Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
ARMBAND, 18k guld, vikt 14 g
Slutpris5 100 SEK
Värdering6 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
PHILIPPE STARCK & EUGENI QUITLLET, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-talets första hälft, Aski
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
GHARADJEH, orientmatta, galleri, semiantik, ca 480 x 110 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TOM ARVIDSSON, svit om 11 st, olja på duk, signerade
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GEWE, 1950-/60-tal, tot vikt ca 121 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TOSHIYUKI KITA, sittpall, "Suruyama Island", Moroso, Italy
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
JONAS LINDVALL, stol, "Miss Holly", för Stolab
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 320 x 245 cm
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
KALEVALA, 4 st, collier, brons 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
LINNEHANDDUKAR, 12 st, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALANSPALL, "Mickey", Profim
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Alton 1992, tot vikt ca 188 g
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 19 del, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 330 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PALLAR, 1 par, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 11 st, silver, modell Disa, tot vikt 144 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
AVLASTNINGSBORD, chippendalestil, modern tillverkning
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
PARAPLYSTÄLL, Materia, kromad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 SEK
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 6 del, bla 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SMYCKEN 5 del, silver, med syntetiska stenar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ERGONOMISK PALL, Materia, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Patricia, tot vikt ca 139 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
AXEL LARSSON, sidobord, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och smaragder
Slutpris15 000 SEK
Värdering18 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Arper, "Catifa", 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, 1 par sängbord, "Casino", 1960-/70-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK