Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
DRICKABACK, "Bryggeriet Kronan Sundbyberg", 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ULLA CHRISTIANSSON, "Trippo", Karl Andersson & Söner, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
OLA GIERTZ, fåtölj "Frame", Materia
Slutpris600 SEK
Värdering2 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stolar, 2+2 st, "Fanett", Edsbyverken
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, fåtölj "Pal", Offecct
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
DUKAR, 10 st, linnedamast, bl a 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 4 st, kaffekoppar med fat, "Berså", Gustavbserg
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVFIGUR, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SNÖSLUNGA, Stiga 523
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, sannolikt 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FRISÖRSTOL, sannolikt 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
KABINETTSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, 1950-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSELL, vägglampetter, 2 st, mässing, Skultuna
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
STEGE, trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, patinerat gjutjärn
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BOKHYLLA, 1900-talets första hälft, Åtvidabergs Snickerifabrik
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstolar, 1 par, "Mio"
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, Gemla, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BOKGÖMMOR, 7 st, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, "Fishbone", Bombastik
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKE, tenn, sengustaviansk, Petter Höijer Örebro, omkring år 1800
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
GIVENCHY, armband, svart skinn
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
G.A.D. (Gute Art Design), "Ala", skrivbord, ek, 2000-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 000 SEK
PHILIPPE STARCK, skrivbordslampa, "Archimoon", Flos, Italien
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och smide
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FISKERULLE, President, "Big water", 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 4 st, Luxo, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK