- GlasRensa filter
SKÅLAR, 2 st, glas, etikettmärkta, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 6 st, cocktailglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, osignerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, signerad
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, möjligen Murano, "Swirl", Italien, 1900-talets slut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK
KARAFF, glas, tidigt 1900-tal
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL OCH VASER, 3 st, glas, bla Vicke Lindstrand, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 3 st, glas, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, glas, Kosta Boda Atelier, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, 2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
LJUSLYKTA, glas och metall, Gnosjö, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi
Aktuellt bud900 SEK
Värdering1 500 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, möjligen Reijmyre, 1960-/70-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SKULPTURER, VASER OCH SKÅLAR, 6 del, glas, bla Flygsfors och Åhus, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering600 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, möjligen Elme glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Aktuellt bud450 SEK
Värdering300 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Aktuellt bud350 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 SEK
VASER OCH SKÅLAR, 6 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, glas, Orrefors, troligen Nils Landberg, etikettmärkt, 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
PAUL KEDELV, skål, glas, Coquille, Fygsfors -58
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VAS OCH KARAFFER, 3 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, "Antikva", osignerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK
KARAFF OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, 3 del, rött glas, bla Monica Bratt, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH SKÅL, glas, Reijmyre, sannolikt Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
WALTER HICKMAN, 22 del, glasservis, glas, "Pippi", Kosta, 1960-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK
SERVISGLAS, 31 del, möjligen Sandvik, 1900-talets mitt
Aktuellt bud350 SEK
Värdering500 SEK
ANNA EHRNER, 21 del, servisglas, "Line", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 500 SEK
LARS HELLSTEN, glasföremål, 4 delar, Skruf, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
FRUKTSERVIS, 9 del, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, etikettmärkt Rekord Ryd, 1900-talets mitt
Aktuellt bud100 SEK
Värdering300 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 200 SEK
Aktuellt bud600 SEK
Värdering1 200 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
OIVA TOIKKA, 4 st skålar/ytterfoder, glas "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900 andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
VASER OCH KARAFF, 4 del, glas, mestadels 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
SNAPSKARFFER MED SNAPSGLAS, 8 st, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK