Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_1412a_8da02a56a7f76e7_lg.jpeg
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
DIXON CLARK, England, olja på duk, signerad_1810a_8da0e6d19eca507_lg.jpeg
DIXON CLARK, England, olja på duk, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt_2056a_8da0e6b82eefc44_lg.jpeg
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KLAFFBYRÅ, 1800-tal, fanerad med olika träslag_1445a_8da0650768b7d28_lg.jpeg
KLAFFBYRÅ, 1800-tal, fanerad med olika träslag
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SVEN JONSON, 2 st, färglitografier_1447a_8da0dd2a6cac9ad_lg.jpeg
SVEN JONSON, 2 st, färglitografier
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 4 st barstolar, Wrong London, HAY_1414a_8da08f7f45be067_lg.jpeg
LEON RANSMEIER, "Revolver", 4 st barstolar, Wrong London, HAY
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 11,7 g_1435a_8da0dd805748a11_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 11,7 g
Slutpris3 950 SEK
Värdering5 000 SEK
 BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft_1727a_8da0b0ca38e3a49_lg.jpeg
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
AXEL OLSSON, etsning_1449a_8da0dd2254902c9_lg.jpeg
AXEL OLSSON, etsning
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Pierrot D Charol, Rosenthal_1457a_8da05ca646529ff_lg.jpeg
FIGURIN, porslin, Pierrot D Charol, Rosenthal
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal_1423a_8da0b1489fdfdc8_lg.jpeg
NORRMANN COPENHAGEN, 1 par, sidobord "Box", 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn_1477a_8da0b0de9e43cb7_lg.jpeg
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson, för A2 Design Studio_1424a_8da02a430b21996_lg.jpeg
PALLAR, 4 st, "Happy/Stool", Sara Larsson, för A2 Design Studio
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BROSCH, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,98 ct, vikt ca 15 g_1444a_8da0dd3ca6e2870_lg.jpeg
BROSCH, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0,98 ct, vikt ca 15 g
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal_1402a_8da05bf1b9f8431_lg.jpeg
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 79 g_1441a_8da0ddb5453c1c1_lg.jpeg
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 79 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Adolf Lilja Stockholm 1848_1583a_8da0e76481292e1_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Adolf Lilja Stockholm 1848
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, old, ca 180 x 125 cm_731a_8d9efb53300bd36_lg.jpeg
ORIENTMATTA, Bochara, old, ca 180 x 125 cm
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
ERIK CHAMBERT, 6 st stolar "Poem", 1950-tal_1422a_8da0e7667564dc2_lg.jpeg
ERIK CHAMBERT, 6 st stolar "Poem", 1950-tal
Slutpris60 000 SEK
Värdering80 000 SEK
HANS HAMNGREN, färgetsning_1448a_8da0dd23eda5407_lg.jpeg
HANS HAMNGREN, färgetsning
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn_1413a_8da02a5632b2fd3_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och järn_1453a_8da0e74985294eb_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND, skulptur, glas och järn
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, oljemålning_1456a_8da07270c4e8c63_lg.jpeg
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, oljemålning
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien_1471a_8da0ca9680004e5_lg.jpeg
STEFANO GIOVANNONI, juicepress, Alessi, Italien
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
OLAVI LAINE, olja på duk, signerad _1459a_8da07288f25ae8d_lg.jpeg
OLAVI LAINE, olja på duk, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong _1467a_8da05c8eba58c68_lg.jpeg
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, "Gloria", ljusstake, för Klong
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft_1479a_8da0657aa5dfb9e_lg.jpeg
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal_1480a_8da05c9d6c26d70_lg.jpeg
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm_1504a_8da0c124c0e0ede_lg.jpeg
UNIFORMSDETALJER, svenska, bla epåletter, mössknappar mm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal_1491a_8da0e71926a5d8a_lg.jpeg
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering8 000 SEK
ORDENSMEDALJ, 18k guld, Vasaorden, tot vikt inkl band ca 19,7 g_1507a_8da0dd4e5099b24_lg.jpeg
ORDENSMEDALJ, 18k guld, Vasaorden, tot vikt inkl band ca 19,7 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel_1506a_8da0c0bcdf41750_lg.jpeg
BREVKNIV, Solingen, i form av sabel
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD / SÄNGBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-/50-tal_1949a_8da0d685ed01478_lg.jpeg
SIDOBORD / SÄNGBORD, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-/50-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall _1470a_8da05cb58136dc5_lg.jpeg
BY LASSEN, "Kubus bowl", svartlackerad metall
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF_1541a_lg.jpeg
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
LEON RANSMEIER, "Revolver", 4 st barstolar, Wrong London, HAY_1415a_8da0df05de9c8f3_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRARMBANDSUR, Zodiac hermetic, 1900-talets andra hälft_1378a_8da0c0c377163ab_lg.jpeg
HERRARMBANDSUR, Zodiac hermetic, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
PLÅTLEKSAK, Modern Toys, Japan, 1900-talets mitt_1497a_8da0c056acbabb1_lg.jpeg
PLÅTLEKSAK, Modern Toys, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTLEKSAKER, 2 st, brandbilar, Nomura, Japan, 1900-talets mitt _1498a_8da0c05fd96a1f9_lg.jpeg
PLÅTLEKSAKER, 2 st, brandbilar, Nomura, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
PLÅTLEKSAK, Nomuro, Japan, 1900-talets mitt _1499a_8da0c189775202b_lg.jpeg
PLÅTLEKSAK, Nomuro, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PETER J LASSEN, "Montana Cover", skåp/modul, Montana_1492a_8da0b0b67b474fd_lg.jpeg
PETER J LASSEN, "Montana Cover", skåp/modul, Montana
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 SEK
PLÅTLEKSAK, Japan, 1900-talets mitt _1501a_8da0be614fff05a_lg.jpeg
PLÅTLEKSAK, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTLEKSAKER, ca 34 st, 1900-talets mitt, bl a Dinky Supertoys "ABC Tv Mobile Control Room 987" med originalkartong_1502a_8da0dcb8f601ea1_lg.jpeg
PLÅTLEKSAKER, ca 34 st, 1900-talets mitt, bl a Dinky Supertoys "ABC Tv Mobile Control Room 987" med originalkartong
Slutpris4 200 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTLEKSAK, Nomuro, Japan, 1900-talets mitt _1505a_8da0c18d3fe09b7_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Sully, vikt ca 22 g_1439a_8da0dd96c0f5606_lg.jpeg
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Sully, vikt ca 22 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering8 000 SEK
MARC SADLER, golvlampa "Twiggy lettura", Foscarini_1900a_lg.jpeg
MARC SADLER, golvlampa "Twiggy lettura", Foscarini
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"_1508a_8da0c1858ee7ae9_lg.jpeg
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 12,3 g_1438a_8da0dd7d62b1e96_lg.jpeg
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 12,3 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK