1
17h 34m
TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 02m
ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
18h 18m
SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Current bid400 SEK
Est700 SEK
18h 56m
Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
1d 18h
LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Current bid900 SEK
Est1,000 SEK
1d 19h
BORDSLAMPSFOT, keramik, Italien, sent 1900-tal
Current bid350 SEK
Est400 SEK
2d 17h
LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK
2d 17h
ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Current bid350 SEK
Est300 SEK
2d 18h
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
2d 18h
VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
2d 19h
KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
2d 19h
SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
2d 19h
LOCKSKÅL, Kina, stengods, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 17h
YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK
3d 17h
VAS, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 17h
CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
3d 18h
PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Current bid200 SEK
Est400 SEK
3d 18h
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
3d 18h
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
4d 18h
BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
4d 18h
 INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
5d 18h
HARALD ÖSTERGREN, vas med hänklar, keramik, Uppsala Ekeby
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
5d 19h
SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
5d 19h
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
6d 17h
ÅKE HOLM, skulptur, stengods, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
6d 17h
SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK
6d 18h
TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
6d 18h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK
6d 18h
GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK
6d 19h
YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
6d 19h
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
7d 17h
YTTERFODER, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
7d 18h
GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
7d 18h
THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
7d 18h
TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
7d 19h
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
8d 18h
VAS, flintgods, Royal Crown, England, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
8d 18h
ASKFAT OCH ÄGGKOPP, porslin, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK
8d 18h
BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
8d 18h
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
8d 18h
PENSELVASER, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK
8d 18h
LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est400 SEK
8d 19h
KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Current bid250 SEK
Est500 SEK