Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY_2686a_8da28497273b4f4_lg.jpeg
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY_2685a_8da2849814978bd_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal_2523a_8da27d8851e244e_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal
Slutpris6 600 SEK
Värdering2 500 SEK
KARACHI, orientmatta, ca 240 x 160 cm_2542a_8da2951d9ff6bd8_lg.jpeg
KARACHI, orientmatta, ca 240 x 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret_2562a_8da27cc9f52209c_lg.jpeg
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret_2563a_8da27cc2279387f_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft_2564a_8da27cc6a36057a_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal_2485a_lg.jpeg
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGELBYRÅ, sannolikt Sydeuropa, 1800-talets andra hälft _2841a_8da2962c474884e_lg.jpeg
SPEGELBYRÅ, sannolikt Sydeuropa, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, 7 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal_2569a_8da27ce4faf74b4_lg.jpeg
FAT, 7 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4,6 g_2184a_8da1d4b24474447_lg.jpeg
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4,6 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock_2818a_8da2967ebdc4a2c_lg.jpeg
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KAKTÄNGER OCH BAKELSESPADE, 5 del, silver, tot vikt 167 g_2573a_8da27cda913d24c_lg.jpeg
KAKTÄNGER OCH BAKELSESPADE, 5 del, silver, tot vikt 167 g
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft _2578a_8da2759854f1dbc_lg.jpeg
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad Ingeborg 1914_2582a_8da275bf2f2a74b_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad Ingeborg 1914
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KERSTIN FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad 2016_2581a_8da275cd50fdd23_lg.jpeg
KERSTIN FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad 2016
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald_2824a_8da288685df17ec_lg.jpeg
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt_2422a_8da26ef0ac35cd3_lg.jpeg
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg_2346a_8da26ecbba7c28a_lg.jpeg
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, otydligt signerad_2583a_8da275c5b58cc39_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal_2999a_8da289199ddd29e_lg.jpeg
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal _2577a_8da2759fa047943_lg.jpeg
KOPPARBASE, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g_2698a_8da27cd95f4580f_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, blomsterstilleben, oljemålning _3046a_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, blomsterstilleben, oljemålning
Slutpris8 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 26 g_2195a_8da1d4cf8299290_lg.jpeg
ARMBANDSUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 26 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", matbord, Danmark_2722a_8da295502af6b89_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida _2785a_8da29f75b7a1a85_lg.jpeg
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 170 x 275 cm_2437a_8da295e5f4749d4_lg.jpeg
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 170 x 275 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand_2565a_8da25e6dfe9bd0f_lg.jpeg
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GUBI, sidobord, 2000-tal_2636a_lg.jpeg
GUBI, sidobord, 2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida_2403a_8da296c0784f227_lg.jpeg
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft, Johan Martin Bergs spegelfabrik, Göteborg_2638a_lg.jpeg
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft, Johan Martin Bergs spegelfabrik, Göteborg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
FOTPALL, 2000-tal_2737a_8da28964a4a9816_lg.jpeg
FOTPALL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin _2639a_lg.jpeg
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Gemla, 1950-tal_2642a_lg.jpeg
FÅTÖLJER, 1 par, Gemla, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SOFFBORD, 1950-/60-tal, teak_2644a_lg.jpeg
SOFFBORD, 1950-/60-tal, teak
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal_2272a_8da27520481c80c_lg.jpeg
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal_1718a_8da2754ef8cb1e2_lg.jpeg
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Rallye, 1900-talets mitt_2189a_8da1d4d95058492_lg.jpeg
ARMBANDSUR, 18k guld, Rallye, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall_2727a_8da296d09207822_lg.jpeg
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal_2961a_8da2a0b6cf51f6f_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, tillskriven, tidningsställ, 1900-talets första hälft_2661a_lg.jpeg
JOSEF FRANK, tillskriven, tidningsställ, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning_2796a_8da27d1a4bcc76f_lg.jpeg
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark_2662a_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, Howardmodell, 2000-tal, tresits_2659a_lg.jpeg
SOFFA, Howardmodell, 2000-tal, tresits
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,31 ct_2137a_8da1c6a723cb1bc_lg.jpeg
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,31 ct
Slutpris6 200 SEK
Värdering8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, 1900-tal, olja på duk_2666a_8da288f547bf0bd_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, 1900-tal, olja på duk
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner_2665a_8da282cd8281f3c_lg.jpeg
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK