1
50s
GOLVKANDELABER, smide, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
02 m 50s
BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK
04 m 50s
SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
10 m 50s
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
14 m 50s
LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
18 m 50s
KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
22 m 50s
SIDENBRODERI, ostindisk, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
24 m 50s
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
30 m 50s
MARGARETA HENNIX (född 1941), väggrelief, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
42 m 50s
LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
44 m 50s
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
58 m 50s
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
1h 00 m
KAFFESERVIS, 3 del, nysilver, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
1h 12 m
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1h 16 m
REMMARE SAMT MUGGAR, 4 + 4 st, glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 22 m
NILS LANDBERG, 8 st champagneglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
1h 24 m
NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
1h 26 m
NILS LANDBERG, 12 st servisglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
1h 28 m
NILS LANDBERG, 13 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK
1h 30 m
NILS LANDBERG, 13 st vitvinglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
1h 32 m
NILS LANDBERG, 10 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
23h 24 m
NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
23h 30 m
MARIE LUNDGREN-CARLGREN & KINA STRANDBERG, adventsljusstake, lackerad metall, "Eldflugan", Falks Broker AB
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
23h 36 m
GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
23h 42 m
VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
23h 44 m
ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
23h 46 m
PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
23h 58 m
ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
1d 0h
SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
1d 0h
SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
1d 0h
SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
1d 0h
SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
1d 0h
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
1d 0h
TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 0h
JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK
1d 0h
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 0h
EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 1h
ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 1h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 1h
LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 1h
SERVISPORSLIN, 10 del, "Åsas Tomtebod", Fyrklövern
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
1d 1h
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 1h
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 1h
SERVISPORSLIN, 27+2 del, porslin, "Allmoge" och "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK