Categories

3d 22h
RING, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 14,5 g
Current bid5,200 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
3d 22h
COLLIER, 18k guld, med safirer och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 7,5 g
Current bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
3d 22h
ATTILA SUTA (född 1976), bockbord, barockstil, 1900-/2000-tal
Current bid4,400 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
3d 22h
STOLAR, 10 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Current bid12,000 SEK
Est12,000 - 15,000 SEK
3d 22h
STOLAR, 4 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Current bid2,200 SEK
Est5,000 SEK
3d 22h
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Current bid450 SEK
Est1,200 SEK
3d 22h
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Current bid3,800 SEK
Est5,000 - 7,000 SEK
3d 22h
ATTILA SUTA (född 1976), soffbord/bänk, barockstil, sannolikt 2000-tal
Current bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
3d 22h
ATTILA SUTA (född 1976), damarbetsbord, gustaviansk stil, sannolikt 2000-tal
Current bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
3d 22h
ATTILA SUTA (född 1976), förvaringsmöbel, gustaviansk stil, 2000-tal
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
3d 22h
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Current bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
3d 22h
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Current bid2,600 SEK
Est6,000 SEK
3d 22h
OMEGA, armbandsur, 18k guld, Constellation, "Pie-pan", automatiskt urverk, tot vikt ca 64 g
Current bid27,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
3d 23h
PIERRE FORSELL, bordslampa, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Current bid8,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
3d 23h
EMILIO VEDOVA (Italien, 1919-2006), tillskriven, blandteknik, signerad
Current bid5,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
3d 23h
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, bordslampa, "Birdie Grande", Foscarini, Italien, nutida
Current bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
3d 23h
CHANEL, axelremsväska, svart quiltat lammskinn
Current bid8,400 SEK
Est15,000 - 20,000 SEK
3d 23h
CHANEL, kedjeskärp, gulmetall samt svart läder
Current bid850 SEK
Est3,000 SEK
3d 23h
BVLGARI, collier, 18k guld, briljantslipade diamanter, vikt ca 82 g
Current bid42,000 SEK
Est35,000 - 40,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, axelremsväska, 1900-tal
Current bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, axelremsväska "Petite Noé"
Current bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, plånbok och etui, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est1,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, kalenderomslag
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, handväska
Current bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, plånbok, "Zippy Organizer"
Current bid600 SEK
Est2,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, weekendbag, "Keepall 50", Frankrike 1990
Current bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, "Monte Carlo Jewelry Bag", smyckesskrin
Current bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, glasögonfodral, sannolikt 2000-tal
Current bid450 SEK
Est1,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, plånbok, sannolikt 2000-tal
Current bid450 SEK
Est1,500 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, axelremsväska, "Amfar Three Vanity Star", Sharon Stone för Louis Vuitton
Current bid1,800 SEK
Est4,000 SEK
3d 23h
LOUIS VUITTON, handväska, "Houston"
Current bid400 SEK
Est1,500 SEK
3d 23h
SANDSTRÖM & DE WITT, collier, turkoser, lås av sterlingsilver, Linköping 2006
Current bid1,500 SEK
Est4,000 SEK
3d 23h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England 1800-/1900-tal, olja på duk, signerad John Morelle
Current bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
3d 23h
ALF SVENSSON, 3 st, vägglampor, mässing, Bergboms, 1950-/60-tal
Current bid6,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
3d 23h
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark
Current bid4,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
3d 23h
BORDSLAMPA, metall, 1900-talets första hälft
Current bid1,300 SEK
Est3,000 SEK
3d 23h
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-tal
Current bid3,000 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
3d 23h
BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft
Current bid2,600 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
3d 23h
ROYAL COPENHAGEN, skålfat, porslin, "Flora Danica", 1900-tal, II sortering
Current bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
4d 20h
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad
Current bid3,400 SEK
Est5,000 SEK
4d 21h
KANDELABRAR, 1 par, brännförgylld brons och marmor, 1800-tal
Current bid2,600 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 21h
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad
Current bid4,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 21h
ANDERS ZORN (1860-1920), etsning, signerad och daterad
Current bid5,000 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 21h
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, sannolikt 1800-talets första hälft
Current bid4,800 SEK
Est6,000 - 8,000 SEK
4d 21h
COLLIER OCH ARMBAND, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.76 ct, tot vikt ca 57 g
Current bid26,000 SEK
Est25,000 - 30,000 SEK
4d 21h
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Current bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
4d 21h
KAKELUGN, fajans, Stockholm, ca 1790
Current bid19,000 SEK
Est60,000 - 80,000 SEK
4d 21h
SALSSKÅP, rokoko, stockholmsarbete i Christian Linnings art, 1700-talets andra hälft
Current bid6,000 SEK
Est10,000 - 12,000 SEK
Contact

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Opening hours

Monday 12.30 - 17.00 CET
Tuesday 12.30 - 17.00 CET
Wednesday 12.30 - 18.00 CET
Thursday 12.30 - 17.00 CET
Friday 11.00 - 15.00 CET
Last saturday every month 11.00 - 14.00 CET
Day before holiday closing 15.00 CET
CLOSED 27th - 30th december

Follow us

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.