KRUS, stengods, Raus, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
FÄLLBORD, "Björnsholm", ur Ikeas 1700-talsserie
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
SILVERSMYCKEN OCH BIJOUTERIER, bla Kalevala
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, glas, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOL, Bombastik 2013
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering700 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, porslin, "Fish", Johnson Bros, England, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
TENNFAT, 6 st, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
KNUT NORMAN, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, glas, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1800-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 290 x 214 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
VAS, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 000 SEK
RELIEF, brons, osignerad, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SKULPTURER, 3 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
ETAGEBORD, trä,1 800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
VITRINSKÅP, "Stockholm", IKEA, samtida
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
VÄGGMASK, trä, indisk stil, sent 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Upsala Ekeby 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
VITVINSREMMARE, 6 st, snarlika, glas, 1900-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
STOL, 1800-talets första hälft, målad och bronserad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
BORD, sk "Butlers tray", 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, sannolikt Jämtland, 1700-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering700 SEK
STOLAR, 4 st, "Stockholm", IKEA
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK
TURE BERGLUND, 1 par ljusstakar, glas, Stockholms Glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 10 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-tals serie
Aktuellt bud200 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
DESSERTSKÅLAR, 8 st, glas, "Puck", Reijmyre. 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering7 000 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 6 st, mässing, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
ERIK PLØEN (Norge, 1925-2004), vas, stengods, signerat och otydligt daterad, 1940-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
NANNA DITZEL, 6 st karmstolar, "Trinidad", modell 3297, Fredericia Furniture, Danmark, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering5 000 SEK
STOLAR, 3 st, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-/2000-tal, osignerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 9 st, silver, svenska stämplar GM 1916, tot vikt ca 200 g
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 000 SEK
SITTPUFF, Götessons, samtida
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, keramik, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KRYDDBURKAR, 11 st, porslin, Anita Nylund, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, björk, 1940-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, glas, Iittala
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BRICKA, plåt, 1800-talets andra hälft
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 22 delar, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK