1
11h 03 m
NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
11h 09 m
MARIE LUNDGREN-CARLGREN & KINA STRANDBERG, adventsljusstake, lackerad metall, "Eldflugan", Falks Broker AB
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
11h 15 m
GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
11h 21 m
VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 23 m
ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
11h 25 m
PAUL HOFF, 3 st figuriner, stengods, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
11h 37 m
ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 43 m
SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
11h 51 m
SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering700 SEK
11h 59 m
SIGRID RICHTER bricka/fat, porslin, "Eden", Rörstrand, formgiven 1956-69
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
12h 01 m
SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, NM Thune, Norge, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 220 g
Aktuellt bud3 800 SEK
Värdering2 500 SEK
12h 03 m
SKULPTUR, malakit och onyx, Mexico, sannolikt 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
12h 07 m
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö bruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
12h 13 m
TERRIN, porslin, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 15 m
VILLEROY & BOSCH, 40 del, matservis, porslin, "Cellini, Tyskland
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 21 m
JOSEF FRANK, 8 st bordstabletter, "Tulpaner", för Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
12h 23 m
SÄNGBRICKA, emaljerad metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK
12h 25 m
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 29 m
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
12h 35 m
EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 39 m
ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 45 m
ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
12h 53 m
LOCKASK, porslin, Limoges, Frankrike, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
12h 57 m
SERVISPORSLIN, 10 del, "Åsas Tomtebod", Fyrklövern
Aktuellt bud600 SEK
Värdering500 SEK
12h 59 m
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 05 m
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
13h 11 m
SERVISPORSLIN, 27+2 del, porslin, "Allmoge" och "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
BRINGARE, porslin, sannolikt Italien, sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
SKEPPSUR, mässing, Pilot Marine, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 11h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 11h
MUNSPEL, 2 st, "Blues Harp", Hohner, Tyskland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 11h
MARGARETA HENNIX (född 1941), 2 st vägglampetter, stengods, Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
1d 11h
SIGVARD BERNADOTTE, kaffepanna, rostfritt stål, 1950/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
LOUISE ADELBORG, 8 st skålar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
1d 12h
BESLAG, 25 st knoppar, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 12h
HUMMERBESTICK, 20 del, rostfritt stål, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
LOUISE ADELBORG, 17 st mattallrikar, "Swedish Grace", Rörstrand
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 12h
SKÅL OCH SKÅLFAT, glas, Orrefors, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
1d 12h
JORDGLOB, med belysning, JRO-Verlag, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 12h
SAMLING TEXTILIER, 11 st, bla linne, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 12h
PIERRE FORSELL, 1 par väglampetter, mässing, "Reflex", Skultuna
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 12h
ETUI TILL ARMBANDSUR, trä, Sjöö Sandström, Stockholm
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
1d 13h
VÄSKOR, 6 st, 1900-tal
VÄSKOR, 6 st, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 13h
UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 12 st, metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK