- KeramikRensa filter

YTTERFODER, 1 par, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

FIGURIN, porslin, Goebel, Tyskland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, vas, "California", porslin, Rörstrand
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

ROYAL COPENHAGEN, 16 del servisporslin, "Blå Blomst", Danmark
Aktuellt bud600 SEK
Värdering800 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Victoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

STIG LINDBERG, 24 del, servisporslin, "Leksand", Rörstrand
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Blomsterflicka", Gustavsberg
Aktuellt bud650 SEK
Värdering600 SEK

SVEN JONSSON, spegel, keramik, "Lagun", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

INKERI SEPPÄLÄ, 12 del servisporslin, stengods, "Taika", Arabia, Finland
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ARTHUR PERCY, vas, porslin, "Safir", Gefle, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

MATSERVIS, 56 del, porslin, "Blå Magnolia", Royal Copenhagen
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 000 SEK

Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering2 000 SEK

LISA LARSON, ljusstake, stjärngosse, stämpelmärkt
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK

STIG LINDBERG, 7 del, servisporslin, "Salix", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Oscar", ur serien Sekelskifte, Gustavsberg
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

PRAKTURNA, patinerad gips, jugend, 1900-talets början, större modell
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

KENT ERIKSSON, bordslampa, stengods, Designhuset, Lidköping
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK

FIGUR, gips, tomte, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

LISA LARSON, 4 st figurer, adventsbarnen, stämpelmärkta
Aktuellt bud1 900 SEK
Värdering2 000 SEK

LJUSSTAKE OCH SPELDOSA, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

ARTHUR PERCY, 9 del, keramik, "Gyllen", Gefle/Upsala Ekeby, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

SERVISPORSLIN, 24 del, "French garden", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 500 SEK

MINIATYRSKÅL, stengods, otydligt signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VASER, 2 st, porslin, Japan, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

LISA LARSON, figurin, stengods, "Syskon", Gustavsberg
Aktuellt bud850 SEK
Värdering800 SEK

LYKTA, keramik, 1900-talets andra hälft, större modell
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSLYKTA, keramik, Paradisverkstan, Öland, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering700 SEK

LISA LARSON, 2 st figurer, stengods, ur serien "Höns", K-studion -94, signerade
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering1 500 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK

BORDSLAMPSFOT, keramik, Italien, sent 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK