Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
ISKOS-BERLIN, pall, "Soft Edge 70" HAY
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 1900-/2000-tal
Slutpris6 600 SEK
Värdering2 500 SEK
KARACHI, orientmatta, ca 240 x 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MEISSEN, skålfat, porslin, lökmönstret
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 6 st, ljusstakar/vaser, mässing, Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, oskariansk, 1800-/1900-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGELBYRÅ, sannolikt Sydeuropa, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, 7 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt 4,6 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGUR, porslin, Rotor Svenskt Hantverk, julbock
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KAKTÄNGER OCH BAKELSESPADE, 5 del, silver, tot vikt 167 g
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad Ingeborg 1914
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KERSTIN FORSBERG, olja på duk, signerad och daterad 2016
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
NORMANN COPENHAGEN, 1 par, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ARABIA, porslin, figurin, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, servisporslin, "Prunus", Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, blomsterstilleben, oljemålning
Slutpris8 600 SEK
Värdering5 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 26 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VERNER PANTON, taklampa, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 170 x 275 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, 16 del, servisporslin, "Spisa Ribb", Rörstrand
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GUBI, sidobord, 2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
KARTELL, "Bourgie", bordslampa, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft, Johan Martin Bergs spegelfabrik, Göteborg
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
FOTPALL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MEISSEN, 1 par, figuriner, porslin
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Gemla, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SOFFBORD, 1950-/60-tal, teak
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SPÅNKORG, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, brons, sannolikt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Rallye, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
NILS GAMMELGAARD, herrbetjänt, "Järpen", brunlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, tillskriven, tidningsställ, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATTI KLENELL, taklampa, "Bell", Örsjö Belysning
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, nysilver, "Atla", Cohr, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, Howardmodell, 2000-tal, tresits
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,31 ct
Slutpris6 200 SEK
Värdering8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, kopiemålning, 1900-tal, olja på duk
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 000 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK