11h 30 m
BÖCKER, 4 st, bla om silversmide, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 32 m
KARBIDLAMPA, mässing, Primus, no 1024
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
11h 34 m
SAMLING MYNT, 13 st, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 36 m
SKÅLFAT, 4 st, porslin, bla Meiji (1868-1912)
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
11h 38 m
Aktuellt bud9 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
11h 40 m
POTTSKÅP, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
11h 42 m
HURTSSKRIVBORD, engelsk stil, 1900-tal
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 44 m
TAKLAMPA, Karlskrona Lampfabrik, nutida
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK
11h 46 m
VAS, porslin, Karlskronas porslinfabrik, 1900-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering500 SEK
11h 48 m
STAPELSTOLAR, 6 st, Wilkhahn, nutida
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
11h 50 m
BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", teak, Bra Bohag, Karl Andersson, 1950-/60-tal
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
11h 52 m
BENGTOLLE OLDINGER (1911-1988), olja på duk, signerad
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
11h 54 m
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
11h 56 m
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
11h 58 m
KNUT OSKAR GASTON WILHELM SMIDT (1898 - 1976), etsning, signerad, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 00 m
JOHNNY MATTSSON, skål, monogramsignerad
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering600 SEK
12h 02 m
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 8,4 g
Aktuellt bud7 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
12h 04 m
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
12h 06 m
CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab, år 1987
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
12h 08 m
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 10 m
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1957
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 12 m
CHARLES SJÖHOLM (född 1933), olja på pannå, signerad
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 14 m
EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 16 m
KAI MORTEN-GLUD (1912-1992), olja på duk, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 18 m
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 20 m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
12h 22 m
SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 24 m
BRICKA, silver, GEWE, 1959, vikt ca 150 g
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
12h 26 m
DOSOR, 3 st silver, 1900-tal, tot vikt ca 153 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 28 m
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 30 m
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
12h 32 m
ALBERT ENGSTRÖM, 11 st, böcker, Albert Bonniers förlag, 1965
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 34 m
GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
12h 36 m
TAKLAMPA, Fagerhults, 1970-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 38 m
GRAFISKT BLAD, Japan, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
12h 40 m
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
12h 42 m
LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 44 m
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 46 m
GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
12h 48 m
OSCAR DE LA RENTA, halskedja med hänge, gulmetall, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
12h 50 m
MATTA, Kelim, modern design, ca 200 x 154 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering5 000 SEK
12h 52 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
12h 54 m
ERIC HEDLAND (1885-1958), skulptur, gips, signerad
Aktuellt bud800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
12h 56 m
GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED TÅNG, silver, GEWE, 1950-tal, tot vikt ca 285 g
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering2 500 SEK
1d 11h
OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
MATTA, Kelim, ca 202 x 201 cm
Startbud200 SEK
Värdering6 000 SEK
1d 11h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 SEK