Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995_2418a_8da27599e8804f9_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKESGARNITYR, sterlingsilver, 4 del_2197a_8da2751d177091d_lg.jpeg
SMYCKESGARNITYR, sterlingsilver, 4 del
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg_2348a_8da25e8ed3bb686_lg.jpeg
LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
TIMO SARPANEVA, 2 st ljusstakar "Festivo", Iittala_2387a_8da26ebcd3f8f93_lg.jpeg
TIMO SARPANEVA, 2 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland
_2350a_8da26edfbf4bba8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst_2353a_8da26ecfa0e5620_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad_2080a_8da275255cdb916_lg.jpeg
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE OCH BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 8 g_2182a_8da1d4506d7b0d4_lg.jpeg
HÄNGE OCH BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft_2724a_8da27adb2317807_lg.jpeg
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 2 st, Elgin samt Ariana, bl a spindelur, 1800-/1900-tal_2257a_8da27517383f0c9_lg.jpeg
FICKUR, 2 st, Elgin samt Ariana, bl a spindelur, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero_2354a_lg.jpeg
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KOFFERT, omkring år 1900, större modell _2356a_lg.jpeg
KOFFERT, omkring år 1900, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
PETER ÖLANDER, olja på duk, signerad och daterad -04_2266a_8da26f9b2b27d24_lg.jpeg
PETER ÖLANDER, olja på duk, signerad och daterad -04
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 SEK
OW NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1939_2470a_8da2955e33596ab_lg.jpeg
OW NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1939
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero_2355a_lg.jpeg
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, modern formgivning, 2000-tal_2364a_lg.jpeg
SOFFBORD, modern formgivning, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald_2825a_8da2955a6f4431f_lg.jpeg
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, vikt 9 g_2181a_8da1c775320478f_lg.jpeg
RINGAR, 4 st, 18k guld, vikt 9 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido_2258a_8da275a0b064e18_lg.jpeg
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, persisk, ca 127 x 240 cm_2468a_8da295bdeb9ae75_lg.jpeg
ORIENTMATTA, old, persisk, ca 127 x 240 cm
Slutpris700 SEK
Värdering3 000 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal_2372a_lg.jpeg
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal_2736b_8da287c033ebef3_lg.jpeg
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand_2349a_8da26f23d63079b_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 19 g_2171a_8da1d49dcc2cc99_lg.jpeg
COLLIER, 18k guld, vikt 19 g
Slutpris6 900 SEK
Värdering7 500 SEK
DUKAR, 10 st, linnedamast, 1900-talets mitt_2376a_lg.jpeg
DUKAR, 10 st, linnedamast, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben_2378a_8da2a09f55dcd5f_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt _2431a_8da2889bbd035e4_lg.jpeg
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, 1940-/50-tal, svängd form_2380a_lg.jpeg
SOFFA, 1940-/50-tal, svängd form
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft _2383a_lg.jpeg
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft _2073a_8da275bb9487df2_lg.jpeg
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar 1 par, "Bern", Gemla, 2000-tal_2384a_lg.jpeg
UNO ÅHRÉN, fällstolar 1 par, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin_2385a_8da2682bb3fd2ba_lg.jpeg
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
 YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand._2268a_8da270472cacb8f_lg.jpeg
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand.
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1920-/30-tal_2396a_8da26f5567ab8c9_lg.jpeg
TAKLAMPA, 1920-/30-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk_2399a_8da288b3e3ad544_lg.jpeg
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt, sannolikt Flygsfors_2394a_8da26ed82379da6_lg.jpeg
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt, sannolikt Flygsfors
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
AXEL LARSSON, "1000 serien", skrivbord, Svenska Möbelfabriken Bodafors, 1930-tal_2417a_8da29639fc7a329_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida_2401a_8da27596bcba153_lg.jpeg
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese_2405a_8da275931ccd345_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, NK, sidobord, 1900-talets första hälft _2453a_8da27d368add4b9_lg.jpeg
NORDISKA KOMPANIET, NK, sidobord, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal_2430a_8da275ad42f4301_lg.jpeg
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal_2427a_8da25e816eb1863_lg.jpeg
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY_2411a_8da2953f407b21d_lg.jpeg
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft_2410a_8da2759519984f1_lg.jpeg
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg_2558a_8da27cc8156a006_lg.jpeg
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad_2255a_8da1df78e6d2db1_lg.jpeg
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal_2412a_8da27dae7cb1ff0_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KELIM, matta, galleri, ca 295 x 80 cm_2587a_8da29abcd05ebee_lg.jpeg
KELIM, matta, galleri, ca 295 x 80 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK