- GlasRensa filter

KANDELABER, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIVA TOIKKA, figur, glas, Ittala, Finland, etikettmärkt
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

GUNNEL SAHLIN, 4 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering400 SEK

KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

VINGLAS, 6 st, Leek kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL MED FAT, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DESSERTSKÅLAR, 8 st, glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

WILKE ADOLFSSON, pokal på hög fot, glas, graalteknik, signerad och daterad 1999
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 3 del, glas, Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BURK MED LOCK, glas och nysilver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, karaff, glas, "Sofiero", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

OIVA TOIKKA, 7 st assietter, glas, "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, "Louise", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VINGLAS, CHAMPAGNEGLAS OCH LJUSSTAKAR, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud450 SEK
Värdering500 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st vaser, glas, signerade och daterade "Chribska -92"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Orrefors, 1900-/200-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FAT SAMT SKÅL PÅ FOT, 2 st, glas, bla Rauk, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, signerad och daterad ÖN 1989
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

HANNELORE DREUTLER, bordslampa, glas, Ateljé Lyktan, Studio Åhus, 1990
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

BERTIL VALLIEN, 1 par champagneglas, "Millenium", Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy" och "Malja", Ittala, Finland, 2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

ALVAR AALTO, vas, glas, "Alvar Aalto 100", Ittala, signerad
Aktuellt bud750 SEK
Värdering2 000 SEK

SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

NILS LANDBERG, 11 st snapsglas, "Illusion", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

BERTIL VALLIEN, 3 st pokalglas, "Satellite", Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud500 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 16 st assietter, glas, Kosta Boda, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 000 SEK

MATTALLRIKAR, 7 st, glas, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ULRICA HYDMAN VALLIEN, skål samt fat, glas, Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

SKÅL MED HÄNKEL, glas, möjligen Murano, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖRAN WÄRFF, 12 st vinglas, "Prince", Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK