- GlasRensa filter

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

GÖRAN WÄRFF, 6 st whiskyglas, "Prince", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st, snapsglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

BERTIL VALLIEN, vas/skål, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud650 SEK
Värdering1 000 SEK

KJELL ENGMAN, skålar, 2 st, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ERIK HÖGLUND, kanna och vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering600 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK

ANNE NILSSON, vas, glas, "Kantarell", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LJUSLYKTOR, 10 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Aktuellt bud400 SEK
Värdering400 SEK

REMMARE SAMT MUGGAR, 4 + 4 st, glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

NILS LANDBERG, 8 st champagneglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 12 st servisglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

NILS LANDBERG, 13 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 13 st vitvinglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK

NILS LANDBERG, 10 st cocktailglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

NILS LANDBERG, 4 st rödvinsglas, "Illusion", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

GLASSERVIS, 20 del, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

VINPROVARGLAS, 5 st, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

ANNA EHRNER, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

ANNE NILSSON, glaskula, Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

SNAPSGLAS, 19 st, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering800 SEK

BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

EVA ENGLUND, 9 del, glas, "Maja", Orrefors
Aktuellt bud300 SEK
Värdering1 000 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st skålar, glas, signerade och daterade -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, 2 st figurer, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre, sannolikt 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GUNNEL SAHLIN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

SIMON GATE, 5 st champagneglas, "Salut", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

SKÅL OCH SKÅLFAT, glas, Orrefors, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BERTIL VALLIEN, skål, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

LJUSLYKTOR, 11 st, glas, Marimekko, Iittala, 2000-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

ROYAL COPENHAGEN, bordslampa, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

PAUL KEDELV, skål, "Coquille", Flygsfors, signerad och daterad -52
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, 1990
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VINGLAS, 17 st, glas, "Kalisek", Bohemia, Tjeckoslovakien, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK

BERTIL VALLIEN, 14 del, servisglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

MONICA BACKSTRÖM, skål, glas, "Tonga", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK