Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
OMEGA SEAMASTER, armbandsur, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 28 del, kaffeservis, "Musselmalet", Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
BENGT LINDSTRÖM, färglitografi, signerad och numrerad 17/90
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet"
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, mfl, 4 del, glas, bla "Open Minds"
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
BESTICK, 55 del, "Vasa", nysilver, GAB
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GEORG ARSENIUS, 2 st, teckningar, signerade och daterade 1878 samt 1880
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, "Vasa", silver, GAB, tot vikt ca 137 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 2 st, vaser, glas, "Open Minds", Kosta Boda
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
GITARR, Salvador Cortez, år 2021
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med akvamarin, vikt 5,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
ELDSTÄLL, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 12,7 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, Stockholm 1958, tot vikt ca 84 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
ERNST LANG, olja på duk, signerad Ernst Lang München
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k vitguld, med smaragd och diamanter, vikt ca 4 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering1 400 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
FAT, silver, GAB Stockholm 1949
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", patinerad mässing
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDENMÅLNING, orientalisk, 1800-/1900-tal, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
DUKAR OCH SERVETTER, 16 del, linnedamast, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, sannolikt semiantik, ca 140 x 83 cm
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
DAMCYCKEL, 1900-talets första hälft, Crescent
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Luxus, 1960-/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 800 SEK
SARA LARSSON, skåp, "Collect 2012", A2 designers, limited edition
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
GEORG JENSEN, sockertång, sterlingsilver, stämplad Georg Jensen & Wendel, vikt ca 25 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0,60 ct, tot vikt ca 4,7 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, sannolikt England, olja på duk
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
DALAHÄST, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SVEN LIDBERG, färglitografi, provtryck, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
LODUR, omkring år 1900
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, Physix, Vitra
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
DOSA, silver, GAB, 1928
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 97 delar, nysilver, GAB
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Olga", GAB Stockholm bl a 1953, total vikt ca 183 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORD, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
REMMARE, 12 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SILVERBESTICK, 8 del, tot vikt ca 200 g
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k vitguld, med 5 briljantslipade diamanter tot ca 1,00 ct
Slutpris9 000 SEK
Värdering11 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 SEK