Börjar: 3 jun 2022 15:30
Avslutas: 12 jun 2022 16:00

Juniauktion

Juniauktion
MÅRTEN ANDERSSON, färglitografi, signerad och numrerad 92/385_3917a_8da456b05a0b8e1_lg.jpeg
1
Slutpris5 000 SEK
Utropspris2 000 SEK
POKALGLAS, turkostonat glas, 1900-talets mitt_3063a_8da3ef31d566cc2_lg.jpeg
2
POKALGLAS, turkostonat glas, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Utropspris400 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant 0,41 ct,  kvalitet ca I/VS_2216a_8da1d42abc4b1bb_lg.jpeg
3
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant 0,41 ct, kvalitet ca I/VS
Slutpris3 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, otydligt signerad_3099a_8da434037704ba4_lg.jpeg
4
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, otydligt signerad
Slutpris950 SEK
Utropspris400 SEK
GOLVSPEGEL MED TRYMÅ, 1800-talets andra hälft, bronserad_3103a_8da3cbed74e1827_lg.jpeg
5
GOLVSPEGEL MED TRYMÅ, 1800-talets andra hälft, bronserad
Slutpris3 200 SEK
Utropspris5 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,25 ct_3599a_lg.jpeg
6
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,25 ct
Slutpris2 200 SEK
Utropspris5 500 SEK
MYNT OCH MINIATYRMYNT, 23 resp 18k guld, tot vikt 4,4 g_2221a_8da1d44ab50cd2a_lg.jpeg
8
MYNT OCH MINIATYRMYNT, 23 resp 18k guld, tot vikt 4,4 g
Slutpris2 000 SEK
Utropspris2 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin _3073a_8da3d8edbbddf03_lg.jpeg
9
ROYAL COPENHAGEN, 1 par, ljusstakar, porslin
Slutpris1 400 SEK
Utropspris800 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, K Anderson, Stockholm 1917, vikt ca 460 g_3077a_8da3d8ef6965ccd_lg.jpeg
10
SKÅL PÅ FOT, silver, K Anderson, Stockholm 1917, vikt ca 460 g
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 500 SEK
SKÄNK, 1800-tal, grönmålad_3066a_8da3d8c1cbd67a6_lg.jpeg
11
SKÄNK, 1800-tal, grönmålad
Slutpris400 SEK
Utropspris1 500 SEK
BORDSLAMPA, brons, empirestil, 1800-/1900-tal_3888a_8da453042181a62_lg.jpeg
12
BORDSLAMPA, brons, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Utropspris2 500 SEK
KELIM, matta, ca 297 x 215 cm_3483a_lg.jpeg
13
KELIM, matta, ca 297 x 215 cm
Slutpris2 600 SEK
Utropspris4 000 SEK
TALLRIKAR, 1 par, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)_3971a_8da452b359ab5da_lg.jpeg
14
TALLRIKAR, 1 par, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 100 SEK
Utropspris2 000 SEK
POKAL MED LOCK, silver, art déco, GAB Stockholm 1935, vikt 412 g_3122a_8da3fdeb509a2a0_lg.jpeg
15
POKAL MED LOCK, silver, art déco, GAB Stockholm 1935, vikt 412 g
Slutpris1 600 SEK
Utropspris2 000 SEK
SIMON GATE, skål, kristall, Orrefors, signerad_3070a_8da44e7ebeeb8cb_lg.jpeg
16
SIMON GATE, skål, kristall, Orrefors, signerad
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början_2471a_8da43fe741aaeac_lg.jpeg
17
LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris5 500 SEK
Utropspris12 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, 28 st bestick, "Rosenholm", GAB bla 1970, tot vikt ca 876 g exkl knivar_3080a_8da3ef1ed6cadb9_lg.jpeg
18
JACOB ÄNGMAN, 28 st bestick, "Rosenholm", GAB bla 1970, tot vikt ca 876 g exkl knivar
Slutpris4 200 SEK
Utropspris2 500 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal_3226a_8da3d8e162876c6_lg.jpeg
19
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Utropspris3 000 SEK
HEE WELLING, AAC53, "About a stool", HAY, 2000-tal_3227a_8da3d8ddeefd4b3_lg.jpeg
20
Slutpris1 600 SEK
Utropspris2 500 SEK
PÄRLCOLLIER, 1900-talets andra hälft, silverlås_2222a_8da1d46c470b3e9_lg.jpeg
21
PÄRLCOLLIER, 1900-talets andra hälft, silverlås
Slutpris1 000 SEK
Utropspris800 SEK
NAKTERHUS, Nunotani Keiki Seisakusho Ltd, Amagasaki Japan, 1900-tal _3901a_8da439e073ecca9_lg.jpeg
22
NAKTERHUS, Nunotani Keiki Seisakusho Ltd, Amagasaki Japan, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Utropspris6 000 SEK
GOLVUR, England, 1700-/1800-tal_2521a_8da441e66204e84_lg.jpeg
23
GOLVUR, England, 1700-/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Utropspris1 500 SEK
SOFFBORD, "Tray Table", HAY, 2000-tal_3533a_8da428649ffc709_lg.jpeg
24
SOFFBORD, "Tray Table", HAY, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Utropspris1 000 SEK
SOFFBORD, "Tray Table", HAY, 2000-tal_3534a_8da428654d2f100_lg.jpeg
25
Slutpris750 SEK
Utropspris1 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal_3082a_8da3ef7309bb2d2_lg.jpeg
26
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Utropspris700 SEK
SKRIVSKÅP, empire, 1800-talets första hälft _2522a_8da44e7444aa697_lg.jpeg
27
SKRIVSKÅP, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
Utropspris8 000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, briljantslipad diamant, tot vikt 3,5 g_2224a_8da1d43ff1baa67_lg.jpeg
28
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, briljantslipad diamant, tot vikt 3,5 g
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 500 SEK
GUNNAR MYRSTRAND, soffbord/brickbord, Källemo, 1950-/60-tal_3330a_8da3f1b49e90ded_lg.jpeg
29
GUNNAR MYRSTRAND, soffbord/brickbord, Källemo, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Utropspris1 500 SEK
NÄSDUKSSKÅL, glas, Venini, Murano, Italien, 1900-talets andra hälft _3060a_8da44e7dde39e09_lg.jpeg
30
Slutpris550 SEK
Utropspris500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelim, ca 45x45 cm_2160a_lg.jpeg
31
KUDDFODRAL, 6 st, Kelim, ca 45x45 cm
Slutpris2 000 SEK
Utropspris3 000 SEK
SKÅP, 1950-/60-tal, fanerat med teak_3162a_8da37f3fc6532cd_lg.jpeg
32
SKÅP, 1950-/60-tal, fanerat med teak
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 000 SEK
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft _3062a_8da3ef2df6bef60_lg.jpeg
33
ANITA NYLUND, 3 del, keramik, "Vår lilla stad", Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Utropspris800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_3072a_8da3ef1a1a06b3b_lg.jpeg
34
SKÅLAR MED LOCK, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Utropspris300 SEK
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund _3071a_8da455a8d748827_lg.jpeg
35
BING & GRÖNDAHL, figurin, porslin, vinthund
Slutpris200 SEK
Utropspris800 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Boda Åfors_3061a_8da44e9faefd914_lg.jpeg
36
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Boda Åfors
Slutpris200 SEK
Utropspris200 SEK
ARVID KNÖPPEL, skulptur, gips, tjur, signerad_3081a_8da3ef66886b09e_lg.jpeg
37
ARVID KNÖPPEL, skulptur, gips, tjur, signerad
Slutpris750 SEK
Utropspris1 000 SEK
TAKLAMPA, Peter Behrens, "Luzette", AEG, 1900-talets första hälft_3608a_8da428579c0d19d_lg.jpeg
38
Slutpris1 600 SEK
Utropspris1 200 SEK
BOCKBORD, 1900-talets andra hälft _3101a_8da3d8d59564339_lg.jpeg
39
BOCKBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Utropspris1 200 SEK
SKÅL, silver, K Anderson, Stockholm 1923, vikt 239 g_3076a_8da3d8f0a2eccc6_lg.jpeg
40
SKÅL, silver, K Anderson, Stockholm 1923, vikt 239 g
Slutpris950 SEK
Utropspris700 SEK
PHILIPPE STARCK, "Emeco", barpall, borstad aluminium_3107a_8da3f1ea0767d50_lg.jpeg
41
PHILIPPE STARCK, "Emeco", barpall, borstad aluminium
Slutpris1 000 SEK
Utropspris2 000 SEK
GÖSTA CHATHAM, olja på duk, signerad_3100a_8da4340307d5ae1_lg.jpeg
42
GÖSTA CHATHAM, olja på duk, signerad
Slutpris2 600 SEK
Utropspris300 SEK
SIDOBORD, "Mill", Roger Persson, Karl Andersson & Söner_3111a_8da3805fa7db520_lg.jpeg
43
SIDOBORD, "Mill", Roger Persson, Karl Andersson & Söner
Slutpris600 SEK
Utropspris400 SEK
ANNA-MAIJA KANGASNIEMI, 2 st, skulpturer, bla signerad och daterad 1997_3083a_8da456bc99bcb17_lg.jpeg
44
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
TENNISARMBAND, 18k vitguld, 74 briljantslipade diamanter tot ca 2,98 ct_3456a_lg.jpeg
45
TENNISARMBAND, 18k vitguld, 74 briljantslipade diamanter tot ca 2,98 ct
Slutpris24 000 SEK
Utropspris30 000 SEK
SKÅL OCH SNAPSGLAS, 5 del, glas, Reijmye, 1900-/2000-tal_3074a_8da3ef1880ef6a6_lg.jpeg
47
SKÅL OCH SNAPSGLAS, 5 del, glas, Reijmye, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Utropspris300 SEK
KELIM, matta, ca 402 x 295 cm_3478a_lg.jpeg
48
KELIM, matta, ca 402 x 295 cm
Slutpris600 SEK
Utropspris18 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 21 g_2219a_8da1d4857850db8_lg.jpeg
49
ARMBAND, 18k guld, vikt 21 g
Slutpris7 500 SEK
Utropspris9 000 SEK
TAVLOR, 1 par, 1800-/1900-tal, bronserade_3085a_8da3ef4aa488eb5_lg.jpeg
50
TAVLOR, 1 par, 1800-/1900-tal, bronserade
Slutpris350 SEK
Utropspris200 SEK

Måndag – fredag 12.30 – 17.00
Visningshelg en helg per månad
lördag – söndag 11 - 15
Dag före röd dag stänger vi 15
SEMESTERSTÄNGT HELA JULI