1
15h 52 m
SKED SAMT GAFFEL, silver, 1864, tot vikt ca 80 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering800 SEK
15h 56 m
ANNA EHRNER, skål glas, "Organix", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 00 m
BESTICKUPPSÄTTNING, 73 del, silver, SNS, bla 1935, tot vikt inkl stålblad ca 3 230 g
Aktuellt bud27 000 SEK
Värdering20 000 SEK
16h 10 m
ARTHUR PERCY, 5 del, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
16h 16 m
DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
16h 38 m
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
16h 46 m
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, famille rose, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 400 SEK
16h 52 m
VITVINSREMMARE, 12 st, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
1d 15h
KANDELABER, rödlackerad metall, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering300 SEK
1d 16h
ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 16h
OLOF SOHLBERG, ströare, silver, Falun, 1800-tal, vikt ca 55 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 SEK
1d 16h
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK
2d 15h
KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
SOCKERSKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1919, vikt ca 495 g
Aktuellt bud5 000 SEK
Värdering4 500 SEK
2d 15h
SERVISPORSLIN, 15 del, porslin, "Mullbär", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
2d 15h
 JACOB ÄNGMAN, 7 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB, 1960-/70-tal, tot vikt ca 85 g
Aktuellt bud700 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
SERVISPORSLIN, "Gamla Linköping", Hackefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 16h
BESTICK, 9 del, silver, GAB Stockholm bla 1958, tot vikt ca 265 g
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
2d 16h
FAT, porslin, orientalisk, 1700-tal
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 400 SEK
2d 16h
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
2d 16h
BESTICK, 12 st, "Pampas", rostfritt stål, Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
3d 15h
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, Göteborg 1968, tot vikt ca 65 g
Aktuellt bud450 SEK
Värdering700 SEK
3d 15h
TILLBRINGARE SAMT MATTALLRIKAR, 12 st, keramik, Eden Collection, Italien, 1900-talets slut
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
3d 16h
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 16h
 LOCKURNA, porslin, "Pompadour", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
3d 16h
JULLJUSSTAKE, bemålat trä, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 16h
SKED, silver, otydliga stämplar, 1813, vikt ca 50 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
4d 15h
VINGLAS, 6 st, glas, "Odelberg" och "Odelberg Junior", Kosta
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 15h
KAFFESKEDAR, 5 st, förgyllt silver, CG Hallberg, Stockholm 1933, tot. vikt ca 45 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK
4d 15h
BÄGARE, silver, 1900, vikt ca 60 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
4d 15h
MATSKEDAR, 7 st snarlika, silver, modell franska lilijan, olika silversmeder, mestadels 1800-talets första hälft, tot vikt ca 300 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
4d 16h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 16h
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, senempire, 1800-tal
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 SEK
4d 16h
SERVISGLAS, 27 del, kristall, Kosta, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 16h
JULSERVIS,  26 del, porslin, "God Jul", Gustafsberg
Aktuellt bud5 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
4d 16h
BESTICK, 36 del skedar, silver, GAB, Stockholm bla 1939, tot vikt ca 1 330 g
Aktuellt bud9 600 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
5d 15h
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 15h
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 15h
BRICKA, hamrad koppar, jugend, omkring år 1900
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
5d 16h
ASSIETTER, 4 + 1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
5d 16h
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1940-/50-tal, tot vikt ca 115 g
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 16h
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering700 SEK
6d 16h
LASSE ÅBERG, 9 st champagneglas, "För muserande drycker", 2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
6d 16h
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 120 g
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
6d 16h
ETAGEFAT, metall, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 16h
MATSKED, silver, G Graumann 1863, vikt ca 70 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
6d 16h
WALTER HICKMAN, 8 st whiskyglas, "Pippi", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan