18h 51 m
PARKSOFFA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
18h 53 m
BÖCKER, 6 band, "Illustrerad Världshistoria", Baltiska Förlaget A.-B, Malmö, 1927
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
18h 55 m
DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
18h 57 m
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets fösta hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering2 000 SEK
18h 59 m
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
19h 01 m
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
19h 03 m
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18k guld, odlade pärlor och snäckskalskaméer, svenska sämplar, tot vikt ca 6,8 g
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
19h 05 m
TAKLAMPA, glas, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 07 m
KARAFF MED GLAS, 6 st, glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 09 m
TAKLAMPA, glas, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
19h 11 m
GITHA HESKE, väggklocka,  keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 13 m
BARSTOLAR, 1 par, "Minds BS", Johansson Design, nutida
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
19h 15 m
DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 17 m
MATGRUPP, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering4 000 SEK
19h 19 m
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 21 m
KASSASKÅP, Diplomat 90
KASSASKÅP, Diplomat 90
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
19h 23 m
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
19h 25 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
19h 27 m
LYKTOR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 29 m
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 31 m
STOLAR, 1 par, gustavianska, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
19h 33 m
TRASMATTA, enligt uppgift Marimekko, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 35 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 37 m
VÄGGLAMPETTER, 1 par, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 39 m
BORDS-/VÄGGLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
19h 41 m
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
19h 43 m
ARMBANDSUR, Alpina Standard, stål, manuell, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
19h 45 m
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 47 m
ORIENTMATTA, Sarouk, ca 100 x 70 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 49 m
LODUR, omkring år 1900
LODUR, omkring år 1900
Aktuellt bud750 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 51 m
SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
19h 53 m
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
19h 55 m
TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
19h 57 m
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 59 m
MATTA, Kina, old, ca 246 x 157 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
20h 01 m
HALSKEDJA MED HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, mässing och glas, art dèco-stil, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 03 m
VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
20h 05 m
ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 07 m
VAS, silver, MGAB 1969, vikt ca 81 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
20h 09 m
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
20h 11 m
FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
20h 13 m
JURGEN VON KONOW (1915-1959), olja på duk, signerad och daterad 1954
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 15 m
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 17 m
TAKLAMPA, teak, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
20h 19 m
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
20h 21 m
MATTA, Kelim, klassisk design, ca 249 x 206 cm
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering8 000 SEK
20h 23 m
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets senare hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
20h 25 m
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK