Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
KNIV, Segerström, Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGEN OCH ÖRHÄNGEN, 4 del, 18k guld, tot vikt 3,5 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKKRONA, mässing, Skultuna, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, glas, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ÄGGHÖNOR OCH VAS, 3 st, keramik, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PALL, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, vikt 6 g
Slutpris2 100 SEK
Värdering2 500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
BÄGARE, 3 st, silver, GAB, 1950-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAYSERI, orientmatta, semiantik, silke, ca 119 x 178 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
MAURICE BLANCHARD, blandteknik, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FERMOB, trädgårdsbord, "Opera"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
PHILIPPE STARCK, 1 par karmstolar, "Louis Ghost", Kartell
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SOFFBORD, Edmund Pedersen, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
MATSALSMÖBEL, 11 del, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, England, 1800-tal, olja på duk
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKKRONA, majolika, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, stomme av mässing, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, "B 54", Markaryd, 1950-/60-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
JOHN FALCONAR SLATER, England, 1800-tal, olja på pannå
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Kalle", Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
IB KOFOD-LARSEN, skrivbord, Seffle Möbelfabrik, 1950-/60-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, sk Butler's tray, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MILAN VOBRUBA, färglitografi, signerad och daterad 76
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, möjligen Carl Fagerlund, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KORGSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 11 del, silver, tot vikt 280 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
ELIAS SEHLSTEDT, olja på duk, signerad och otydligt daterad
Slutpris1 800 SEK
Värdering8 000 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FRANS WILHELM ODELMARK, olja på duk, signerad Venedig
Slutpris3 400 SEK
Värdering8 000 SEK
MARIAN ZAWADZKI, golvvas, lergods, Tilgmans Keramik
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skulptur, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 2,3 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 SEK
COLLIER, 4 st, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 2 st, tenn, 1700-/1800-tal, svenska stämplar bla Stockholm 1799
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK