- GlasswareClear filters

NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Current bid400 SEK
Est400 SEK

GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK

VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Current bid200 SEK
Est800 SEK

ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Current bid250 SEK
Est800 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Current bid200 SEK
Est500 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Current bid300 SEK
Est1,000 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Current bid200 SEK
Est600 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Current bid250 SEK
Est600 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GUNNEL SAHLIN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Starting bid200 SEK
Est400 SEK

Current bid200 SEK
Est800 SEK

SIMON GATE, 5 st champagneglas, "Salut", Orrefors
Current bid200 SEK
Est400 SEK

Current bid200 SEK
Est500 SEK

SKÅL OCH SKÅLFAT, glas, Orrefors, signerade
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

LJUSLYKTOR, 11 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Current bid450 SEK
Est500 SEK

VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK

ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Current bid200 SEK
Est400 SEK

VINGLAS, 17 st, glas, "Kalisek", Bohemia, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est800 SEK

BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Current bid500 SEK
Est1,000 SEK

MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VINGLAS, 6 st, "Verna", Kerttu Nurminen, Iittala
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

VASER, 1 par, opalglas, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est400 SEK

GUNNAR MUSKOS, ljuslykta, glas och mässing, "Hjortron", Trollheden Design, 1900-talets andra hälft
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK

LIKÖRGLAS, 12 st, remmare, glas, Gullaskruf, 1900-talets mitt
Current bid300 SEK
Est400 SEK

DESSERTSKÅLAR, 12 st, glas, AMP Glas, Kosta, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 1 par, glas, möjligen Murano, Italien, 1900-tal
Current bid250 SEK
Est500 SEK

GLASSERVIS, 18 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Current bid200 SEK
Est500 SEK

ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", glas, Orrefors, signerade
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK

VASER OCH SKULPTUR, glas, bla Målerås, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KARAFFER, 3 st, glas, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

VASER, 2 st, glas, Börne Augustsson, Åseda, 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est300 SEK

SERVISGLAS, 39 del, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

BORDSDEKORATIONER, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, "L 95", Markaryd, 1960-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

CARL FAGERLUND, taklampa, "Bubblan", Orrefors, 1960-/70-tal
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK

ÖLGLAS OCH SNAPSGLAS, 9 del, motiv "Tulipa" av Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SAARA HOPEA, 2 st skålar, glas, "Näppylä", Nuutajärvi, Finland
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

GLASÄPPLE, La Mediterranea, Spanien, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK