16h 30m
NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Current bid400 SEK
Est400 SEK
16h 32m
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
16h 34m
TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
16h 36m
MARIE LUNDGREN-CARLGREN & KINA STRANDBERG, adventsljusstake, lackerad metall, "Eldflugan", Falks Broker AB
Current bid500 SEK
Est800 SEK
16h 38m
Current bid550 SEK
Est1,000 SEK
16h 40m
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
16h 42m
GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
16h 44m
KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
16h 46m
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, nutida
Current bid250 SEK
Est800 SEK
16h 48m
VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
16h 50m
ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK
16h 52m
PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Current bid250 SEK
Est800 SEK
16h 54m
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
16h 56m
SELMA LAGERLÖF, 14 vol bokband, Stockholm, Albert Bonniers Förlag 1947
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
16h 58m
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
17h 00m
SALONGSMÖBEL, 4 del, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Current bid3,200 SEK
Est6,000 SEK
17h 02m
ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
17h 04m
ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Current bid200 SEK
Est300 SEK
17h 06m
 BORDSLAMPA / VÄGGLAMPA, metall och plast, " Solo ", Lilux Stockholm
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
17h 08m
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
17h 10m
SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK
17h 12m
MONA STARFELT (1931-2008), färglitografi, signerad och numrerad 2/260
Current bid250 SEK
Est400 SEK
17h 14m
Current bid400 SEK
Est800 SEK
17h 16m
ORIENTMATTA, old, ca 200 x 165 cm
Current bid550 SEK
Est700 SEK
17h 18m
SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Current bid400 SEK
Est700 SEK
17h 20m
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
17h 22m
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
17h 24m
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, osignerad
Current bid300 SEK
Est600 SEK
17h 26m
SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Current bid350 SEK
Est500 SEK
17h 28m
SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Current bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
17h 30m
SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Current bid250 SEK
Est800 SEK
17h 32m
STOLAR, 1 par, allmoge, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
17h 34m
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
17h 36m
Current bid200 SEK
Est600 SEK
17h 38m
VITRINSKÅP, idegran, 1900-talets andra hälft
Current bid1,600 SEK
Est3,000 SEK
17h 40m
TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK
17h 42m
VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Current bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
17h 44m
STOLAR, 4 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Current bid800 SEK
Est800 SEK
17h 46m
Current bid200 SEK
Est600 SEK
17h 48m
JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Current bid400 SEK
Est300 SEK
17h 50m
SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Current bid500 SEK
Est400 SEK
17h 52m
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
17h 54m
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK
17h 56m
Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
17h 58m
EJNAR KOHLMANN, olja på duk, signerad
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
18h 00m
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
18h 02m
EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK
18h 04m
SÄNGBORD, 1900-talets mitt
SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK