- SilverRensa filter

SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering1 500 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering800 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering1 500 SEK

STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering1 500 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GEWE, 1960, tot vikt ca 80 g
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Aktuellt bud650 SEK
Värdering800 SEK

SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 200 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

STRÖARE, 1 par, silver, London, England, 1916, tot vikt ca 50 g
Aktuellt bud700 SEK
Värdering800 SEK

KÄPP, med silverkrycka, KGMGAB, Uppsala, 1928
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

FISKBESTICK, 12 del, silver, svenska stämplar KA 1929, tot vikt ca 560 g
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK

BESTICK, 36 del, silver, svenska stämplar KA, 1920-tal, tot vikt exkl knivar ca 1 230 g
Aktuellt bud8 000 SEK
Värdering9 000 - 11 000 SEK

PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, CESON samt K&EC, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

FICKUR, spindelur, silver, Nils Lind, London 1700-tal
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

BROSCHER, 2 st, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DOSA, silver, England, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

COLLIER, silver och stenar, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL SAMT BÄGARE, 3 st, silver, GAB samt Thore Eldh, Ceson, 1900-tal, tot. vikt ca 100 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

KAFFESKEDAR, 9 st snarlika, silver, 1800-tal, tot vikt ca 120 g
Startbud200 SEK
Värdering1 800 SEK

HÄNGE MED KEDJA, silver, Birger Henriksson, Vrigstad 1988
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

ARMBAND, RING OCH ÖRHÄNGEN, silver, Wilhelm Hahne Ateljé Guld & Silver, Helsingborg 1955
Aktuellt bud550 SEK
Värdering700 SEK

GAFFLAR, 2 st, sterlingsilver, Borgila 1958 samt CG Hallberg 1961
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 12 del, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering4 000 SEK

RINGAR, 4 st, silver, bla 1961 och 1996, tot vikt ca 15,9 g
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESKEDAR, 8 st, silver, snarlika, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1951
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

SÅSSLEV, silver, CJ 1873
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

MATSKEDAR, 6 st, silver, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering3 000 SEK

KAFFESKEDAR, 7 st, silver, "Rosen", M&O, 1950-/60-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SMYCKEN, ca 20 st, silver, tot vikt ca 108 g
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 5 st, silver och stenar, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

MOCCASKEDAR, 6 st, silver, GEWE, Malmö, 1960-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

LJUSSTAKE, silver, rokokostil, CG Hallberg 1952
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 000 SEK

MATSKEDAR, 2 st, silver, Arvid Floberg, Stockholm, sent 1700-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK

ÖRHÄNGEN, 12 par, silver, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

SKED, silver, Carl Fredrik Seseman (verksam 1781-1819), Arboga 1793
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

SOCKERKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, rokokostil, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK

SMYCKEN, 7 st, silver, filigranarbete
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SMÖRGÅSSPADE, silver, B Erlandsson, Kristianstad, 1911
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK

FRIEDRICH BINDE, collier, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ARMBAND, silver, svenska stämplar VJ 1948, vikt ca 42 g
Aktuellt bud300 SEK
Värdering800 SEK