1
10h 19 m
TESERVIS, flintgods, "Skåne"/"Vindsäter", Rörstrand, omkring år 1900
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
10h 49 m
KRYDDSERVIS, 13 del, porslin, Hacekfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
11h 01 m
KAFFEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK
11h 17 m
WILHELM KÅGE, kryddhylla, trä och porslin, "Blå Pyro", Gustavsberg, 1900-talets första hälft.
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 000 SEK
11h 23 m
VAS, keramik, Tilgmans, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
11h 29 m
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK
11h 35 m
SPARBÖSSA, keramik, äpple, 1800-/1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
11h 45 m
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 101/1
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
12h 01 m
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Silur", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
12h 25 m
BORDSLAMPA OCH VASER, 3 st, keramik, Laholm, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
1d 10h
EWA JARENSKOG, 6 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
1d 11h
FIGURINER, 11 st, porslin, Jenny Nyström, Kalmar Läns Museum
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering800 SEK
1d 11h
FIGURINER, 9 del, porslin, "Snövit och de sju dvärgarna", Goebel, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
2d 10h
FIGURIN, parian, 1900-tal
FIGURIN, parian, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 10h
MATSERVIS, 70 del, för 12 pers, porslin, "Wexiö Guld", Gustafsberg, omkring år 1900
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 500 SEK
2d 10h
YTTERFODER, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
2d 11h
FIGURIN, porslin, "Feeding time", Goebel, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
2d 11h
VAS, keramik, Scheurich, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 10h
KAFFESERVIS, 12 del, porslin, "Maria", Rosenthal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
3d 10h
EWA JARENSKOG, 5 st, figuriner, keramik, JIE, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
3d 10h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
3d 10h
ERIK MORNILS, 6 del, fat samt assietter, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
3d 11h
EUGEN TROST, serveringsfat, flintgods, Gefle, signerat och daterat 1956
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 10h
ULLA PROCOPÉ, 6 st mockakoppar med fat, stengods, "Ruska", Arabia
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 10h
MOCKASERVIS, 13 del, porslin, "Sanssouci", Rosenthal, 1900-talets mitt
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK
4d 11h
KRUS, med lock, lergods, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
4d 11h
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
4d 11h
WILHELM KÅGE, vas, stengods, Argenta, Gustavsberg
Aktuellt bud450 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 11h
VAS, MINIATYRSKÅL, FIGURIN OCH FAT, porslin, Japan, bla Satsuma, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 10h
SKÅLFAT, 4 st, porslin, bla Meiji (1868-1912)
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
5d 10h
VAS, porslin, Karlskronas porslinfabrik, 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
5d 10h
ASSIETTER, 12 st, keramik, Upsala Ekeby
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 10h
FIGURIN, tomte, keramik, Tyskland, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
5d 11h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
5d 11h
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
6d 10h
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
6d 10h
MATSERVIS, 105 del, för 20 pers, flintgods, "Svenska Slott", Rörstrand, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
6d 10h
CRÈMEKOPPAR, 6 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
6d 10h
GUNNAR NYLUND, vas / kanna, stengods, Rörstrand, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK
6d 10h
FIGUR, porslin, Jema Holland
FIGUR, porslin, Jema Holland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 11h
YTTERFODER, jugend, porslin, Rörstrand, 1900-talets början
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
6d 11h
LENA LINDERHOLM, skål, keramik, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
6d 11h
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
6d 11h
WILHELM KÅGE, skål, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 10h
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
7d 10h
FIGURIN, porslin, Goebel, Tyskland
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 10h
SERVERINGSFAT, porslin, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
7d 11h
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK