Börjar: 29 apr 2022 17:00Avslutas: 8 maj 2022 16:00

Aprilauktion

Stor helgvisning lör-sön 7-8 maj kl 11-15

Onlineauktionen avslutas sön-ons 8-11 maj

Aprilauktion
TRÄDGÅRDSSOFFA, gjutjärn, Klafreströms Bruk, 1900-talets första hälft_1662a_8da287f071a7ce9_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TABURETT, 1800-talets andra hälft _1656a_8da27d203ceffb7_lg.jpeg
TABURETT, 1800-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft_1647a_8da27d5780c2636_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
CHRISTIAN DIOR, väska, "Speedy"_2112a_8da27562c2a2e98_lg.jpeg
CHRISTIAN DIOR, väska, "Speedy"
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda _2273a_8da26f86f4ad88c_lg.jpeg
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Open Minds", vas, glas, Kosta Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut_2227a_8da2820a1a14e0d_lg.jpeg
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Pernilla", Dux, 1900-talets slut
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g_2169a_8da1d2cb141b7a7_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g
Slutpris13 000 SEK
Värdering15 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, handspegel, tenn, 1900-talets första hälft_1644a_8da27533ff3f15c_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, sannolikt 1800-talets första hälft_1709a_8da295334a06ab9_lg.jpeg
SKÅP, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordsspegel, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt_1645a_8da2758316e4ce1_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1650a_8da29f83c1c65ce_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt 22 g_2174a_8da1d2c6b8f28b9_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, vikt 22 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering9 000 SEK
MARIAN GRABINSKI, bänkar, 1 par, IKEA, 1900-talets andra hälft _2851a_8da288a8b51255c_lg.jpeg
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form_1702a_8da2952e7742a37_lg.jpeg
JOHAN FORSBERG, golvur, "Urbild", Forsberg Form
Slutpris8 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil_1710a_8da296b692b5571_lg.jpeg
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft , eklektisk stil
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
DAVID ROSÉN, 3 del,  Nordiska Kompaniet, NK, 1900-talets mitt _1708a_8da29531dd0b786_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ARMBANDSUR, Nilax, 1900-talets mitt_2072a_8da27536d592ffc_lg.jpeg
ARMBANDSUR, Nilax, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1653a_8da29fb2a17b857_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft _1700a_8da282caf19da9c_lg.jpeg
SOFFA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFE-/MOCKASKEDAR, 11 st, silver,  GAB Stockholm 1969, tot vikt 183 g_2071a_8da2753aa878445_lg.jpeg
KAFFE-/MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GAB Stockholm 1969, tot vikt 183 g
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, barockstil, sannolikt 1800-tal _1711a_8da2a09439984af_lg.jpeg
SPEGEL, barockstil, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g_2177a_8da1d48244bcd9b_lg.jpeg
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Slutpris2 900 SEK
Värdering3 200 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par, bordslampor, Orrefors, 1900-talets andra hälft_2066a_8da296c732297bf_lg.jpeg
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början_2466a_8da29590b742ace_lg.jpeg
Slutpris2 400 SEK
Värdering6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, omkring år 1900, olja på duk, otydligt signerad Salzburg_2067a_8da29584b3b8f8d_lg.jpeg
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, omkring år 1900, olja på duk, otydligt signerad Salzburg
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
MATTA, Gabbeh, ca 165x215 cm_2237a_8da2952ecf1b12c_lg.jpeg
MATTA, Gabbeh, ca 165x215 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, sannolikt 1800-talets andra hälft_1651a_8da27d2137e6dc2_lg.jpeg
FÅTÖLJ, sannolikt 1800-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
HAMADAN, old, ca 200 x 107 cm_2543a_8da295063f470f5_lg.jpeg
HAMADAN, old, ca 200 x 107 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 20k guld, med diamant, tot vikt ca 3 g_2113a_8da1c75063e80de_lg.jpeg
RING, 20k guld, med diamant, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft_2229a_8da295349f3b6b7_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand_2076a_8da26ed498323ff_lg.jpeg
CRÈMEKOPPAR MED FAT, 12 st, fältspatsporslin, "Gripsholm", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, gjutjärn, sannolikt 1900-talets första hälft_1654a_8da288daeaf21b6_lg.jpeg
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal_2232a_8da27d1e9092350_lg.jpeg
IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Kandidaten", 1960-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal_1713a_8da275328c44477_lg.jpeg
KRUS MED LOCK, lergods, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand_2079a_8da2758abba77fe_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, 5 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft_2151a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft_1712a_8da2758cf168c41_lg.jpeg
BORDSLAMPA, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 20k samt 18k, tot vikt 4,9 g_2114a_8da1c9230184015_lg.jpeg
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 20k samt 18k, tot vikt 4,9 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
PALL, 1900-talets första hälft_2236a_8da288ba0b7eb26_lg.jpeg
PALL, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PUNCHMUGGAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 190 g_2122a_8da2752c45cc0a8_lg.jpeg
PUNCHMUGGAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 190 g
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft _2271a_8da26f458099b2f_lg.jpeg
TAKLAMPA, bronserad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 220 x 310 cm_2438a_8da295d5a704f01_lg.jpeg
KIRMAN, orientmatta, semiantik, ca 220 x 310 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 500 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand_2077a_8da2758bcb15269_lg.jpeg
GUNNAR NYLUND, 3 st, ytterfoder, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
HELMUT SCHÄFFENACKER, väggrelief, stengods, 1900-talets andra hälft _2074a_8da275b1a05fdb3_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g_2116a_8da27526ff461c4_lg.jpeg
KAFFESKEDAR, 17 st snarlika, silver, Lappland, tot vikt ca 241 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Konsthantverk Tyringe, 1900-talets andra hälft _2816a_8da296856301ad7_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors_2147a_8da29f7927824fd_lg.jpeg
NILS LANDBERG, 11 st vinglas, "Prelude", Orrefors
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese_2231a_8da27d6d1725223_lg.jpeg
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj "Lamino", Swedese
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER: 10/5 STÄNGT