Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft_3405a_lg.jpeg
349
Slutpris200 SEK
Utropspris2 500 SEK
HAMADAN, orientmatta, galleri, ca 414 x 110 cm_3450a_lg.jpeg
350
HAMADAN, orientmatta, galleri, ca 414 x 110 cm
Slutpris1 100 SEK
Utropspris5 000 SEK
BORDSLAMPA, Frankrike, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft _3406a_lg.jpeg
351
BORDSLAMPA, Frankrike, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utropspris800 SEK
ARABIA, 18 del, servisporslin_3407a_lg.jpeg
353
ARABIA, 18 del, servisporslin
SlutprisInga bud
Utropspris500 SEK
MATBORD, 1900-talets andra hälft _3409a_lg.jpeg
354
MATBORD, 1900-talets andra hälft
SlutprisInga bud
Utropspris2 000 SEK
UWE BRANDI, "Steinschlag", etsning_3410a_lg.jpeg
355
UWE BRANDI, "Steinschlag", etsning
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k roséguld, briljantslipad diamant 0,71 ct kvalitet ca F(TW)/VS1_3588a_lg.jpeg
356
HÄNGE MED KEDJA, 18k roséguld, briljantslipad diamant 0,71 ct kvalitet ca F(TW)/VS1
Slutpris22 000 SEK
Utropspris27 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, olja på duk_3413a_lg.jpeg
357
OKÄND KONSTNÄR, 1900-talets första hälft, olja på duk
Slutpris900 SEK
Utropspris3 000 SEK
STEGSTOL, allmoge, 1800-tal_3414a_lg.jpeg
358
STEGSTOL, allmoge, 1800-tal
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
SKÅP, barock, tidigt 1700-tal, sannolikt Sverige, fanerat med alrot_3415a_lg.jpeg
359
SKÅP, barock, tidigt 1700-tal, sannolikt Sverige, fanerat med alrot
Slutpris22 000 SEK
Utropspris40 000 SEK
DOSA, porslin, handmålad, signerad J Perrot, 1800-/1900-tal_3416a_lg.jpeg
360
DOSA, porslin, handmålad, signerad J Perrot, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utropspris1 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft_3418a_lg.jpeg
361
DJUPA TALLRIKAR, 9 st, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Utropspris300 SEK
PATRICIA URQUIOLA, 1 par, sidobord "Tiers Low Table", Viccarbe, Spanien, samtida
_3420a_lg.jpeg
362
Slutpris200 SEK
Utropspris1 000 SEK
BARNFÅTÖLJER, 1 par, sannolikt 1900-talets mitt_3422a_lg.jpeg
363
BARNFÅTÖLJER, 1 par, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Utropspris300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, järn, 1800-tal_3796a_lg.jpeg
364
ELDHUNDAR, 1 par, järn, 1800-tal
Slutpris550 SEK
Utropspris800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-tal_3423a_lg.jpeg
365
KARMSTOLAR, 1 par, Frankrike, Louis XVI-stil, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris3 000 SEK
SKÅP, 1800-tal, fanerat med mahogny_3424a_lg.jpeg
366
SKÅP, 1800-tal, fanerat med mahogny
Slutpris800 SEK
Utropspris2 000 SEK
SAMEKNIV, 1900-tal, signerad P_3425a_lg.jpeg
367
SAMEKNIV, 1900-tal, signerad P
Slutpris1 400 SEK
Utropspris2 000 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen_3426a_lg.jpeg
368
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 000 SEK
Utropspris2 500 SEK
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft_3427a_lg.jpeg
369
STOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utropspris1 200 SEK
STOLAR OCH KARMSTOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets mitt_3432a_lg.jpeg
370
STOLAR OCH KARMSTOLAR, 6 st, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Utropspris1 800 SEK
BÄGARE OCH VASER, 6 st, silver, bla T Eldh samt svenska stämplar 1834, tot vikt ca 210 g_3136a_8da423d5dc1ea5f_lg.jpeg
371
BÄGARE OCH VASER, 6 st, silver, bla T Eldh samt svenska stämplar 1834, tot vikt ca 210 g
Slutpris850 SEK
Utropspris1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft_3428a_lg.jpeg
372
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Utropspris1 200 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen_3430a_lg.jpeg
373
Slutpris800 SEK
Utropspris2 500 SEK
BYRÅ, sent 1800-/tidigt 1900-tal_3431a_lg.jpeg
374
BYRÅ, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris550 SEK
Utropspris2 000 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 2000-tal_3326a_8da429562d298c2_lg.jpeg
375
BOKHYLLOR, 1 par, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Utropspris500 SEK
 MATTA, sk patchwork, ca 240 x 170 cm_2621a_8da29afc87a65cd_lg.jpeg
376
MATTA, sk patchwork, ca 240 x 170 cm
SlutprisInga bud
Utropspris3 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empire, 1800-talets första hälft _3849a_lg.jpeg
377
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Utropspris4 000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,43 ct_3586a_lg.jpeg
379
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,43 ct
Slutpris4 800 SEK
Utropspris9 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 5 g_2217a_8da1d409b919782_lg.jpeg
380
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 5 g
Slutpris1 800 SEK
Utropspris1 000 SEK
ORIENTMATTA, figural, ca 256 x 200 cm_3449a_lg.jpeg
381
ORIENTMATTA, figural, ca 256 x 200 cm
Slutpris200 SEK
Utropspris6 000 SEK
SALONGSBORD, omkring år 1900_3435a_lg.jpeg
382
SALONGSBORD, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Utropspris500 SEK
BÄGARE OCH VASER, 9 st, tot vikt 490 g_3140a_8da42398237e096_lg.jpeg
383
BÄGARE OCH VASER, 9 st, tot vikt 490 g
Slutpris1 500 SEK
Utropspris2 000 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft_3438a_lg.jpeg
384
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Utropspris1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft_3433a_lg.jpeg
385
Slutpris300 SEK
Utropspris4 000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF_3439a_lg.jpeg
386
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
SlutprisInga bud
Utropspris800 SEK
NANNA DITZEL, stol, "Trinidad", Fredericia Furniture, år 2015_3440a_lg.jpeg
387
NANNA DITZEL, stol, "Trinidad", Fredericia Furniture, år 2015
Slutpris1 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade_3441a_lg.jpeg
388
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade
SlutprisInga bud
Utropspris1 000 SEK
FÖNSTERGLAS, 1800-/1900-tal_3442a_lg.jpeg
389
FÖNSTERGLAS, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Utropspris1 200 SEK
MATTA, Marocko, ca 230 x 176 cm_3579a_lg.jpeg
390
MATTA, Marocko, ca 230 x 176 cm
Slutpris6 000 SEK
Utropspris3 000 SEK
SALONGSBORD, nyrokoko, omkring år 1900_3443a_lg.jpeg
391
SALONGSBORD, nyrokoko, omkring år 1900
Slutpris200 SEK
Utropspris500 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant 0,70 ct, kvalitet ca H(W)/I1_3444a_lg.jpeg
392
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant 0,70 ct, kvalitet ca H(W)/I1
Slutpris6 000 SEK
Utropspris20 000 SEK
SKULPTUR, marmor, sittande kvinna _3445a_lg.jpeg
393
SKULPTUR, marmor, sittande kvinna
Slutpris750 SEK
Utropspris4 000 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampa, för Ruben_3447a_8da4ab9ef2d08a6_lg.jpeg
394
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag", golvlampa, för Ruben
Slutpris1 300 SEK
Utropspris2 000 SEK
TVÄRFLÖJT, Martin Fréres, Paris, 1940_3966a_8da44772a8cd5ff_lg.jpeg
395
TVÄRFLÖJT, Martin Fréres, Paris, 1940
Slutpris250 SEK
Utropspris600 SEK
VAS, kristall, sannolikt 1900-talets första hälft _3436a_lg.jpeg
396
VAS, kristall, sannolikt 1900-talets första hälft
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
STOL, 2000-tal_3448a_8da456cd4b430a3_lg.jpeg
397
STOL, 2000-tal
SlutprisInga bud
Utropspris300 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 353 x 241 cm_3452a_lg.jpeg
398
KESHAN, orientmatta, ca 353 x 241 cm
Slutpris4 000 SEK
Utropspris15 000 SEK

Måndag – fredag 12.30 – 17.00
Visningshelg en helg per månad
lördag – söndag 11 - 15
Dag före röd dag stänger vi 15
SEMESTERSTÄNGT HELA JULI