- CeramicsClear filters
SKOMAKARLAMPA, porslin, Frankrike, 1900-/2000-tal, diameter 33 cm
Starting bid200 SEK
Est1,200 SEK
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Current bid600 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid750 SEK
Est1,500 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
Current bid350 SEK
Est1,200 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Current bid400 SEK
Est1,500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Current bid400 SEK
Est2,500 SEK
VAS OCH STRÖARE, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Current bid250 SEK
Est400 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal
Current bid1,100 SEK
Est3,000 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Current bid200 SEK
Est500 SEK
Current bid300 SEK
Est1,200 SEK
LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
TERRIN, porslin, Göteborg, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, PR Home, nutida
Current bid850 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
TERRIN, porslin, "India", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Current bid150 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 11 st, assietter, porslin, "Mors dag", 1970-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGRELIEF, patinerad lättbetong, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
ASSIETTER, 4+1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Current bid300 SEK
Est800 SEK
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé
Current bid300 SEK
Est600 SEK
TEKANNOR OCH MUGG, 3 del, porslin, Kina/Japan, bla 1700-/1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
KNIVAR, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, sannolikt 1900-talets början
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida
Current bid200 SEK
Est400 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS
Current bid250 SEK
Est1,200 SEK
VAS, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
SERVIS, 8 del, keramik, Danmark, sannolikt 1960-/70-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR, 3 + 11 st, porslin, Kina, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLAR OCH ASSIETTER, 12 del, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Current bid300 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPSFOT, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Current bid800 SEK
Est1,200 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, "Sagina", Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, sydeuropeisk stil, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, "Adam", kaffekoppar, 5 delar, benporslin, Gustavsberg, 1950-/60-tal
Current bid550 SEK
Est500 SEK
KAFFEKOPPAR, 7 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Current bid250 SEK
Est500 SEK
KAFFEMUGGAR, 7 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Current bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVVAS, keramik, sannolikt Italien, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est600 SEK
KAFFESERVIS, 36 del, porslin, "Classic Rose", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong, 1700-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
KAFFEMUGGAR, 8 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
KAFFEMUGGAR, 12 st, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 10 lit, 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SKEPPOR, 1 par, porslin, tidigt 1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, KANNA SAMT NATTLJUSSTAKE, porslin, Blue Danube, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK