Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TABURETT, 1800-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
CHRISTIAN DIOR, väska, "Speedy"
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g
Slutpris13 000 SEK
Värdering15 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 22 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering9 000 SEK
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form
Slutpris8 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ARMBANDSUR, Nilax, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFE-/MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GAB Stockholm 1969, tot vikt 183 g
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, barockstil, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Slutpris2 900 SEK
Värdering3 200 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, omkring år 1900, olja på duk, otydligt signerad Salzburg
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, Gabbeh, ca 165x215 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, sannolikt 1800-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
HAMADAN, old, ca 200 x 107 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 20k guld, med diamant, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 20k samt 18k, tot vikt 4,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PUNCHMUGGAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 190 g
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 220 x 310 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK