 SEK
Est2,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅP, Axel Beckman Möbelfabrik Norrköping, 1930-tal
Current bid800 SEK
Est1,800 SEK

INGEGERD GÄRTNER (1916-2006), färglitografi, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BRICKBORD, enligt uppgift Iran, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

GÖTE AUGUSTSSON, skål, glas, Ruda
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ARMBANDSUR, 9 st samt klockhänge, vit- och gulmetall, bla Axxcent, LK, Titus, Moretime och Regal, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MAJ HEMBERG (1906-1992), provtryck, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 2,7 g
Current bid900 SEK
Est2,500 SEK

KARIN MOBRING, soffbord, "Karusell", Ikea, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MODELLMOTORCYKEL, Kawasaki 750, Poly Toys, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HEE WELLING, skrivstol, "AAC20", HAY, Danmark, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

VAS, MINIATYRSKÅL, FIGURIN OCH FAT, porslin, Japan, bla Satsuma, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SEKRETÄR, 1900-talets början
Current bid500 SEK
Est800 SEK

VÄGGPENDYL, Junghans, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

FICKUR, 2 st, silver, Omega samt Longines, 1900-talets första hälft
Current bid350 SEK
Est800 SEK

ÅKE WIKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

BÖCKER, 4 st, bla om silversmide, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KARBIDLAMPA, mässing, Primus, no 1024
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING MYNT, 13 st, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅLFAT, 4 st, porslin, bla Meiji (1868-1912)
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

Current bid6,400 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK

POTTSKÅP, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK