Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen_1772a_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SALONGSBORD, 1900-talets mitt_1798a_8da0b0ba873515e_lg.jpeg
SALONGSBORD, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIANODRAGSPEL,  L'Artigiana, Italien, 1900-tal_1806a_8da08f50199f339_lg.jpeg
PIANODRAGSPEL, L'Artigiana, Italien, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft _1775a_lg.jpeg
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal_1794a_lg.jpeg
HELLA JONGERIUS, "Polder" soffa, för Vitra, 2000-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering8 000 SEK
POKAL, silver, 1955_1581a_8da0c0ef896e983_lg.jpeg
POKAL, silver, 1955
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
AFGHAN, orientmatta, galleri, ca 292x81 cm_2081a_lg.jpeg
AFGHAN, orientmatta, galleri, ca 292x81 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
GLASSERVIS, 43 delar, Halmstads kristallsliperi, 1900-tal_1787a_lg.jpeg
GLASSERVIS, 43 delar, Halmstads kristallsliperi, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
JOAN MIRÓ, färglitografi, numrerad 41/75 och signerad med blyerts_1509a_8da0d70917dcfbb_lg.jpeg
JOAN MIRÓ, färglitografi, numrerad 41/75 och signerad med blyerts
Slutpris30 000 SEK
Värdering20 000 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal_1807a_8da0b0a3678ba39_lg.jpeg
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
TERRIN, porslin, Kina, 1700-/1800-tal_1588a_8da0b1709b16032_lg.jpeg
TERRIN, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 SEK
HAMADAN, orientmatta, antik, ca 147 x 313 cm_1562a_8da0bdda50c7edf_lg.jpeg
HAMADAN, orientmatta, antik, ca 147 x 313 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
PLUNTA, FAT OCH ASKFAT, silver/sterlingsilver, tot vikt ca 285 g_1594a_8da0c0eae24e457_lg.jpeg
PLUNTA, FAT OCH ASKFAT, silver/sterlingsilver, tot vikt ca 285 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal_1777a_lg.jpeg
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, sent 1800-tal
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin_1802a_8da0b0da0bffb88_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SILVER, 4 del, GAB, år 1931/32, total vikt ca 275 g_1804a_8da0e7764ccaf0e_lg.jpeg
SILVER, 4 del, GAB, år 1931/32, total vikt ca 275 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
ANNA MARIA ZETTERSTRAND, "Kok- och hushållsbok", Norrköping 1891_1817a_8da0da89b2bc300_lg.jpeg
ANNA MARIA ZETTERSTRAND, "Kok- och hushållsbok", Norrköping 1891
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BLOMBORD, 1900-talets mitt
_1818a_8da0b08a08386fc_lg.jpeg
BLOMBORD, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg, 1940-/50-tal, större modell _1809b_8da0c0a25242dc3_lg.jpeg
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg, 1940-/50-tal, större modell
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal
_1819a_8da0b0a9bab7ed3_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,3 g_1436a_8da0dd9e172f89c_lg.jpeg
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,3 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 100 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida _1820a_8da0d84e8a8246e_lg.jpeg
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida _1822a_8da0d84c63cb3cd_lg.jpeg
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)_1823a_8da0dca96d07fe8_lg.jpeg
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SOCKERSKRIN, sterlingsilver, vikt 217 g_1825a_8da0c140bfa5e79_lg.jpeg
SOCKERSKRIN, sterlingsilver, vikt 217 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
SERVISGLAS, 29 del, möjligen "Kronoberg" av Elis Bergh för Kosta_1821a_8da0b15d19bacf7_lg.jpeg
SERVISGLAS, 29 del, möjligen "Kronoberg" av Elis Bergh för Kosta
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 44 del, "Maria", Rosenthal_1827a_8da10ca95a9ad4d_lg.jpeg
MAT- OCH KAFFESERVIS, 44 del, "Maria", Rosenthal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Musselmalet"_1829c_8da0c1762d4393e_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Musselmalet"
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal_2047a_8da0e74904482ec_lg.jpeg
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SÄNGBORD, 1 par, omkring år 1900_1741a_8da08bcac08898b_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1 par, omkring år 1900
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
MEISSEN, 3 del, porslin, lökmönstret_1828a_8da0c17ed567a79_lg.jpeg
MEISSEN, 3 del, porslin, lökmönstret
Slutpris1 500 SEK
Värdering700 SEK
KARMSTOL, allmoge, 1800-tal_1830a_8da0b13fababa0b_lg.jpeg
KARMSTOL, allmoge, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida_1832a_8da0d84aa08ea5b_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 9 st, tallrikar, "Musselmalet"_1833a_8da0c166f8d13cb_lg.jpeg
ROYAL COPENHAGEN, 9 st, tallrikar, "Musselmalet"
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
WILHELM KÅGE, 41 del, "Liljeblå", Gustavsberg_1835a_8da0dc952c9e0e9_lg.jpeg
WILHELM KÅGE, 41 del, "Liljeblå", Gustavsberg
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 500 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen_1834a_8da0d90c5e0f85c_lg.jpeg
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SOFFBORD, "Tema", Hans Andersson, Karl Andersson & Söner, 1900-/2000-tal_1836a_8da0d68913b400c_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st vaser, stengods, Rörstrand_2061a_8da0de857e60ce9_lg.jpeg
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st vaser, stengods, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor_1466a_8da05c96f3b746f_lg.jpeg
HAY, "Marble tray", fat, cararramarmor
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
CABARET MED BRICKA, porslin, Danmark, 1900-talets mitt_1831b_8da0da56fd6a0d8_lg.jpeg
CABARET MED BRICKA, porslin, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, sterlingsilver, med etui_1840a_8da0ca859018aca_lg.jpeg
MOCKASKEDAR, 12 st, sterlingsilver, med etui
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SWEDESE, fåtölj, 2000-tal_1861a_8da0b1233cd8ef2_lg.jpeg
SWEDESE, fåtölj, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
PALLAR, 3 st, Kinnarps, 2000-tal_1858a_8da0b14cbfdeaef_lg.jpeg
PALLAR, 3 st, Kinnarps, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, Nuutajärvi, Notsjö, 1950-tal_1676a_lg.jpeg
VAS, glas, Nuutajärvi, Notsjö, 1950-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand_2058a_8da0da70e1ca6c3_lg.jpeg
TERRIN MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, 1900-talets mitt_1801a_8da08f42ac38a24_lg.jpeg
BERGÈRE, Louis XIV-stil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal_2003a_8da0d820838c74b_lg.jpeg
KARMSTOLAR, 1 par, Louis XVI-stil, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt _1871a_8da0d6a672a908b_lg.jpeg
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK