NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Current bid400 SEK
Est400 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MARIE LUNDGREN-CARLGREN & KINA STRANDBERG, adventsljusstake, lackerad metall, "Eldflugan", Falks Broker AB
Current bid500 SEK
Est800 SEK

Current bid550 SEK
Est1,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Current bid250 SEK
Est800 SEK

VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Current bid250 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SELMA LAGERLÖF, 14 vol bokband, Stockholm, Albert Bonniers Förlag 1947
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SALONGSMÖBEL, 4 del, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid3,200 SEK
Est6,000 SEK

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad 2/260
Current bid250 SEK
Est400 SEK

Current bid400 SEK
Est800 SEK

ORIENTMATTA, old, ca 200 x 165 cm
Current bid550 SEK
Est700 SEK

SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Current bid400 SEK
Est700 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, osignerad
Current bid300 SEK
Est600 SEK

SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Current bid350 SEK
Est500 SEK

SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Current bid3,800 SEK
Est2,500 SEK

SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK

STOLAR, 1 par, allmoge, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

VITRINSKÅP, idegran, 1900-talets andra hälft
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK

TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK

STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Current bid800 SEK
Est800 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Current bid400 SEK
Est300 SEK

SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Current bid500 SEK
Est400 SEK

KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK

EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK