21h 02 m
HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,1 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
21h 04 m
ERLAND CULLBERG (1931-2012), olja på duk, signerad
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
21h 06 m
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 230 x 180 cm
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering10 000 SEK
21h 08 m
HERMAN LINDQVIST, 9 st, böcker, "Historien om Sverige", Norstedts förlag, 1993
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
21h 10 m
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 12 m
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 500 SEK
21h 14 m
BARPALLAR, 1 par, "Citizen Ghost", Minus tio, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
21h 16 m
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 7,2 g
Aktuellt bud5 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
21h 18 m
NILS LANDBERG, vas, glas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 20 m
SLAGLÅSPISTOL, replika, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 22 m
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
21h 24 m
ERIC RHÖNNSTAD (1909-1980), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
21h 26 m
BORDSPENDYL, marmor, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK
21h 28 m
BØRGE MOGENSEN, 4 st stolar, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
21h 30 m
FÅTÖLJER, 1 par, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
21h 32 m
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
21h 34 m
PAOLO RIZZATTO, taklampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 36 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 38 m
TOR BJURSTRÖM (1888–1966), olja på duk, signerad
Aktuellt bud4 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
21h 40 m
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
21h 42 m
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, soffbord, "Triva", Nordiska Kompaniet, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
21h 44 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad iS 1881
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
21h 46 m
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 48 m
FAT, sterlingsilver, CG Hallberg, 1958, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK
21h 50 m
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
21h 52 m
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
21h 54 m
AXEL LIND (1907-2011), olja på duk, signerad
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
21h 56 m
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
21h 58 m
SAMLING BIJOUTERIER, 8 st, bla brons, 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
22h 00 m
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 02 m
KONJAKSKUPOR, 11 st, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 04 m
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
22h 06 m
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 08 m
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
22h 10 m
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
22h 12 m
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 14 m
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 16 m
VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
22h 18 m
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 20 m
ARVID JOHANSSON (1862-1923) olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering4 000 SEK
22h 22 m
SAMLING SILVERBESTICK, 11 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 187 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
22h 24 m
TRÄDGÅRDSSOFFA, "Ormbunke", Byarums bruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
22h 26 m
BOK, Lappland, "Det stora svenska framtidslandet", 1908
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
22h 28 m
SOFFBORD, Englessons, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 21h
HÖRNSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud600 SEK
Värdering400 SEK
1d 21h
DOSA, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering800 SEK
1d 21h
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 21h
KNAPPDRAGSPEL, Oscar Rückoldt, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK