- Det dukade bordetRensa filter

SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering800 SEK

ANNA EHRNER, skål glas, "Organix", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Aktuellt bud27 000 SEK
Värdering20 000 SEK

ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 400 SEK

VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK

KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK

ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

OLOF SOHLBERG, ströare, silver, Falun, 1800-tal, vikt ca 55 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 SEK

ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering4 500 SEK

SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Aktuellt bud700 SEK
Värdering800 SEK

SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering3 000 SEK

FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Aktuellt bud450 SEK
Värdering700 SEK

TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

JULLJUSSTAKE, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

VINGLAS, 6 st, glas, "Odelberg" och "Odelberg Junior", Kosta
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering3 000 SEK

KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK

BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, brons, senempire, 1800-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 SEK

SERVISGLAS, 27 del, kristall, Kosta, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 500 SEK

JULSERVIS, 26 del, porslin, "God Jul", Gustafsberg
Aktuellt bud5 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Aktuellt bud9 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK

BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 200 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

ASSIETTER, 4 + 1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK

TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering700 SEK

LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 000 SEK

ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan