1
1h 23 m
INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud800 SEK
Värdering600 SEK
1h 55 m
ASSIETTER, 4 + 1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
2h 21 m
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering700 SEK
1d 1h
THOMAS HELLSTRÖM (1924-2006), figur, keramik, Nittsjö
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
1d 2h
SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
2d 1h
STEKFAT, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Aktuellt bud600 SEK
Värdering2 500 SEK
3d 1h
VAS, stengods, Danmark, 1900-talets mitt, monogramsignerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 1h
ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Röd Rubin", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
3d 2h
LJUSLYKTOR, 2 st, lergods, Lisa Larsson design samt Nittsjö keramik
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 1h
GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 2h
SKÅLAR, 2 st, lergods, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 1h
JOSEF EKBERG, lockurna, porslin, Gustavsberg, art deco, 1920-/30-tal, signerad
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
5d 1h
ELEKTRISK BRÄNNUGN, Sähköpolttouuni Valmi Staia, Uterm AB Kolmården, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 800 SEK
5d 1h
VASER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 2h
LOCKURNA, keramik, Höganäs, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 2h
MARI SIMMULSON, skålfat samt vas, stengods, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 2h
MAT- OCH KAFFESERVIS, 80 del, porslin, "Sushito", Japan, sannolikt 1900-talets slut
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK
5d 3h
URNA, lergods, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 1h
KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 1h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 1h
FIGURINER, 3 st, porslin, "blanc de chine", Bing & Gröndahl, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 1h
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 1h
FAT, 5 st, majolika, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
6d 1h
YTTERFODER, majolika, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
6d 1h
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 1h
YTTERFODER, majolika, Österrike, 1900-talets början
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 1h
FAT TILL YTTERFODER, 4 st, majolika, Gustavsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
6d 1h
NÖTFAT, porslin, Gustavsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
6d 1h
Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK
6d 1h
SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering600 SEK
6d 2h
YTTERFODER, 2 st, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 2h
ANNA-LISA THOMSON, vas, keramik, "Paprika", Upsala Ekeby
Aktuellt bud950 SEK
Värdering1 000 SEK
6d 2h
HERTHA BENGTSON, tekanna, porslin, "Blå Eld", Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
6d 2h
ASKFAT OCH ÄGGKOPP, porslin, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 2h
JANE WÅHLSTEDT, skål, keramik, Jani, Laholm, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 2h
VAS, flintgods, Royal Crown, England, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 1h
BOJAN, porslin, Kina, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 1h
URNA, keramik, 1800-/1900-tal
URNA, keramik, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering300 SEK
7d 2h
ANNA-LISA THOMSON, vas, lergods, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 2h
GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering700 SEK
7d 2h
KINESISK KERAMIK, 5 del, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 2h
GOLVURNA, lergods, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
7d 3h
BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
7d 3h
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK
7d 3h
SERVERINGSFAT, porslin, "lökmönster", Meissen, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
7d 3h
YTTERFODER, 3 st, lergods, Gabriel keramik, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
8d 1h
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud400 SEK
Värdering1 500 SEK
8d 1h
GITHA HESKE, väggklocka,  keramik, signerad, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ÄNDRADE ÖPPETTIDER:
STÄNGT 24 dec - 6 jan