15h 32 m
MATTA, Kelim, broderat mönster, ca 183 x 114 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering5 000 SEK
15h 34 m
JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK
15h 36 m
ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 800 SEK
15h 38 m
SKÅL PÅ FOT OCH SKRIN, pressglas, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 40 m
SKRIVBORDSLAMPA, metall, industrimodell, Asea- Skandia, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 42 m
MATSALSMÖBEL, 9 del, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering6 000 SEK
15h 44 m
MATSALSSKÅP, GR Möbler Tibro, Solgården Antikmåleri & Inredning, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering4 000 SEK
15h 46 m
SVEN SKALD, pastell, signerad
SVEN SKALD, pastell, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
15h 48 m
SPEGELBRICKA, mässing, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 50 m
NYSILVERBRICKA MED BORD, nysilver och trä, bla tidigt 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK
15h 52 m
 LIEVORE ALTHERR MOLINA, 3 st, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 54 m
VÄGGFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
15h 56 m
KAPPA, ull, Lesslie's, Göteborg, strl ca 38
Aktuellt bud850 SEK
Värdering400 SEK
15h 58 m
ANDERS FORSBERG (1871-1914), tusch och täckvitt, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 00 m
FICKUR, Omega, silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud750 SEK
Värdering600 SEK
16h 02 m
KUDDE, sammet, 1800-tal
KUDDE, sammet, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
16h 04 m
WILHELM VON WRIGHT, "Skandinaviens fiskar", andra upplagan, med 53 kolorerade kromlitografier
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
16h 06 m
STOL, sengustaviansk, 1800-talets början
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
16h 08 m
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
16h 10 m
VÄGGKROK, metall, 1900-talets början
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK
16h 12 m
PRINSESSORNAS KOKBOK, Stockholm Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1935
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 14 m
VÄGGBONAD, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 16 m
VASER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 18 m
CITIZEN, armbandsur, 2 st, rostfritt stål, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 20 m
SPJÄLSÄNG, Oliver Furniture, 2000-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering3 000 SEK
16h 22 m
TIDNINGSSTÄLL, akrylplast, 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 24 m
BÖCKER, 12 st, bla Emile Zola och Erik Arensen, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 26 m
STOLAR, 1 par, Karl Johan, 1800-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
16h 28 m
DAGBÄDD, sent 1900-/2000-tal
DAGBÄDD, sent 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 500 SEK
16h 30 m
BARSTOLAR, 5 st, Wilkhan, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
16h 32 m
MATTA, Kelim, ca 257 x 204 cm
MATTA, Kelim, ca 257 x 204 cm
Aktuellt bud200 SEK
Värdering8 000 SEK
16h 34 m
JONAS IHREBORN, fåtölj, "Pod Highback", 2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 36 m
BAROMETER, Ceko, Tyskland, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 38 m
DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 40 m
KRUKOR OCH KAFFEKANNA, 3 del, koppar och mässing, bla Skultuna, 1800-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
16h 42 m
GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
16h 44 m
FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
16h 46 m
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, patinerad koppar, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
16h 48 m
LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 50 m
CHRISTIAN HALLERÖD, pall/sidobord, "Karljohan", Ikea PS, formgiven 2009
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 800 SEK
16h 52 m
SOLGLASÖGON, Calobar, 1900-taltets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 54 m
TAKLAMPA, metall och träspån, Lucifer, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
16h 56 m
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
16h 58 m
MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
17h 00 m
BORDSLAMPA, trä och metall, art déco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
17h 02 m
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
17h 04 m
SOFFBORD, ek och metall, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
17h 06 m
HANNU IKONEN, ring, brons, "Lava", Valo Koru, Finland
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK