12h 52 m
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, för lång och trogen tjänst, Kungliga Patriotiska sällskapet 1987, tot vikt ca 31,5 g
Aktuellt bud21 000 SEK
Värdering25 000 SEK
12h 54 m
SPEGEL, Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), förgylld och bronserad
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
12h 56 m
LUIGI PAMPLONA, efter, skulptur, alabaster, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 58 m
PAUL K JÖRGENSEN, olja på pannå, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
13h 00 m
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
13h 02 m
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1950-/60-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
13h 04 m
ALBERTO MEDA, konferensstol, "Physix", Vitra, nutida
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 06 m
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 08 m
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 10 m
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
13h 12 m
BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
13h 14 m
KJELL ENGMAN, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
13h 16 m
FIGUR, gips, tomte, 1900-tal
FIGUR, gips, tomte, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 18 m
BORDSLAMPA, mässing, art deco, 1920-/30-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
13h 20 m
SKÅL PÅ FOT, tenn, Gerotin, 1900-atelts första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
13h 22 m
SVEN-OLOV EHRÉN (1927–2004), färglitografi, signerad och daterad -71
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
13h 24 m
 JACOB ÄNGMAN, 12 del, bestick, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
13h 26 m
Aktuellt bud850 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 28 m
ASSIETTER, 8 st, glas, Glimma Glasbruk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 30 m
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008), carborundumetsning, signerad
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
13h 32 m
ARMBAND, sterlingsilver, tot vikt ca 145 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 400 SEK
13h 34 m
VÄSKOR, 6 st, 1900-tal
VÄSKOR, 6 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
13h 36 m
ROGER PERSSON, sidobord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
13h 38 m
STOLAR, 4 st, swedish modern , 1940-/50-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
13h 40 m
PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, Ceson, Göteborg, 1977, vikt 245 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
13h 42 m
GARDINER, 2 st, snarlika, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 44 m
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 46 m
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1956, vikt ca 9,3 g
Aktuellt bud6 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
13h 48 m
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 50 m
COLLIER, 2 st, tenn, Lapplands Tenn
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 52 m
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 54 m
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 56 m
Aktuellt bud4 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
13h 58 m
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, med turkos och grön sten, tot vikt ca 1,9 g
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 000 SEK
14h 00 m
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
14h 02 m
SKÅL, glas, RBA, Olofström. 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 04 m
PUMPS, 1 par, Bruno Magli, Italien, stl 39
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
14h 06 m
HAY, matbord, "About a table", nutida
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
14h 08 m
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
14h 10 m
MATSALSBORD, engelsk stil, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
14h 12 m
TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
PALLAR, 1 par, trä och galon, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 12h
LEKSAK, metall och textil, "Circus clown", Roly Poly wind up, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
BORDLAMPA, mässing och glas, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
SIDSE WERNER, tamburmajor, "Coat tree", för Fritz Hansen, 2000-tal
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering3 000 SEK
1d 13h
ENRICO BAJ (Italien, 1924-2003), färgetsning, signerad och numrerad 4/25
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 13h
IVAR HAMMARLUND (1899-1983), olja på duk, signerad och daterad -36
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 13h
BROSCH,RINGAR OCH HALSKEDJOR, 8 del, silver, bla 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan