11h 36 m
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
11h 40 m
BARNGUNGSTOL, windsormodell, England, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
11h 42 m
ERIK HÖGLUND, vattenkanna, glas, Boda 1971
Aktuellt bud400 SEK
Värdering2 000 SEK
11h 44 m
SIDOBORD, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 46 m
MULBERRY, parkas, stl XS
MULBERRY, parkas, stl XS
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 200 SEK
11h 50 m
VÄGGAPLIQUER, 1 par, mässing, empirestil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
11h 52 m
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
11h 54 m
LOUISE ADELBORG, porslin, Stockholmsutställningen 1930, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
11h 56 m
INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
11h 58 m
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 00 m
TAKKRONA, mässing, 1900-tal
TAKKRONA, mässing, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 02 m
VAS, brons, Ystad Brons, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 04 m
FICKUR, 2 st, silver, bla. Omega, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
12h 06 m
SIGILL, patinerad brons, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 08 m
TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 10 m
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 12 m
SKOLPLANSCHER, 5 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 14 m
LILLY (LIL) SILFVERLING (1909-1980), teckning, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 16 m
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 18 m
SAMLING MAJBLOMMOR, ca 40 st, olika årtal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 20 m
VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 22 m
MODULSOFFA, 3 del, "Mags", HAY, samtida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering4 000 SEK
12h 24 m
BORDSLAMPA, mässing och glas, märkt 210 GBW, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
12h 26 m
KÄPP, med silverkrycka, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering600 SEK
12h 28 m
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstol, "Flow", MDF, Italia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 30 m
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 32 m
KAPPA, fuskpäls, Ramosport, Frankrike, strl 38, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 34 m
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
12h 36 m
COLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN, bärnsten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 38 m
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 40 m
ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 42 m
SIDOBORD, art déco, 1900-1920-/30-tal
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 44 m
MATTA, galleri, Kelim, ca 393 x 81 cm
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK
12h 46 m
MONICA SMETANA (född 1932), olja på duk, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 48 m
PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 50 m
TAKLAMPA, glas, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 52 m
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
12h 54 m
KUDDAR, 1 par, "Kastanj", linne, Jobs Handtryck, 2000-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
12h 56 m
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 58 m
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Fritz Hansen 1984, Danmark
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
13h 00 m
COLLIER, 2 st, bärnsten, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
13h 02 m
VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
13h 04 m
SKRIVSKÅP, engelsk stil, 1900-talets slut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
13h 06 m
KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 08 m
HÄNGSKÅP, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
13h 10 m
TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
13h 12 m
SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
13h 14 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, väggskulpturer, trä, monogramsignerad BF och daterad -81
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK