Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
ARMBAND, 18k guld, vikt 14 g_2172a_8da1d468c934b17_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, vikt 14 g
Slutpris5 100 SEK
Värdering6 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft_2667a_8da29684612200f_lg.jpeg
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft_2247a_8da26fb89447a59_lg.jpeg
FLASKÖPPNARE, "Ducky", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
PHILIPPE STARCK & EUGENI QUITLLET, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, Italien_2868a_8da29450b1f85a8_lg.jpeg
PHILIPPE STARCK & EUGENI QUITLLET, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1900-talets första hälft, Aski _2669a_8da29546ae378f9_lg.jpeg
ARKIVSKÅP, 1900-talets första hälft, Aski
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft _2674a_8da294fbd8bb094_lg.jpeg
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
GHARADJEH, orientmatta, galleri, semiantik, ca 480 x 110 cm_2442a_8da2952b5b417ad_lg.jpeg
GHARADJEH, orientmatta, galleri, semiantik, ca 480 x 110 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TOM ARVIDSSON, svit om 11 st, olja på duk, signerade_2680a_8da29f166d630df_lg.jpeg
TOM ARVIDSSON, svit om 11 st, olja på duk, signerade
Slutpris550 SEK
Värdering2 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GEWE, 1950-/60-tal, tot vikt ca 121 g_2330a_8da2755fee887cc_lg.jpeg
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GEWE, 1950-/60-tal, tot vikt ca 121 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa" _2683a_8da27c82b4e4ed1_lg.jpeg
SPARBÖSSOR, 2 st, mässing, "Östergötlands Enskilda Banks Hemsparbössa"
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TOSHIYUKI KITA, sittpall, "Suruyama Island", Moroso, Italy_2681a_8da294c36554ae8_lg.jpeg
TOSHIYUKI KITA, sittpall, "Suruyama Island", Moroso, Italy
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
JONAS LINDVALL, stol, "Miss Holly", för Stolab_2672a_8da29f068e0d48d_lg.jpeg
JONAS LINDVALL, stol, "Miss Holly", för Stolab
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATBORD, 1950-/60-tal_2848a_8da2971b684464b_lg.jpeg
MATBORD, 1950-/60-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
JONAS LINDVALL, stol, "Miss Holly", för Stolab_2671a_8da29f076fe9c14_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft_2687a_8da27cbf59fd81e_lg.jpeg
GOEBEL, 9 st, figuriner, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 320 x 245 cm_2441a_8da295f4f40d1a9_lg.jpeg
TÄBRIZ, orientmatta, semiantik, ca 320 x 245 cm
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
KALEVALA, 4 st, collier, brons 1900-/2000-tal_2690a_8da27c764ed872c_lg.jpeg
KALEVALA, 4 st, collier, brons 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft _2761a_8da28273516369e_lg.jpeg
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
LINNEHANDDUKAR, 12 st, 1900-tal_2692a_8da27cec123eb7f_lg.jpeg
LINNEHANDDUKAR, 12 st, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna _2570a_8da29e3e35c0cb5_lg.jpeg
TAKKRONA, mässing, Bolling, Gränna
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALANSPALL, "Mickey", Profim_2713a_8da28284ff755c4_lg.jpeg
BALANSPALL, "Mickey", Profim
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Alton 1992, tot vikt ca 188 g_2699a_8da27cd690ca784_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Alton 1992, tot vikt ca 188 g
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt_2700a_8da27584675ecc0_lg.jpeg
KRUS, sannolikt Sydostasien, antikt
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 19 del, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 330 g_2701a_8da27ced333c8ed_lg.jpeg
BESTICK, 19 del, silver, modell Chippendale, tot vikt ca 330 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft _2249a_8da296928dcbb33_lg.jpeg
TAKPLAFONDER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PALLAR, 1 par, Kinnarps, 2000-tal_2409a_8da2758ff398d20_lg.jpeg
PALLAR, 1 par, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt_2575a_8da275d1101c23c_lg.jpeg
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture_2703a_8da29ef4cf11a16_lg.jpeg
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo White", för Petit Furniture
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 11 st, silver, modell Disa, tot vikt 144 g_2704a_8da27ce9abe22f2_lg.jpeg
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 11 st, silver, modell Disa, tot vikt 144 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
AVLASTNINGSBORD, chippendalestil, modern tillverkning_3002a_8da2891b0ac5263_lg.jpeg
AVLASTNINGSBORD, chippendalestil, modern tillverkning
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
PARAPLYSTÄLL, Materia, kromad metall_2721a_8da28220b947eb5_lg.jpeg
PARAPLYSTÄLL, Materia, kromad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft_2998a_8da2891dfd2ae7f_lg.jpeg
SKRIVBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
ARKIVSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft_2670a_8da29548017dbde_lg.jpeg
ARKIVSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering1 500 SEK
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade_2905a_8da288f644430e5_lg.jpeg
SVEN OLSSON, 2 st, skulpturer, trä, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 6 del, bla 1900-talets mitt_2199a_8da2751a3832f87_lg.jpeg
COLLIER OCH ARMBAND, 6 del, bla 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SMYCKEN 5 del, silver, med syntetiska stenar _2928a_lg.jpeg
SMYCKEN 5 del, silver, med syntetiska stenar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal_2682a_8da296eb2a5ac6d_lg.jpeg
FÅTÖLJER, 1 par, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft_2790a_8da27cfc2c36d95_lg.jpeg
RÖRSTRAND, 23 del, teservis, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ERGONOMISK PALL, Materia, 1900-/2000-tal_2712a_8da29e3b33ebf8b_lg.jpeg
ERGONOMISK PALL, Materia, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 1900-tal_3001a_8da29567a4b5554_lg.jpeg
SKRIVBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt_2706a_8da275a5450d84a_lg.jpeg
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Patricia, tot vikt ca 139 g_2707a_8da27ce73f825d8_lg.jpeg
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, modell Patricia, tot vikt ca 139 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
AXEL LARSSON, sidobord, 1900-talets första hälft_2710a_8da289dd5491dfb_lg.jpeg
AXEL LARSSON, sidobord, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och smaragder_2911a_lg.jpeg
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och smaragder
Slutpris15 000 SEK
Värdering18 000 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Arper, "Catifa", 2000-tal_2695a_8da29ee13d1584c_lg.jpeg
SKRIVBORDSSTOL, Arper, "Catifa", 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, 1 par sängbord, "Casino", 1960-/70-tal_2720a_8da2954e82625c5_lg.jpeg
SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, 1 par sängbord, "Casino", 1960-/70-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft_2576a_8da29e3d58594e4_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", matbord, Danmark_2723a_8da2955199623ea_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK