- MiscellaneousClear filters

YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

FOLKDRÄKT, 3 del, dam, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

SYMASKIN, Singer,1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

SAMLING KLOCKARMBAND, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid900 SEK
Est2,000 SEK

MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, bla Georg Malmkvist, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ELDHUNDAR, 1 par, smide och mässing, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Current bid850 SEK
Est800 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est300 SEK

ELDGALLER, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

ALFRED OLSSON, skulptur, konstmassa, monogramsignerad AO
Current bid200 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, hamrad koppar, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Current bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

TAKLAMPA, art déco, 1930-tal
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

SAMLING BESLAG, bla mässing och metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SAMLING PINS, ca 230 st, metall, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, målat trä och gips, barockstil, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Current bid200 SEK
Est500 SEK

GENERALSTABEN MAPP, "Karl XII på slagfältet", kartverk, 1919
Current bid700 SEK
Est2,000 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 42 del, rostfritt stål, 2000-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK

SKEPPSLJUSTAKE, mässing, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÅG, smide, 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Current bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

MORTLAR MED STÖT, 2 st, kolmårdsmarmor, 1800-/1900-tal
Current bid550 SEK
Est500 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 97 del, försilvrad metall, WMF, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est600 SEK

NILS NISBEL, 16 del bestick, rostfritt stål, "Party", formgivna 1957
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BASTUAGGREGAT, eldrivet, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

YTTERFODER, mässing, Skultuna, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ÅNGSTRYKJÄRN, gjutjärn, Husqvarna, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

TAKKROK SAMT LÅS, metall, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TAKAMPEL, glas, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ISHINK & VINKYKL, plast, Guzzini, Italien, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK