32389 BORDSPENDYL, trä, Eduard Engelbrechten, Stockholm (verksam 1815-1845), empire, 1800-talets första hälft

32389a_8dc54b246203751_med.jpeg
  • 32389a_8dc54b246203751_sm.jpeg
  • 32389b_8dc54b246a79abd_sm.jpeg
  • 32389c_8dc54b24743a416_sm.jpeg
  • 32389d_8dc54b247f634ab_sm.jpeg
  • 32389e_8dc54b24898fb0e_sm.jpeg
  • 32389f_8dc54b24934b332_sm.jpeg
  • 32389g_8dc54b249b5b84d_sm.jpeg
  • 32389h_8dc54b24a215268_sm.jpeg

Snidat trä, förgyllt och bronserat samt förgylld brons, i form av örn på klot och eldslådor, med utbredda vingar uppbärande urhus, rektangulär sockel, vitemaljerad urtavla märkt "Eduard Engelbrechten, Stockholm" med ram av förgylld brons, pendel medföljer, höjd 40 cm

  • Condition:Pastellagebortfall, emaljskada, nyckel saknas, ej funtionstestad, funktion garanteras ej

Estimate7,000 - 9,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)25%
Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK
Shipping Fee (from)200 SEK