- RetroClear filters

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SÄNGBORD, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK

Current bid650 SEK
Est1,500 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PLASTMATTA, rund, enligt uppgift Pappelina
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Current bid350 SEK
Est300 SEK

SKOLPLANSCHER, 5 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid200 SEK
Est400 SEK

TAKLAMPA, metall och glas, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est600 SEK

VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

BOKHYLLA, 1950-/60-tal
Current bid350 SEK
Est1,000 SEK

BESTICK, 16 del, rostfritt stål, "Sessan", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1970-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

PALL, Danmark, etikettmärkt Fritz Hansen, Danmark, 1900-talets mitt
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

NILS NISBEL, 16 del bestick, rostfritt stål, "Party", formgivna 1957
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

TAKLAMPA, patinerad metall och glas, 1920-/30-tal
Current bid200 SEK
Est800 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

BERTIL FRIDHAGEN, bokhylla, teak, Bodafors, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est800 SEK

SKOLPLANSCHER, 6 st, efter Nils Tirén, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est500 SEK

MATSALSMÖBEL, 5 del, 1950-/60-tal
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK

PARAPLYSTÄLL, konstläder, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PALL, kromad metall, AWAB, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est400 SEK

LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est400 SEK