1
17h 43 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad ÖN 1989
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
17h 51 m
LISA LARSON, 8 st ljusstakar, porslin, för Goebel, Tyskland
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
17h 55 m
LJUSSTAKE OCH SPELDOSA, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
17h 57 m
PIGTITTARE, mahogny, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
18h 05 m
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
18h 09 m
TIDSKRIFTER, ca 70 st, Antik & Auktion, 1994-2003
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
18h 17 m
SKED, silver, 1800-tal, vikt ca 115 g
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
18h 21 m
DOCKOR, 2 st, "Lelle Aina", Straume, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
18h 25 m
ROYAL COPENHAGEN, 26 del kaffeservis, porslin, "Musselmalet"
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
18h 35 m
SPEGELLAMPETT, rokokostil, sent 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
18h 39 m
SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
18h 49 m
 LILLEBROR SÖDERLUND & LISBETH JOBS, skulptur, målat trä, hemslöjden Leksand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
18h 53 m
ANDERS PEHRSON, bordslampa, plast, "Tuben", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
18h 57 m
YTTERFODER, 3 st, keramik, Oscar & Clothilde, samtida
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
18h 59 m
MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
19h 09 m
ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
19h 11 m
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Jugend" och "Waldemarsudde", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
19h 19 m
TAKKRONOR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK
19h 21 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
19h 25 m
UNIFORMSMÄRKE, "Royal Horse Guard ER II", England, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 35 m
KNUT DAHLGREN, samekniv, Arvidsjaur, 1900-talets andra hälft, signerad KD
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 37 m
KANDELABRAR, 1 par, målat trä, Borås Hemslöjd, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 39 m
NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 41 m
ARTEFICE OTTANTA, figur, konstmassa, Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 43 m
BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 45 m
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
19h 49 m
MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
19h 51 m
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, "Savoy", Ittala, Finland
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1d 17h
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
VÄGGPENDYL, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 17h
SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 17h
LEKSAK, plast och plåt, ""Tank Tigre", Clim, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 17h
BRICKA, koppar, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 17h
GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
1d 18h
 GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 18h
GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
1d 18h
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 18h
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 18h
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 18h
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 18h
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 18h
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 18h
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 18h
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 18h
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 19h
LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 19h
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 19h
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
1d 19h
KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK