- GlasRensa filter

BENGT ORUP, 4 st, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

ERIK HÖGLUND, 9 del, glas, Boda, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering600 SEK

ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GÖTE AUGUSTSSON, skål, glas, Ruda
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

SKÅLAR SAMT LJUSSTAKAR, 5 del, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

GLASFÖREMÅL, 3 del, glas, bla. Reijmyre glasbruk
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GÖRAN WÄRFF, 1 par ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

LARS HELLSTEN, skål/vas, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

GUNNAR CYRÉN, praktskål, kristall, "Sofiero", Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

OLLE ALBERIUS, ljuslykta, glas & mässing, Orrefors, 1900-tal, signerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

TAPIO WIRKKALA, vas, glas, Iittala, osignerad
Aktuellt bud500 SEK
Värdering800 SEK

KANDELABER, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

GLASMÅLNINGAR, 2 st, 1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

GUNNAR CYRÉN, skål, glas, Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, 1945, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

OIVA TOIKKA, figur, glas, Ittala, Finland, etikettmärkt
Aktuellt bud550 SEK
Värdering1 000 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Caramba", Kosta Boda, signerad
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 500 SEK

FIGURER, 10 st, glas, bla Johansfors och Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK

KJELL ENGMAN, skål, glas, Kosta Boda, Artist Collection, signerad
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK

GUNNEL SAHLIN, 4 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Startbud100 SEK
Värdering400 SEK

KJELL ENGMAN, pokalglas, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

TALLRIKAR, 12 st, porslin och glas, MM Duka, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, bringare, glas, "Tulipa", Kosta Boda, Artist Coll, signerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK

BERTIL VALLIEN, vas / flaska, glas, Kosta Boda, signerad
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

MARTTI RYTKÖNEN, skål, glas, Orrefors, signerad och daterad 2001
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st rödvinsglas, Orrefors
Aktuellt bud250 SEK
Värdering1 000 SEK

JAN JOHANSSON, 10 st vitvinsglas, Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering1 000 SEK

OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, Finland, signerad
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

VINGLAS, 6 st, Leek kristall, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Startbud200 SEK
Värdering800 SEK

SKÅL MED FAT, glas, 1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

DESSERTSKÅLAR, 8 st, glas, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 SEK

LARS HELLSTEN, skål, glas, "Butterfly", Orrefors, signerad
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

WILKE ADOLFSSON, pokal på hög fot, glas, graalteknik, signerad och daterad 1999
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st, pokalglas, Strömbergshyttan 1991, signerade
Aktuellt bud200 SEK
Värdering1 500 SEK

ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 3 del, glas, Kosta Boda, signerade
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

BURK MED LOCK, glas och nysilver, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

VAS, glas, Reijmyre glasbruk, daterad Reijmyre 1990
Aktuellt bud350 SEK
Värdering300 SEK

GUNNAR CYRÉN, karaff, glas, "Sofiero", Orrefors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering600 SEK

OIVA TOIKKA, 7 st assietter, glas, "Fauna", Nuutajärvi, Finland, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK

ERIKA LAGERBIELKE, vas, glas, "Louise", Orrefors
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK

VINGLAS, CHAMPAGNEGLAS OCH LJUSSTAKAR, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Aktuellt bud300 SEK
Värdering500 SEK

ERIK HÖGLUND, 2 st vaser, glas, signerade och daterade "Chribska -92"
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK

KARAFFER, 2 st, glas, Orrefors, 1900-/200-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK

FAT SAMT SKÅL PÅ FOT, 2 st, glas, bla Rauk, 1900-/2000-tal
Startbud200 SEK
Värdering300 SEK