- Det dukade bordetRensa filter
SKÅLAR, 2 st, glas, etikettmärkta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
SKEDAR, 8 del, silver, 1805-1831, tot vikt ca 470 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 6 st, cocktailglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 10 st mattallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud650 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 19 del, assietter och djupa tallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud650 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 5 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, ca 31 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
KAROTT, nysilver, England, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KARAFF, glas, tidigt 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL OCH VASER, 3 st, glas, bla Vicke Lindstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson 1979
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SOPPSLEV, silver, 1868, vikt exklusive trähandtag ca 26 gram
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, möjligen Reijmyre, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
MARTIN ARTEDIUS (tenngjutare i Norrköping 1800-1808), ljusstake, tenn, sengustaviansk
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, 1800/1801, tot vikt ca 382 g
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Aktuellt bud450 SEK
Värdering300 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
VASER OCH SKÅLAR, 6 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, Orrefors, troligen Nils Landberg, etikettmärkt, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
VAS OCH KARAFFER, 3 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BO FAJANS, 4 del, keramik, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
KARAFF OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, 3 del, rött glas, bla Monica Bratt, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN WIINBLADH, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 200 SEK
WALTER HICKMAN, 22 del, glasservis, glas, "Pippi", Kosta, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
SERVISGLAS, 31 del, möjligen Sandvik, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
ANNA EHRNER, 21 del, servisglas, "Line", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
FRUKTSERVIS, 9 del, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, etikettmärkt Rekord Ryd, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK