- DiverseRensa filter

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

GARDINLÄNGDER, 4 st, virkade, sannolikt 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

KAMERA, Nikon, EM, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 000 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

SKJORTA OCH VÄST, till folkdräkt, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

MODELLSKEPP, "Clipper Siglo XIX", 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

GOLVURNA, lergods, 1900-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

LJUSSTAKE, mässing, 1700-tals kopia, Klaestorp/Nyköpinshus
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

VINGLAS, 6 st, Leek kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Pingviner", ur serien Noaks Ark, Gustavsberg, osignerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL MED FAT, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSSPEGEL, vitmetall, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

JULSERVIS, 26 del, porslin, "God Jul", Gustafsberg
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering10 000 SEK

KANDELABER, porslin, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SIGILL, vitmetall, jugend, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

MORTEL, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SKULPTURER, 4 st, skuret trä, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGURINER, 10 st, porslin, Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK

Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

ESPRESSOMASKIN, Isomac, Italien, 2000-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

FIGURER, 4 st, keramik, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 3 del, glas, Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

JOSEF FRANK, bricka, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

ÄGGHÖNOR, 2 st, porslin, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSSTAKE, mässing, 1800-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

BURK MED LOCK, glas och nysilver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKEPPSUR, mässing, Pilot Marine, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, karaff, glas, "Sofiero", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

OIVA TOIKKA, 7 st assietter, glas, "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

DALATUPPAR, 2 st, målat trä, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

FIGUR, gips, tomte, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ROLF BERG, 1 par, figurer, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

SAMLING MÄRKEN, 7 st, olika material, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK