Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft_1514a_8da05ce999b7818_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt, bambu och rotting, skiva av råglas_1550a_lg.jpeg
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt, bambu och rotting, skiva av råglas
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, tennsoldater, borg och fartyg av Gösta Hjortsberg_1503a_8da0d9ce02d9083_lg.jpeg
SAMLING LEKSAKER, 1900-talets mitt, tennsoldater, borg och fartyg av Gösta Hjortsberg
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampa, "Fly", Kartell, Italien_1660a_8da0e5f24744f6d_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal_1515a_8da05d20a33d21a_lg.jpeg
SMYCKESKRIN, 2 st, 1900-/2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal_1791a_lg.jpeg
ELDHUNDAR, 1 par, sannolikt 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, ett par, art déco, 1930-tal_1522a_8da05a77b1c969d_lg.jpeg
STOLAR, ett par, art déco, 1930-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1930-tal_1529a_8da0656349afc73_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1 par, 1930-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland_1404a_8da05c80399d898_lg.jpeg
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
FERRUCCIO LAVIANI, taklampa, "Gé pendel", Kartell_1500a_8da0d8b2492e9b3_lg.jpeg
FERRUCCIO LAVIANI, taklampa, "Gé pendel", Kartell
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
GIRARD PERREAUX, armbandsur, stål, 1960-tal_1519a_8da0dd67b0007c4_lg.jpeg
GIRARD PERREAUX, armbandsur, stål, 1960-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida_1646a_8da0e796f61361a_lg.jpeg
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857_1526a_8da064fddbeadc0_lg.jpeg
MÄRKDUK, broderad, daterad 1857
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2259_1597a_lg.jpeg
JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2259
Slutpris13 500 SEK
Värdering12 000 SEK
SEKRETÄR, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skiva av kalksten_1559a_lg.jpeg
SEKRETÄR, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skiva av kalksten
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft_1530a_8da0e7aac699d30_lg.jpeg
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd_1534a_8da05cee7dfa76b_lg.jpeg
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, soffbord, Nordic Care, samtida_1631a_8da0d8310d078e6_lg.jpeg
BJÖRN DAHLSTRÖM, soffbord, Nordic Care, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 3,2 g_1437a_8da0dd67b3036fe_lg.jpeg
RING, 14k guld, vikt ca 3,2 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 SEK
CARL BRANDT, pastell, signerad_1555a_lg.jpeg
CARL BRANDT, pastell, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft_1542a_lg.jpeg
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal_1548a_lg.jpeg
STOLAR, 1 par, senbarock, 1700-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SILVERFÖREMÅL, 6 del, tot vikt ca 150 g_1816a_8da0ca7e2244071_lg.jpeg
SILVERFÖREMÅL, 6 del, tot vikt ca 150 g
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014_1596a_lg.jpeg
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER_1576a_8da0b1025b0e38f_lg.jpeg
SAMLING MINAITYRORDNAR, PINS, MEDALJER
Slutpris2 200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 5 par, 18k guld, tot vikt ca 8,7 g _1696a_lg.jpeg
ÖRHÄNGEN, 5 par, 18k guld, tot vikt ca 8,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MICHAEL CHRISTIANSEN, pall "Rough 1", underrede av borstat stål, sits av svart skinn_1571a_8da06559c75af7c_lg.jpeg
MICHAEL CHRISTIANSEN, pall "Rough 1", underrede av borstat stål, sits av svart skinn
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft_1994a_8da0d7f6ebd859e_lg.jpeg
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal_1572a_8da0724f77c6a6e_lg.jpeg
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal_1574a_8da0b10c9b397dc_lg.jpeg
SEXTANT, mässing, sannolikt England, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot ca 5,2 g_1440a_8da0dd5a068284d_lg.jpeg
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot ca 5,2 g
Slutpris1 850 SEK
Värdering2 500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014_1632a_8da0d82eec7ddf7_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SYBORD, sent 1800-tal_1578a_8da08f8658b4c43_lg.jpeg
SYBORD, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft_1805a_8da0d67f9d1d528_lg.jpeg
ULLKORG, Gotland, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm_2093a_lg.jpeg
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
VAS, silver, Danmark, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 225 g_1580a_8da0b0e797f28c8_lg.jpeg
VAS, silver, Danmark, jugend, tidigt 1900-tal, vikt ca 225 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner_1633a_8da0b09cb1367d8_lg.jpeg
JOEL KARLSSON, soffbord, "Buff", Karl Andersson & Söner
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅL, silver, GAB Stockholm 1927, vikt ca 316 g_1585a_8da0c11f1a7972d_lg.jpeg
SKÅL, silver, GAB Stockholm 1927, vikt ca 316 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS OCH SKÅLAR, silver, tot vikt ca 437 g_1586a_8da0b0fb7fa4c06_lg.jpeg
VAS OCH SKÅLAR, silver, tot vikt ca 437 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
KESHAN, orientmatta, ca 291x197 cm_1536a_lg.jpeg
KESHAN, orientmatta, ca 291x197 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal_1589a_8da0c0fc6352132_lg.jpeg
LORNJETT OCH TEATERKIKARE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KOFFERT, tidigt 1900-tal_1800a_8da08f45affcef3_lg.jpeg
KOFFERT, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, Kina, 1800-tal_1587a_8da0b16b4ede0a9_lg.jpeg
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering500 SEK
THOMAS BENTZEN, sidobord "Around Coffee Table", för Muuto_1630a_8da06585764370c_lg.jpeg
THOMAS BENTZEN, sidobord "Around Coffee Table", för Muuto
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SPETSDOSA, silver, 1700-/1800-tal, svenska stämplar, vikt ca 37 g_1595a_8da0be4b3a7693b_lg.jpeg
SPETSDOSA, silver, 1700-/1800-tal, svenska stämplar, vikt ca 37 g
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Sahara", Lammhults, 2000-tal_1599a_lg.jpeg
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Sahara", Lammhults, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
OLE WANSCHER, "OW149 Colonial Chair", Carl Hansen & Søn, samtida _1486a_8da05c2c13cc78f_lg.jpeg
OLE WANSCHER, "OW149 Colonial Chair", Carl Hansen & Søn, samtida
Slutpris18 000 SEK
Värdering15 000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, Sigurd Persson Stockholm 1963_1524a_8da0dd8808eff2f_lg.jpeg
HÄNGE MED KEDJA, silver, Sigurd Persson Stockholm 1963
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK