- SilverClear filters

SUPSKED SAMT KAFFESKEDAR, 10 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 155 g
Current bid2,800 SEK
Est1,500 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 92 g
Current bid1,600 SEK
Est800 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 160 g
Current bid2,600 SEK
Est1,500 SEK

STRÖARE, 3 st, silver, England, 1900-talets första hälft, tot vikt ca 70 g
Current bid1,000 SEK
Est1,000 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Sheffield, 1800-talets första hälft, vikt ca 130 g
Current bid2,400 SEK
Est1,500 SEK

MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GEWE, 1960, tot vikt ca 80 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK

GRÄDDKANNA, silver, 1800-tal, vikt ca 70 g
Current bid650 SEK
Est800 SEK

SERVERINGSSKED, silver, GEWE, Malmö, 1900-tal, vikt ca 24 g
Current bid300 SEK
Est300 SEK

KÄPPAR, 2 st, med handtag i silver, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK

GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, Sverige, 1800-tal, vikt ca 100 g
Current bid1,100 SEK
Est1,200 SEK

RINGAR, 2 st, silver och stål, med vita stenar, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

STRÖARE, 1 par, silver, London, England, 1916, tot vikt ca 50 g
Current bid700 SEK
Est800 SEK

KÄPP, med silverkrycka, KGMGAB, Uppsala, 1928
Current bid450 SEK
Est500 SEK

FISKBESTICK, 12 del, silver, svenska stämplar KA 1929, tot vikt ca 560 g
Current bid3,200 SEK
Est4,000 SEK

BESTICK, 36 del, silver, svenska stämplar KA, 1920-tal, tot vikt exkl knivar ca 1 230 g
Current bid8,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK

PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, CESON samt K&EC, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

FICKUR, spindelur, silver, Nils Lind, London 1700-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK

BROSCHER, 2 st, silver, med markasiter, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

DOSA, silver, England, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

COLLIER, silver och stenar, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL SAMT BÄGARE, 3 st, silver, GAB samt Thore Eldh, Ceson, 1900-tal, tot. vikt ca 100 g
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

KAFFESKEDAR, 9 st snarlika, silver, 1800-tal, tot vikt ca 120 g
Starting bid200 SEK
Est1,800 SEK

HÄNGE MED KEDJA, silver, Birger Henriksson, Vrigstad 1988
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

ARMBAND, RING OCH ÖRHÄNGEN, silver, Wilhelm Hahne Ateljé Guld & Silver, Helsingborg 1955
Current bid550 SEK
Est700 SEK

GAFFLAR, 2 st, sterlingsilver, Borgila 1958 samt CG Hallberg 1961
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SAMLING SILVERBESTICK, 12 del, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est4,000 SEK

RINGAR, 4 st, silver, bla 1961 och 1996, tot vikt ca 15,9 g
Current bid200 SEK
Est300 SEK

KAFFESKEDAR, 8 st, silver, snarlika, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, Göteborg 1951
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

SÅSSLEV, silver, CJ 1873
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

MATSKEDAR, 6 st, silver, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est3,000 SEK

KAFFESKEDAR, 7 st, silver, "Rosen", M&O, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SMYCKEN, ca 20 st, silver, tot vikt ca 108 g
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

HALSKEDJOR MED HÄNGEN, 5 st, silver och stenar, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

MOCCASKEDAR, 6 st, silver, GEWE, Malmö, 1960-tal
Starting bid200 SEK
Est800 SEK

EFVA ATTLING, collier, sterlingsilver, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

HALSKEDJA MED HÄNGE, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

LJUSSTAKE, silver, rokokostil, CG Hallberg 1952
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

MATSKEDAR, 2 st, silver, Arvid Floberg, Stockholm, sent 1700-tal
Current bid350 SEK
Est1,500 SEK

ÖRHÄNGEN, 12 par, silver, 1900-/2000-tal
Current bid300 SEK
Est500 SEK

SKED, silver, Carl Fredrik Seseman (verksam 1781-1819), Arboga 1793
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SOCKERKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, rokokostil, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

SMYCKEN, 7 st, silver, filigranarbete
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

SMÖRGÅSSPADE, silver, B Erlandsson, Kristianstad, 1911
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

BESTICK, 6 del, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK

FRIEDRICH BINDE, collier, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MANSCHETTKNAPPAR, 2 par, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ARMBAND, silver, svenska stämplar VJ 1948, vikt ca 42 g
Current bid300 SEK
Est800 SEK