- KeramikRensa filter

TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK

KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK

KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK

VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

BORDSLAMPA OCH VASER, 3 st, keramik, Laholm, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK

FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK

FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK

YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

EWA JARENSKOG, 5 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK

VAS, MINIATYRSKÅL, FIGURIN OCH FAT, porslin, Japan, bla Satsuma, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅLFAT, 4 st, porslin, bla Meiji (1868-1912)
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

VAS, porslin, Karlskronas porslinfabrik, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK

GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK

MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK

CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

FIGUR, porslin, Jema Holland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

LENA LINDERHOLM, skål, keramik, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 800 SEK

WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

FIGURIN, porslin, Goebel, Tyskland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK