- TextilesClear filters

KUDDE, Jobs Handtryck, linne, 2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK

SAMLING TEXTILIER, 11 st, bla linne, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

INGELA WESTERGARD, 1 par gardinlängder, "Clara Fina", Borås Cotton
Current bid250 SEK
Est600 SEK

Current bid200 SEK
Est600 SEK

TEXTIL, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KUDDAR, 1 par, "Kastanj", linne, Jobs Handtryck, 2000-tal
Current bid600 SEK
Est500 SEK

DUK, linne, Almedahls, 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

BONAD, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

SYMASKIN, Singer,1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est500 SEK

Current bid200 SEK
Est300 SEK

JOSEF FRANK, gardinuppsättning, "Tulpan", bomull, Firma Svenskt Tenn
Current bid750 SEK
Est800 SEK

ORIENTMATTA, silkeinslag, ca 92 x 62 cm
Current bid600 SEK
Est1,000 SEK

DUK, tyg "Rockbird" GP & J Baker, 1900-/2000-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

VÄGGBONAD, textil, monogramsignerad SH samt daterad 1907
Current bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, ca 202 x 145 cm
Current bid2,000 SEK
Est5,000 SEK

TEXTILER, 3 st, ull, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

GARDIN, yllejava, tidigt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DUK, linnedamast, sannolikt 1900-talets slut, ca 250 x 137 cm
Current bid200 SEK
Est300 SEK

HERMÈS, scarf, siden, Paris
Current bid1,000 SEK
Est2,000 SEK

KIMONO, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

SJALAR, 4 st, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, modern design, ca 164 x 160 cm
Current bid1,000 SEK
Est5,000 SEK

MATTA, Kelim, ca 230 x 180 cm
Current bid200 SEK
Est6,000 SEK

LAMPSKÄRM, textil, "Morfars Trädgårds", Cecilia Hall för Jobs Handtryck
Current bid350 SEK
Est800 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

PLÄD, Scotsdoom, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DRAPERIER, 1 par, allmoge, omkring år 1900
Current bid200 SEK
Est300 SEK

MATTA, Kelim, broderad dekor, ca 239 x 171 cm
Current bid500 SEK
Est12,000 SEK

BONAD, yllejava, tidigt 1900-tal
Current bid200 SEK
Est300 SEK

Starting bid200 SEK
Est300 SEK

DRAPERI SAMT DUKAR, 3 st, allmoge, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK

KUDDE, sammet, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

MATTA, Kelim, ca 257 x 204 cm
Starting bid200 SEK
Est8,000 SEK

NÅLDYNA, porslin och tyg, 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK

KUDDAR, 2 st, siden, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est300 SEK