Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00
Aprilauktion
Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15
Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj
ARNE JACOBSEN, 1 par, stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1995
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SMYCKESGARNITYR, sterlingsilver, 4 del
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, 3 st, figurer, stengods, Gustavberg
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
TIMO SARPANEVA, 2 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
OIVA TOIKKA, figur, glas, Nuutajärvi, Finland
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 st, buljongkoppar med fat, porslin, Blå Blomst
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Kalvolan kanto 3241", signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE OCH BROSCH, 18k guld, tot vikt ca 8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 2 st, Elgin samt Ariana, bl a spindelur, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KOFFERT, omkring år 1900, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
PETER ÖLANDER, olja på duk, signerad och daterad -04
Slutpris1 900 SEK
Värdering300 SEK
OW NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1939
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
THOMAS BERNSTRAND, taklampa, "Hide", Zero
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, modern formgivning, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
NORMANN COPENHAGEN, "Amp Lamp", formgiven av Simon Legald
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, vikt 9 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
MODELLBILAR, 12 st, 1900-/2000-tal, bl a Solido
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, persisk, ca 127 x 240 cm
Slutpris700 SEK
Värdering3 000 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 32 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 19 g
Slutpris6 900 SEK
Värdering7 500 SEK
DUKAR, 10 st, linnedamast, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, 1 par golvlampor, "Arkipelag", Ruben
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, 1940-/50-tal, svängd form
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar 1 par, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FORNASETTI, 1 par, kaffekoppar med fat, porslin
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand.
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1920-/30-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt, sannolikt Flygsfors
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering1 500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, ''IC Lights F2'', golvlampa, Flos, Italien, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par karmstolar, Primo/låg, Swedese
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, NK, sidobord, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
KRYDDSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, figur, tiger, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
ARDY STRÜWER, färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st karmstolar, "Mio", 2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KELIM, matta, galleri, ca 295 x 80 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK