- KeramikRensa filter
CHARLOTTE HAMILTON, vas, keramik, Rörstrand, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 10 st mattallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud650 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 19 del, assietter och djupa tallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud650 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 5 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, ca 31 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, keramik, Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
NINNIE FORSGREN, fat/väggrelief, Bromma Keramik, signerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, "Sagina", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VICKE LINDSTRNAD, 2 del, keramik, "Björnlek", 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
FAT, 2 st, porslin, Lidköping, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK
SVEN TÖRNGREN (1940-1969), fat, keramik, Tilgman, siganerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Johanna", Gustavsberg
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 2 st, keramik, bla Bo Fajans, 1930-/40-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, 3 del, chamotte, Rörstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, skulptur, stengods, "Öst", Världens Barn, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
INGRID ATTERBERG, vas och lockskål, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering2 000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Aktuellt bud2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
VAS SAMT YTTERFODER, 3 del, majolika, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Aktuellt bud400 SEK
Värdering600 SEK
TALLRIK, porslin, famille rose, Kina, 1700-tal
Aktuellt bud350 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, Musselmalet, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 000 SEK
BO FAJANS, 4 del, keramik, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BJÖRN WIINBLADH, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 2 st, keramik, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Majas mejeri" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
ANITA NYLUND, 2 st burkar, porslin, "Grönkvists gröna gurkar" samt "Frits friska fisk", ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, 3 st ströare, porslin, "Familjen Pepparsson", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud550 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, 1 par ströare, porslin, "Sockerpullan" och "Salte Peter", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, kaffeburk, porslin, "Kaffekvarnen" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, 2 del, porslin, Kom liljor o. akveleja" samt "Cockie", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, lergods, Höganäs, 1900-talets första hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 200 SEK
KRYDDHYLLA OCH SILLBURK, porslin, Rörstrand
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1940-tal
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK