Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
SKÄNK, Åmells, 1900-talets andra hälft _2054a_8da0dee415a28ff_lg.jpeg
SKÄNK, Åmells, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGLAMPOR / SÄNGLAMPOR, 1 par, Örsjö Belysning, mässing, 1900-talets andra hälft_1938a_8da0dca5687472c_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJER, 1 par, England, 1900-/2000-tal_1922a_8da0d909d13bb1f_lg.jpeg
ÖRONLAPPSFÅTÖLJER, 1 par, England, 1900-/2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, 6 st, barpallar, Materia, "Bönan"_1940a_8da0e693f8cc06e_lg.jpeg
SANDIN OCH BÜLOW, 6 st, barpallar, Materia, "Bönan"
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BILL STUMPF OCH DON CHADWICK, kontorsstol, Herman Miller,  "Aeron Chair"_1936a_8da0e5aa890ba40_lg.jpeg
BILL STUMPF OCH DON CHADWICK, kontorsstol, Herman Miller, "Aeron Chair"
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft_1943a_8da0dcb2c227c3a_lg.jpeg
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SVEN LIDBERG, färglitografi, signerad och numrerad 62/270_1951a_8da0caa3b68dffa_lg.jpeg
SVEN LIDBERG, färglitografi, signerad och numrerad 62/270
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, 1900-tal, bronserad ram_1952a_8da0e6ab3eb3b0b_lg.jpeg
SPEGEL, 1900-tal, bronserad ram
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal_1959a_8da0e7d3dfe97f2_lg.jpeg
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SKYLTAR OCH KAPSYLÖPPNARE, mässing, 1900-talets andra hälft _1956a_8da0dc9bdeaae17_lg.jpeg
SKYLTAR OCH KAPSYLÖPPNARE, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848_1973a_lg.jpeg
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BARSKYLTAR, 8 st, England, 1900-talets andra hälft _1957a_8da0d80f735407d_lg.jpeg
BARSKYLTAR, 8 st, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGVÄRMARE, 2 st, 1800-/1900-tal_1958a_8da0e55882c5cef_lg.jpeg
SÄNGVÄRMARE, 2 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-talets första hälft_1953a_8da0e6a64e2ebce_lg.jpeg
SPEGEL, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
PÄLS SAMT MÖSSA, mink, Saga Mink_1683a_lg.jpeg
PÄLS SAMT MÖSSA, mink, Saga Mink
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
NANNY STILL, tillbringare, "Grapponia", Riihimäen, Lasi, Finland_1966a_lg.jpeg
NANNY STILL, tillbringare, "Grapponia", Riihimäen, Lasi, Finland
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal_1967a_lg.jpeg
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal, Stafsjö Bruk_1970a_lg.jpeg
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal, Stafsjö Bruk
Slutpris4 200 SEK
Värdering6 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, "Alexandra", Fogia, 2000-tal_1962a_8da0e7d36d40780_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HERRARMBANDSUR, Seiko, Sapphire_1547a_lg.jpeg
HERRARMBANDSUR, Seiko, Sapphire
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PETER HVIDT OCH ORLA MØLGAARD NIELSEN, 1 par fåtöljer "Ax Chair", för Fritz Hansen_1968a_lg.jpeg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, gröntonat glas, större modell _1750a_8da0da685da5f76_lg.jpeg
VAS, gröntonat glas, större modell
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Kelim, ca 230x175 cm_2084a_lg.jpeg
MATTA, Kelim, ca 230x175 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
RESVÄSKA MED VINTAGE, dam, 1900-talets första hälft_1980a_lg.jpeg
RESVÄSKA MED VINTAGE, dam, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 91/110_1983a_lg.jpeg
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 91/110
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 98/100_1986a_lg.jpeg
ROBERTO MATTA, färgetsning, signerad och numrerad 98/100
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 500 SEK
SAMLING LITTERATUR, bla konstlitteratur_1985a_lg.jpeg
SAMLING LITTERATUR, bla konstlitteratur
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, mässing, empire, 1800-talets första hälft_1987a_lg.jpeg
SKÅL PÅ FOT, mässing, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
PUNCHMUGGAR, 17 st., silver, b.l.a GAB och Ceson 1953-1982, invändigt förgyllda, total vikt ca 508 g_1992a_8da0da84ed01638_lg.jpeg
PUNCHMUGGAR, 17 st., silver, b.l.a GAB och Ceson 1953-1982, invändigt förgyllda, total vikt ca 508 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft_1995a_8da0b45568e5df5_lg.jpeg
SÄNGBORD / SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FOTPALL, Howardstil, samtida_1997a_8da0d81811873a1_lg.jpeg
FOTPALL, Howardstil, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 SEK
BARSTOLAR, 2 st, 2000-tal_1863a_8da0d8e5db55e24_lg.jpeg
BARSTOLAR, 2 st, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVSTOL, England, 1900-talets andra hälft _1999a_8da0d7f1f2babf9_lg.jpeg
SKRIVSTOL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1 par, Grange, England, sent 1900-tal_2000a_8da0d8f3c38edbd_lg.jpeg
SÄNGBORD, 1 par, Grange, England, sent 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
VÅG, mässing, Lindells Vågfabrik AB Jönköping, 1900-talets första hälft _2001a_8da0da6cf85b0df_lg.jpeg
VÅG, mässing, Lindells Vågfabrik AB Jönköping, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPELBORD, omkring år 1900_2002a_8da0d8f5deab37d_lg.jpeg
SPELBORD, omkring år 1900
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, stengods, samtida_2006a_8da0da61112ea26_lg.jpeg
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, stengods, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
SMYCKESGARNITYR, 3 del, silver, Lennart Haglund, Stockholm 1966_1184a_8d9f2f79d97a7e0_lg.jpeg
SMYCKESGARNITYR, 3 del, silver, Lennart Haglund, Stockholm 1966
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING SILVER, 29 delar, total vikt ca 776 g_2028a_8da0dc9148c386b_lg.jpeg
SAMLING SILVER, 29 delar, total vikt ca 776 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SVEN OLSSON, skulptur, trä, sannolikt 1960-tal_2031a_8da0dcfdf737897_lg.jpeg
SVEN OLSSON, skulptur, trä, sannolikt 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
RÖLAKAN, matta, signerad och daterad SKLH 1936 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd), ca 174 x 314 cm_1568a_8da0bdf41d15801_lg.jpeg
RÖLAKAN, matta, signerad och daterad SKLH 1936 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd), ca 174 x 314 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering9 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM / ANITA DAHLIN, "Gläntan", ryamatta, formgiven 1969, ca 245x185 cm_2004a_8da0da4a694b4a1_lg.jpeg
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM / ANITA DAHLIN, "Gläntan", ryamatta, formgiven 1969, ca 245x185 cm
Slutpris27 000 SEK
Värdering10 000 SEK
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien_2024a_8da0df0c1814623_lg.jpeg
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 000 SEK
ERIK HÖGLUND, 1 par, bokstöd,, glas, Boda 1960-tal_2037a_8da0de81943d15a_lg.jpeg
ERIK HÖGLUND, 1 par, bokstöd,, glas, Boda 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, 1940-tal, tredelad _2038a_8da0da4f50cad94_lg.jpeg
SPEGEL, 1940-tal, tredelad
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, målat_1780a_lg.jpeg
HÄNGSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal, målat
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft_2040a_8da0e6d13c0c74a_lg.jpeg
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
JORDGLOB, 1900-talets mitt _2041a_8da0e74dfbb3b48_lg.jpeg
JORDGLOB, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK