- CeramicsClear filters

TEKANNA OCH VAS, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ARTHUR PERCY, vas, keramik, "Röd Rubin", Gefle
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKULPTURER, 5 st, keramik, Paradisverkstan, 1900-/2000-tal
Current bid400 SEK
Est700 SEK

Current bid1,500 SEK
Est1,500 SEK

LISA LARSON, figur, stengods, "Sommarklädd", Gustavsberg
Current bid900 SEK
Est1,000 SEK

BORDSLAMPSFOT, keramik, Italien, sent 1900-tal
Current bid350 SEK
Est400 SEK

LISA LARSON, väggplakett, stengods, "Katt", ur serien Unik, Gustavsberg
Current bid500 SEK
Est1,500 SEK

ULLA PROCOPÉ, tekopp med fat, keramik, "Valencia", Arabia, 1960-tal
Current bid350 SEK
Est300 SEK

GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eklöv", Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 2 st, stengods, Carl-Harry Stålhane och "Ritzi", Gunnar Nylund, Rörstrand
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

KANDELABRAR, 2 st, porslin, Guldkroken, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SPARRISFAT, 2 del, majolika, Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

LOCKSKÅL, Kina, stengods, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, porslin, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

CARL-HARRY STÅLHANE, tekanna, stengods, Rörstrand, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

PORSLINSTAVLOR, 3 st, tryck efter Carl Larsson, Goebel
Current bid200 SEK
Est400 SEK

SKÅL, porslin, Kina, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg samt "Kyllans kondis" JIE Grantofta, 1950-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

INGRID ATTERBERG, vas, keramik, modell 704, Upsala-Ekeby
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HARALD ÖSTERGREN, vas med hänklar, keramik, Uppsala Ekeby
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SEVISPORSLIN, 3 del, "Cordoba" samt "Cellini", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF EKBERG, vas, flintgods, "Sgraffito", Gustavsberg, 1922, signerad
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

ÅKE HOLM, skulptur, stengods, signerad
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

SERVISPORSLIN, 18 del, porslin, Pillivuyt, Frankrike, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est500 SEK

TESERVIS, 15 del, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, porslinsmålning, 1900-/2000-tal, otydligt signerad
Current bid450 SEK
Est400 SEK

GOLVURNA, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est700 SEK

YTTERFODER, majolika, Belgien, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

YTTERFODER, majolika, jugend, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est600 SEK

GOLVURNA, gips, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

THOMAS HELLSTRÖM, krus, keramik, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

TERRIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, stengods, enligt uppgift Ulf Ekberg
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

VAS, flintgods, Royal Crown, England, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ASKFAT OCH ÄGGKOPP, porslin, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BRINGARE, SKÅL OCH GREPFAT, 3 del, majolika, bla Rörstrand, omkring år 1900
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

PENSELVASER, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est600 SEK

LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Current bid300 SEK
Est400 SEK

KRUS SAMT MUGGAR, 9 del, saltglaserad keramik, bla Sven Bohlin, Höganäs.
Current bid250 SEK
Est500 SEK