- RetroRensa filter

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud550 SEK
Värdering600 SEK

GOLVLAMPA, teak och mässing, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 800 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

KANDELABER, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

HATTHYLLA, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

EINAR BÄCKSTRÖM, taklampa, Malmö, 1960-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK

SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

SKÅL, glas, möjligen Seguso Italien, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

JOSEF FRANK, bricka, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering20 000 - 22 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Oscar", ur serien Sekelskifte, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

ALVAR AALTO, barnstol, modell N65, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering700 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, "Solo", bla Fagerhults Ljusarmatur, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BORDSLAMPA, Hemi klot, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Fanett", Edsbyverken, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BORDSLAMPOR, 2 st, cararramarmor, sannolikt 1970-tal
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

SAMLING KNOPPAR OCH SKÅPSHANDTAG, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

TAKLAMPA, mässing och teak, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

TAKLAMPA, "Nift", IKEA, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

KULLJUSSTAKE, furu, brännmärkt P-son Eskilstuna, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

PLASTMATTA, rund, enligt uppgift Pappelina
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK