1
28s
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK
04 m 28s
MINIATYRVASER, 11 st, trä, 1900-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
10 m 28s
SKÅL PÅ FOT, kolmårdsmarmor, signerad och daterad WG 1974
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK
14 m 28s
TELEFONVÄXEL, modell 1937, nr 406, Albiswerk, Zürich A.G, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
16 m 28s
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
24 m 28s
ÄGGKOPPAR, 4 st, marmor, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
28 m 28s
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
30 m 28s
FONTÄNBORD, sannolikt 1960-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
34 m 28s
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
46 m 28s
EMALJSKYLT, "Svecia", 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
54 m 28s
PIEDESTAL, bambu och rotting, 1940-tal
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK
58 m 28s
LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 04 m
VINGLAS, 6 st, glas, sannolikt sent 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
1h 08 m
BORDSUR, bemålat gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1h 10 m
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
23h 24 m
 BERTIL VALLIEN, 13 st starkvinsglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK
23h 32 m
MYNT, 5 st, äldre svenska mynt, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
23h 38 m
VAS, glas, Skansenglas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
23h 40 m
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
23h 42 m
KÄPP, med silverkrycka, CG Hallberg, Stockholm 1934
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
23h 46 m
BESTICKUPPSÄTTNING, 108 del, nysilver, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
23h 52 m
FLAKONGER, 1 par, silver och kristall, sannolikt England 1900-talets första hälft
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering800 SEK
23h 56 m
TIMO SARPANEVA, 6 st glas med hållare, "Tsaikka", Iittala, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK
1d 0h
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
1d 0h
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, bemålat gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
1d 0h
SAMLING LJUSSTAKAR, 7 st, mässing, bla Skultuna och Gusums Bruk, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
1d 0h
HERRBETJÄNT, björk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
1d 0h
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 st, 1900-tal, tot. vikt ca 35 g
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK
1d 0h
FIGURINER, 2 st, porslin, Lomonosov, Ryssland.
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
1d 0h
BJÄLLRA, sk vällingklocka, malm, sannolikt 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
1d 23h
HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 4 st, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 23h
SKÅL PÅ FOT, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 0h
PRYDNADSDOCKOR, 4 st, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
2d 0h
PRYDNADSDOCKOR, 2 st, Maryse Nicole, Franklin Heirloom Dolls, Franklin Mint Company, USA
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 0h
EDVIN OLLERS, vas, tenn, S&O Schreuder & Olsson, årsstämpel 1950
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
2d 0h
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 0h
KOPPAR, 1 par, cloisonné, Japan, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 0h
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 0h
VASER, 4 st, glas, bl a Jema Glasbruk och Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 23h
GALGAR, 12 st, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 23h
KOPPARKITTEL, 1800-tal
KOPPARKITTEL, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 23h
ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 23h
STÄMPELKLOCKA, International company time recording Co, 1900-talets början
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
3d 0h
TIDNING, Sporten idag 1958-59, "Fotbolls-VM 1958", Åhlén & Åkerlunds förlags 1958
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 0h
 JENS QUISTGAARD, 4 st ljusstakar, nysilver, Danmark
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK