2h 23 m
 ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
2h 25 m
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
2h 27 m
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA SAMT BRICKA, silver, rokokostil, Gewe, 1970-tal, tot vikt ca 380 g
Aktuellt bud6 400 SEK
Värdering3 000 SEK
2h 29 m
IVAR HAMMARLUND (1899-1983), olja på duk, signerad och daterad -36
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 31 m
GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
2h 33 m
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
MATTA, Kelim, ca 230 x 186 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering6 000 SEK
2h 35 m
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 500 SEK
2h 37 m
BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 39 m
SLAGBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2h 41 m
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
2h 43 m
SIDOBORD, metall, 2000-tal
SIDOBORD, metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 45 m
KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 47 m
SAMLING NOTBÖCKER OCH BLAD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 49 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
2h 51 m
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
2h 53 m
KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2h 55 m
MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2h 57 m
JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 000 SEK
2h 59 m
JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
3h 01 m
SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 03 m
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerat och numrerat 68/101
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
3h 05 m
SKOR, 2 par, Jenny by Ara och Arche, stl 6 och 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 07 m
ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 09 m
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
3h 11 m
 MODELLSKEPP, "Clipper Siglo XIX", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
3h 13 m
MARION BELIN (1933-2022), handkolorerad litografi, signerad och daterad -92
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 SEK
3h 15 m
HÖRNSKÅP, allmoge, med datering 1825
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 500 SEK
3h 17 m
LARS JONSSON (född 1952), färglitografi, signerad och numrerad 86/200
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
3h 19 m
MATSERVIS, 56 del, porslin, "Blå Magnolia", Royal Copenhagen
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
3h 21 m
TAKLAMPA, metall och glas, 1930-/40-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3h 23 m
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
GOLVURNA, lergods, 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
3h 25 m
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tals kopia, Klaestorp/Nyköpinshus
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 27 m
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
3h 29 m
VINGLAS, 6 st, Leek kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 31 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
3h 33 m
STOL, "Fiber side chair", Muuto, nutida
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
3h 35 m
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, taklampa "Gem", Foscarini, Italien, formgiven 2017
Aktuellt bud400 SEK
Värdering4 000 SEK
3h 37 m
ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 78 x 48 cm
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
3h 39 m
SIV ERICSDOTTER, olja på pannå, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3h 41 m
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
3h 43 m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
3h 45 m
LISA LARSON, figur, stengods, "Pingviner", ur serien Noaks Ark, Gustavsberg, osignerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
3h 47 m
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar ALT, 1933
Aktuellt bud5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
3h 49 m
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
3h 51 m
SKÅL MED FAT, glas, 1900-tal
SKÅL MED FAT, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3h 53 m
BORDSSPEGEL, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3h 55 m
DESSERTSKÅLAR, 8 st, glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3h 57 m
JULSERVIS,  26 del, porslin, "God Jul", Gustafsberg
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering10 000 SEK