- RetroRensa filter
SKÅLAR, 2 st, glas, etikettmärkta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPA, metall, sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
SVEND AAGE HOLM-SØRENSEN, vägglampa, mässing, 1960-/70-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
TIDNINGSSTÄLL, gulmetall och plast, 1950-/60-tal
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
SERVERINGSVAGN, bok och teak, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, metall, 1950-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 1 par, "Fanett", Edsbyn Möbelfabrik, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, "Sagina", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, marmor, möjligen Carl-Arne Breger, 1970-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
OLE WANSCHER, fåtölj, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL OCH VASER, 3 st, glas, bla Vicke Lindstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
OLE WANSCHER, soffa, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, metall, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud900 SEK
Värdering3 000 SEK
VICKE LINDSTRNAD, 2 del, keramik, "Björnlek", 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
VÄSKA, siden, Japan, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Bo Fajans, 1930-/40-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 del, chamotte, Rörstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 200 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
Aktuellt bud700 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, metall, "Dakapo", art décostil, Ikea, 1993
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, möjligen Reijmyre, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
SKULPTURER, VASER OCH SKÅLAR, 6 del, glas, bla Flygsfors och Åhus, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
KAPPA, La Moda, Goji, Japan, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, silver, med tigeröga, Saarela Arvo 1964
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, möjligen Elme glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 200 SEK
VASER OCH SKÅLAR, 6 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, Orrefors, troligen Nils Landberg, etikettmärkt, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK